Author Topic: Редуктор / worm drive  (Read 2842 times)

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #30 on 13.01.2014, Monday, 23:18:46 »
толкава количина на едно место тешко, до кај 10-20 би собрал од овде од онде, ама повеќе не верувам, или ќе мора од негде да ги набавиш или па некој да ти ги изработи
најди си некој добар машинец нека ти испроектира и помини по фирмиве делови што изработуваат побарај им понуда, прашај и кај овие пластика што лијат, можеби поисплатливо ти е да ги направат од некоја пластика која би била доволно издржлива за мехничките напрегања кој ќе ти се појават

Може да ми предложиш фирми што прават делови ?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #31 on 13.01.2014, Monday, 23:45:47 »
...можеби поисплатливо ти е да ги направат од некоја пластика која би била доволно издржлива за мехничките напрегања кој ќе ти се појават

За вакви работи мислам дека најдобра опција е метал. Ако треба мехнизмот да стои надвор зиме/лете, најдобра опција е метал. Пластиката со време си ја менува хемиската структура кога е изложена на секакви временски услови, станува по кршлива, а и се јаде побрзо. Ако треба да е трајно решение за ротирање на нешто (антени, што и да е), најдобро е ако е преносот е изработен од метал. Е сега, каков тип на метал, не знам, тоа знаат повеќе дреарите ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Trolko

  • Guest
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #32 on 14.01.2014, Tuesday, 00:21:27 »
...можеби поисплатливо ти е да ги направат од некоја пластика која би била доволно издржлива за мехничките напрегања кој ќе ти се појават

За вакви работи мислам дека најдобра опција е метал. Ако треба мехнизмот да стои надвор зиме/лете, најдобра опција е метал. Пластиката со време си ја менува хемиската структура кога е изложена на секакви временски услови, станува по кршлива, а и се јаде побрзо. Ако треба да е трајно решение за ротирање на нешто (антени, што и да е), најдобро е ако е преносот е изработен од метал. Е сега, каков тип на метал, не знам, тоа знаат повеќе дреарите ;).

Од метал ќе биде 100% :) Ти дан знаеш некои луѓе што би можеле да ми изработат вакво нешто по Скопје ?

Поздрав

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #33 on 14.01.2014, Tuesday, 01:05:57 »
Ќе се распрашам, не сум сигурен како се вика фирмата, правеа некоја прецизна механика, најчесто за извоз им е :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #34 on 14.01.2014, Tuesday, 07:28:53 (Edited 14.01.2014, Tuesday, 07:37:45) »
Од метал ќе биде 100% :) Ти дан знаеш некои луѓе што би можеле да ми изработат вакво нешто по Скопје ?

Било кој дреар би требало да знае да изработи вакво нешто. За жал, не знам дреари, кога ми требало дреар, најчесто сум одел преку луѓе кои знаат дреари ;D. Ако сакаш може да прашам, па да пишам тука ;).

Но, они може да изработат едно, две три... не верувам дека ќе се нафатат да изработат, на пример, 100 вакви. Изработката е рачна, одзема време и на крај скапо ќе те фати вкупиот број на изработени парчиња бидејќи цената на изработката не паѓа со зголемување на количината, како што е случајот во индустриското производство.

Мислам дека подобра идеја ти е да почнеш да се распрашуваш во кои модели на коли има вакви преносници за бришачи или за стакла за врати кои имаат метален пренос, не пластичен. Вакви информации може да најдеш кај електричарите во сервисите за коли ;). Тие најчесто знаат кои се поквалитетни, кои побрзо се расипуваат и слично, а сигурен сум дека голем дел од нив ги имаат отворано овие механизми и знаат кои се со пластични, а кои со метални преноси.

На крајот на краиштата, сигурен сум дека има online заедници посветени на вакви работи ;). Побарај на Google, верувам дека ќе начекаш некој форум посветен на електрична механика за коли ;). Прашај таму, би требало да добиеш одговор на ова прашање ;). И потоа, со листата на модели, ќе се шеташ по продавници за делови на коли и ќе гледаш кој од овие механизми има најевтина цена ;). Мислам дека за конкретниот случај, ова е најисплатлива опција.

Ќе се распрашам, не сум сигурен како се вика фирмата, правеа некоја прецизна механика, најчесто за извоз им е :D

А, ако им е само за извоз, најверојатно скапа им е изработката :S. Не дека ваква работа е евтина, општо, скапо би чинело, но затоа се користи само за извоз :S. Само странци може да си го дозволат тоа.



EDIT: Моќни степ мотори не би завршиле работа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #35 on 14.01.2014, Tuesday, 14:27:18 »
Не за тоа, него нема машини кај нас кој користат таква прецизна механика :D, а работаат и по нарачка не е проблем тоа, може да си нарача ќе му изработаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Редуктор / worm drive
« Reply #36 on 14.01.2014, Tuesday, 20:12:37 »
тука видов дека изработуваат полжавести редуктори, за цена незнам ама ако сакаш можеш да се јавиш и да си прашаш...

Code: [Select]
http://www.masinoeksport.com.mk/proizvodi.html
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)