Author Topic: Туторијал за ТЛ-ки  (Read 4384 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #30 on 27.01.2014, Monday, 00:59:27 »
Е батка ако убаво си читал ке видиш дека кажувам
Quote
Басот ти е погласен заради ефективноста на звучникот W200S стрема W100S. Но не ми личи да намалуваш со атенуација басот туку само со еквилајзер. Глупаво е да се атенуира бас звучникот, цела енергија ке оди на отпорникот.

Што поосетлив звучник толку подобро! Јас секогаш би одел со повеке СПЛ отколку длабок бас. Сите профи звучки имаат многу големо СПЛ но многу висока FS па така и ретко кога има стварно длабок бас во попрофесионалните звучници.

Јас не му реков дека е лошо што е басот поефективен-поосетлив или повеке СПЛ има, туку дека ке прави проблем на целата слика заради малата осетливост на среднотонецот. Со еквилајзер може да се намалат само тие фреквенции кои се погласни од звучникот за да добие една поубава звучна слика.

Споено мислење: 27.01.2014, Monday, 01:00:28
Силикон само на работ од звучникот меѓу кутијата и монтирачкиот дел од кошницата дихтува феноменално, и не влијае во никој случај негативно на звукот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #31 on 27.01.2014, Monday, 01:02:27 »
Батка,се работи за звучници поставени  пуш-пул(  face too face)  со дрвена преграда помеѓу нив.Никаков силикон на обод и слично.- лепам гума од двете страни на иверицата ,басовите  се допираат на гумата и ги стегам контра со штрафови и  мутери.Пред да ги стегнам  ставам жива гума на  металните ободи од внатрешната страна на корпите и кога ке се стегне звучникот живата гума излегува настрана под притисокот.Така знам дека спојот дихтува.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #32 on 27.01.2014, Monday, 01:04:40 »
ОК,проштевај,не те разбрав... :-X  :)Ти значи бизнис, а 
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #33 on 27.01.2014, Monday, 01:05:11 »
Ги испомешавте темите ! Никој не рече дека силиконот лошо делува на звукот!! Силиконот ствара други проблеми,за жал.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #34 on 27.01.2014, Monday, 01:08:06 »
Како на пример? Каков проблем би имало ако е како дихтунг меѓу драјверот и предната плоча?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #35 on 27.01.2014, Monday, 01:23:48 »
Силиконот содржи киселина ,која додека да се стврдне спојот испарува и го разјадува дури  и калајот на споевите ( го прави крт).Уште  и малку повеќе ако ставиш... Силиконот има и својство на хигроскопност мислам,па јас го избегавам во звучни кутии,Друго,живата гума е трајно еластична и дозволува поправки и преправки.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #36 on 27.01.2014, Monday, 01:36:23 »
Тоа за калајот е точно, но само доколку капнеш на него со силиконот. Го прави прњав па после некако е тешко за одлемување итн.

Ама и силиконот е трајно еластичен, може да се стави во подебел слој и да биде баш како гума, која ја заземала идеалната форма на местото за дихтување.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #37 on 27.01.2014, Monday, 01:44:39 »
Силиконот  не е баш трајно еластичен.Дури знае и вода да упие од околината,да се разлигави,Ако еднаш го извадиш треба наново да ставаш на спојот,Ако некаде се стегне дури и парчиња иверка знае да откине :D Ако не си работел со жива гума незнаеш што е трајност- таа останува еластична засекогаш.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #38 on 01.05.2014, Thursday, 22:30:16 »
До каде стигнавме со туториалот за ТЛ?

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #39 on 02.05.2014, Friday, 11:14:56 »
Моментално има застој во постапката  ;D Сакајќи што побрзо да слушнам што се случува,во самото експериментирање со калемите и кондензаторите,се случи тоа што не треба...една грешка и мака тешка,пионерчето откажа  :'(.Сега најверојатно ќе продолжам со чичко Elliot дури малиот не се поправи.
Но првиот впечаток е дека Симсоникот се одлични звучници...ама за среднотонскиот опсег,за бас подрачјето не ги бива па дури и во ТЛ-ка.Е сега ако ги предампирав ама...како и дае мора да се носат на инструмент,вака на уво е само губење време.Моменталната состојаба е оваа
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #40 on 02.05.2014, Friday, 13:44:06 (Edited 02.05.2014, Friday, 13:48:28) »
Добри се, уште малку фарба или фурнир и ќе изгледаат беспрекорно ;D ;D ;D

Споено мислење: [time]02 Мај 2014, 12:47:44[/time]
Силиконот  не е баш трајно еластичен.Дури знае и вода да упие од околината,да се разлигави
Вистина ???  ::) ??? Мислам дека си се забунил, дедо ми со силикон ги правел сите аквариуми што ги имаме (31 аквариуми) пред 30 и 5-6 години, користени се скоро 24/7 со исклучок на некои, па сеуште силиконот е ист како нов... ;) ;) Колку генерации риби излегле од нив.... :D :D
Quote
Ако не си работел со жива гума незнаеш што е трајност- таа останува еластична засекогаш.
Е за ова потполно се сложувам! ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #41 on 02.05.2014, Friday, 17:21:36 »
Од сликава највпечатлива ми е комодата,добро старинско парче. 8) За Симсоникот веќе е кажано ( поготово за моделите со пластична мембрана),а теоријата дека се добри за ТЛ одамна е отпадната секаде,освен на Форумов.Тоа што си изгорел излези од свртница не е ништо старо,ми се десило и мене. 8) Препорака е да ја извадиш целата материја за дампирање и да пробаш прво без дампинг-материјал,па потоа постепено... Но ,чуда не се случуваат често.Финиширај си ја кутијата и чувај си ја за друг проект со подобри ( нормални) осмици,,,,,.
За Киловат: Ако е толку добар силиконот за аквариуми,не значи дека е добар и за звучни кутии.Да беше толку добар и JBL,B/W, AR,SONY...  и сите други попознати фирми масовно ке го користеле во своите кутии.
Колку генерации риби излегле од нив.... Cheesy Cheesy  Е,Отпор,размислии за оваа идеа од Киловолт. 8) (шала)

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #42 on 03.05.2014, Saturday, 01:21:45 »
Силиконот од вибрации со тек на време попушта. Стај еден бас да лупа у аквариумот ако не веруваш.
Јас не ставам ништо помеѓу дрвото и звучникот. Ама па и не користам звучнци со еластични корпи.

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #43 on 03.05.2014, Saturday, 12:37:59 »
Со тој пример сакав да кажам дека е траен и не се лигави, а другото е точно...
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline dimce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 256
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #44 on 03.05.2014, Saturday, 14:05:02 »
Проблем е да се направат добри звучници и ако сакаме да звучат супер.Треба и теорија ама и пракса.За домашни услови не ти се лоши звучкиве но додека ја подесиш свртницата ке видиш малку повеќе мака. И јас порано си правев едни со Simsonik и Нишки високотонец стоечки високи звучници слични како твоите верувај ми свртницата ми беше најголем проблем сега мојот братучед ги слуша и е презадоволен од нив му ги продадов кутиите.Значи се има врска од кутија па до звучници па преклопна фреквенција на свртница, еден мој колега ми помогна околу пресметките на кутијата и свртниците зашто нишкиот високотонец треба малку да се стиши многу е пислив.Само напред не одкажувај се.