Author Topic: Туторијал за ТЛ-ки  (Read 4386 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #15 on 26.01.2014, Sunday, 22:35:13 »
Ми ги зема зборовите од тастатура  ;D
Професионалните  Бас звучници  имаат огромна ефикасност која некогаш ги надминува или е приближна со таа од високотонциоте , значи ништо чудно

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #16 on 26.01.2014, Sunday, 22:37:52 »
Батка,ти за што пишуваш?? За хај фај или за  паблик адрес? Дури и кај РА ако басот ( или широкопојасниот) драјвер има 95-96 дб осетливост се става хорна или високотонски драјвер со 99-105 дб осетливост,никогаш со помала! каде сте виделе во РА  звучни кутии да има неефикасни високотонци!?? Не мешај сега баби и жаби,имаме работа со нормални драјвери ,а не екстремни  случаи.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #17 on 26.01.2014, Sunday, 22:41:36 »
Не батка ние убаво ти пишуваме пример дека не сите звучници се со иста SPL.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #18 on 26.01.2014, Sunday, 22:47:52 »
Да обично во овие за домашна употреба ХИ-ФИ е така како што кажа но има и други примери  најдобро е кога се со иста или приближна осетливост тогаш кратиш на делови и со самото тоа штедиш сила на засилувач и звучниците звучат поприродно (подинамично ) кога ставаш голема вредност на  атенуација на високотонецот  тој губи на динамика и музикалност

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #19 on 26.01.2014, Sunday, 22:54:01 »
Не батка ние убаво ти пишуваме пример дека не сите звучници се со иста SPL.

Па како тоа купувате драјвери? По кажано,од око,оти некој ви се бендисува повеќе или помалку???
Или сте виделе некоја рекламаиси викаш - јас ваков ке земам,има јака реклама!? Не разбирам уште од почеток,не само за ова тема ,(еве две три напоредно одат!) како набавувате звучници ( само по Ts параметри ли ги бирате) или гледате и други податоци и вредности!? Не гледам логика некој да земе ефикасен бас и неефикасен високотонец.За среднотонецот е малку шкакливо,обично е тој над другите два драјвера,памора за него атенуација или барем рамнење.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #20 on 26.01.2014, Sunday, 22:59:46 »
Па драјвери за квалитетна кутија се земаат по ТС параметри и обично се скапи , драјвери за убавина и фалење пред комшии се земаат по нивниот естетски изглед  :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #21 on 26.01.2014, Sunday, 23:08:01 »
Па ако е така како може  некој да купува поефикасни басови од високотонци и да прави свртници со потенка жица за да направел атенуација на басот??

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #22 on 26.01.2014, Sunday, 23:11:01 »
Евтин драјвер купувам со молење на господ, за да испадне случајно да има SPL повисок од 85дБ и Qts понизок од 0.9. за Fs најголема надеж ми е 50Hz, ама ретко сум видел такво нешто за евтин драјвер.

Кога купувам подобар драјвер обавезно мора да ми се поклапаат ТС параметрите според тоа што мислам да го правам. Тоа значи дека обавезно морам да имам ТС и фреквенциско-амплитуден график на драјверот кој го планирам. Откако ке го нарачам, гледам дали е се во ред со него и после повторно го мерам да видам колку одстапува од фабричкото. Нормално е да одстапува многу малку што со време ке се намести на фабричките спецификации после таканаречено "burn out"-да работи барем 100тина часа.


Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #23 on 26.01.2014, Sunday, 23:14:11 »
^Точно Усвирување барем една недела за да дојде на свое

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #24 on 26.01.2014, Sunday, 23:19:00 »
Па драјвери за квалитетна кутија се земаат по ТС параметри и обично се скапи , драјвери за убавина и фалење пред комшии се земаат по нивниот естетски изглед  :D

Хахахха, баш така :D

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #25 on 26.01.2014, Sunday, 23:59:25 (Edited 27.01.2014, Monday, 00:04:34) »
Цитирано : *Евтин драјвер купувам со молење на господ,..*Е,ова ти е добро,веројатно едно*оче наш * удираш пред да тргнеш да купуваш.Јас обично некој  каталог ќе погледнам,да видам што има на лагер.. ;D

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #26 on 27.01.2014, Monday, 00:19:19 »
Абе и по тој каталог кога одам 80посто од работите немаат. А за евтиниве драјвери има само цена на каталозите.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #27 on 27.01.2014, Monday, 00:37:21 (Edited 27.01.2014, Monday, 00:44:56) »
@batka : те читам и малку ми е чудно шо пишуваш...за осетливоста малку ја загреши,остетл. на басот ја одредува вкупната остетл. на кутијата на звучникот,тука нема атенуација а дека и во просечните нормални home системи се бара поосетлив звучник,тоа секој го знае (посебно ако ламбаш работи).Велиш силикон не а препорачуваш неостик и жива гума...неостикот со испарувањата прај проблем на спојот овес-мембрана така да набрзо попушта.И силоконот има испарувања но не се агресивни како неостикот.Тоа со живата гума нема ефект поради структурата (поприма форма на материјалот на која е изложена)така ај била ај не била  :D.
За ожичувањето на скретницата еве некои табели од нет,така да тука нема компромиси ,се вградува најквалитетното и најскапото што можи да се дозволи...разликата се слуша.



ПС.не знам на шо години сте,пред едно 20 и повеќегодини имаше цели серијали во САМ СВОЈ МАЈСТОР, SBI so DYNAUDIO звучници,и тие тогаш мачкаја со дрвофикс и ги вкрутуваја мембраните
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #28 on 27.01.2014, Monday, 00:48:45 »
Отпорче,не си ја разбрал работата батка! На три полиња пишувавме,ама како за иста работа беше.Колегава велеше дека спрема неговите мерења ,звучните кутии кои ги прави еден трет колега имале прегласен бас за некои 6 дб и  тој спомна атенуација или намалување на вкупната јачина од појачувачот.Проблемот го гледа што ефикасноста била поголема на басовите отколку на високотонците!
Е,тука понатаму читај ме мене  .-и јас не се слагам да се прави атенуација на басовите ( тој вели да се намалел промеротна жицата за свртниците на басот!? ;D Дури и кај РА звучницитеимало случаи басот да бил поосетлив од високотонците!? Друга крајност! Со неостик јас ја лепам гумата за дрвото  врз неа се ставаат басовите од двете страни на изо-барикот и се стегаат заедно со штрафови.Живата гума ја ставам по ободот на звучникот за да бидам сигурен до крај дека спојот ќе дихтува! Тоа е ако не си ме разбрал.

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за ТЛ-ки
« Reply #29 on 27.01.2014, Monday, 00:56:12 »
А пак да пробаш со силикон и со мека тркалезна гума на ободот одзади на звучникот,верувај има разлика...
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е