Author Topic: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас  (Read 2783 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пресметај си а х б х ц = ? И тоа ли е тешко!?? ???

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Пресметај си а х б х ц = ? И тоа ли е тешко!?? ???
вака ли 40*40*45=72000 е сеа колку литра е 72

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Да се вратиш ти убаво во 4то одделение најдобро би било  ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кажи ми како да ги ставам сликите прати ми во порака и се извинувам. А батка колку литражна е таа кутија ти што ми ја препорача

За слики си имаш img tag (да не објаснувам премногу пребарај малку online што е img tag на PHP форумски скрипти). За линкови, бјаснето е во темава како се кодираат.

Code: [Select]
http://elektronika-mk.net/index.php?topic=92.0
И не прикачувај слики на форумов. Ако имаш да презентираш некој твој изработен проект, ОК, нема проблем за такви слики, ама за побарувања (тема во која се бара нешто), не се прикачуваат сликите на форум. Стави си ги каде сакаш, само на не форумов.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Батка, што поише читам какви прашања се поставуваат на форумов, се поише му се мислам, па како бе брат ние праевме кутии кога немаше интернет?
Децава денес сакаат комплет све некој друг да им сработи и да и сервира.
Па како ќе научите нешто? Или не е тоа поентата? Или ја ништо не разбирам више?  ::)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #20 on 28.12.2013, Saturday, 23:45:10 (Edited 28.12.2013, Saturday, 23:47:14) »
Е,мој Марјане,ме критикувате дека не сум обраќал многу внимание на параметрите на звучниците!? Ај,сети се ,кога си правел SBI со Dynaudio ,си знаел ли за параметри,ова -она.... или си верувал слепо на она што пишувало во САМ??? Многу работи се сменети брат! Постојано тоа го велам.Едно време имаше и кај нас некој тренд- пресметки,вакви-такви нацрти,тра ,ла,ла.Ама бргу се смени времето.Еве сега,абе дај нацрти и крај! Јас натаму!! Ако пратиш некои страни и форуми ( странски) таму имаш готови кутии склопени и се продаваат алва ,се става се и сешто за скапи пари и сите се здрави и задоволнИ!! И читам ставил 15-ка во 27 литри кутија и било -гром!! Во една Англија,која беше поим за хај-фај ( едно време! 8)).Имав еден напис за кој Маки водеше полемики,не знам дали си го прочитал,онака народски - иде човек денес кутии да нарача и многу му е побитна бојата на фурнирот и големината (секако и цената) отколку што и какви драјвери ке му ставиш!! И сега... каде сме ние???? Јас одамна кренав раце,а за тебе не знам 8)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #21 on 01.02.2014, Saturday, 22:11:02 (Edited 01.02.2014, Saturday, 22:16:29) »
Која цена е отприлика контакторот незнам како се вика кажете ми еве слика во прилог


Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #22 on 05.02.2014, Wednesday, 22:30:56 (Edited 06.02.2014, Thursday, 01:28:15) »
Бидна и кутијата еве слики да ја видите како е









е сеа ми остана уште да ја дамплирам можели ли со сунгер, и ми остана уште кај дупката од предната страна да ставам цевче, ваши мислења ќе на бидне ли кутијава

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу си се измачил прво со оплеменета иверка,таа тешко се лепи.Второ,не знам по кои пресметки си работел,ама некако преголема ми изгледа кутијата ,па пробај густо да ја исполниш со материјал за дампирање.И на крај: според кои прорачуни го постави отворот за цевката?? Не гледам некоја логика,па пробај прво  само како бас рефлекс отвор да ја користиш,а ако веќе сакаш и цевка да ставаш( не знам која димензија е отворот????) ,најди некоја пластична ,која одговара на тој отвор ,исечи ја во должина 2,5 пати во однос на нејзиниот дијаметар и потоа крати ја самтим по сантим додека дојдеш до некој звук кој ке те бендиса.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #24 on 05.02.2014, Wednesday, 22:48:40 (Edited 05.02.2014, Wednesday, 23:18:49) »
Не е голема така ти се чини нели требаше 40 литра да е, а за отворот е оставен за цевка онаква водододзишка што е а по кои пресметки немам појма така ми беше убаво на лик таму да стои ехеххе, и со што материјал да ја полнам

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па пошто се е * бидејќи на око ми се свиѓаше* стави лио полнење од перници,она вештачката волна ,барем 2/3 од волуменот .И не ме прашај сега колку е 2/3 од волуменот! Ке се налутам,да знаеш!! ;D

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
немај гајле знам колку е тоа хехе, а рефлекс цевче да му ставам ли ели пак подобро ќе бидне да го затворам отворот

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Србите имаат една изрека - * кад је бал - нек је маскенбал!!* Пробај го и тоа,само залепи му некое парче иверивца или шперплоча одвнатре ,со неостик,бидејќи друг лепак не фаќа на оплеменетиот дел !

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Затвори го дупчето како што ти кажа батка. Премала кутија за да биде бас рефлекс за 10инчи драјвер.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,па сега кога е маскенбал нека проба секако,па што му се свиди ! ;) 8)