Author Topic: Калкулатори за пресметки на звучни кутии  (Read 3743 times)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #30 on 28.07.2014, Monday, 20:39:01 (Edited 31.07.2014, Thursday, 01:45:50) »
Тоа кажи им го на кенвуд, и ред други познати брендови.

Еве нешто мое: Soundsense 2x8v



Јас не гледам никаков проблем со бас овде.



Quote
Се додека размислувате ефтино, ефтини резултати и ќе добивате.
Мислиш ние нафта пиеме па не знаеме дека скапите драјвери се добри? Види другар, никој не е крив ниту глупав што нема толку пари, едноставно такво е времето и околностите...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
За в кола зошто би ти бил некој јак бас освен за внимание.. Или ако патуваш почесто да те рассони малце, по ауто пат секако нема кој да ти обрни внимание...
За дома.. Ефтин звучник се знајт како ќе звучит, мислам дека е јасно тоа... Сега баш земав некој си "понор" по 500 денари парче, за ко ќе се собериме друштво скара ова она... секако после 3-то пиво сите звучат исто.. xD  Убав звук... ? Не дека не сакам, али здравје... сега за сега си слуша на сараудов од 2к денари и то е то...

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #32 on 28.07.2014, Monday, 21:02:37 (Edited 31.07.2014, Thursday, 01:53:18) »
Проблемот со таков тјунинг на мали басчиња е тоа што правиш зголемено мрдање и поголем одд на мембраната, со друг збор го оптеретуваш. На местото на тјунинг фреквенцијата, (Fb во бас рефлекс кутии) движењето на мембраната е намалено за сметка на тоа, издувот помага со додавање на бас. Но до таа тјунинг фреквенција најголем дел од енергијата ја произведува самиод драјвер.

И сега ако ја спуштиш Fb тогаш правиш уште поголем дел од енергијата да ја земе драјверот. Е тука е проблемот со таков тјунинг. Најчесто поефтините басчиња имаат Xmax(од на мембраната во една насока) околу 3-4мм. А засилено треба да создава бас, поголемо помрднување а е ограничен од Xmax. И што добиваме? Бас за на уши-слушалки :D

Со 5 инчи драјвер тешко се произведува длабок бас кој е јасно слушлив, најпрвин заради малата плоштина на басот и ограничената Xmax. Е ако ставиш неколку такви тогаш е друга работа :)

Сега да не ме разберете погрешно, има 5 инча басови кои вадат стварно длабок бас:



Но за жал со прилично ограничена гласност. Според мене е подобро да се иде на малце повисок тјунинг да може и погласно да свири басот. Сепак треба да се пушти тоа и пред гости :D

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #33 on 29.07.2014, Tuesday, 02:12:14 (Edited 29.07.2014, Tuesday, 02:13:53) »
Не ми беше воопшто тоа муабетот туку дека програмот во ниеден случај не ти ја дава автоматски идеалната кутија како ти што кажа погоре. Дали е драјверот профи или не е, е тотално нерелевантно овде. Ете ти дадов два примера каде што автоматскиот резултат е далеку од она што сакаш да го постигнеш и што драјверот без проблем ќе го поднесе.
Во првиот случај таа разлика е толку драстична што програмот е во тотална утка.

А за Кенвуд незнам што да ти кажам. Релевантен е во аудио индустријата токму толку колку Југо45.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Кенвуд беше марка кога немав појма од аудио... Незна зошто порано е фураше ептен... можда чинел некогаш. пионир и алпина подобро гралки да произведуваат, џабе сета снага кога спл им е 90 дб.. али ефтини се.. Мада алпината вади ниски звуци али треба да стои нешто зад неа(добар снагатор)

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Калкулатори за пресметки на звучни кутии
« Reply #35 on 29.07.2014, Tuesday, 11:11:46 (Edited 31.07.2014, Thursday, 01:54:50) »
Quote
А за Кенвуд незнам што да ти кажам. Релевантен е во аудио индустријата токму толку колку Југо45
:D Искрено не сум имал прилика да слушнам некои "Hi-Fi" звучници на Кенвуд, но не верувам дека ке се нешто добри :)

Еве што направивме ние на истиот звучник: 120L, компресиона кутија бидејки има причлично висок Qts=0.63 а ниска Fs=25Hz, Vas=187L SPL=88dB



Е ова веке личи на вуфер. Звукот секако е длабок и далеку попријатен за слушање, и не една нота-бас

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Ја би одел одве уште пониско со тунирање. Да се исправи кривата скроз. Па ко кје удри 30хз да се тресе цела кола  ;D.