Author Topic: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас  (Read 2784 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Opened on 27.12.2013, Friday, 17:35:43 (Edited 27.12.2013, Friday, 21:44:05) »
Ми треба да направам кутија за овој бас што е на сликиве мислам дека е 200W и 10 инча, кутијата сакам да бидне таков модел како што има на една слика прикажано подоле. Исто и што скретница ќе треба за овој бас и фала многу

Quote from: Администрација
Сликите се избришани поради непочитување на правилата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Го знам басот ,ама ми изгледа како разлепуван ( премотуван??) IMP 200 G.Дали е во ред??

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Го знам басот ,ама ми изгледа како разлепуван ( премотуван??) IMP 200 G.Дали е во ред??
Од кај го знаеш хехе, иначе мислам не е премотуван и правен тоа сто е згужвано од напред е згмечено па исправено

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе не го знам баш твојот звучник,ама ни е познат како модел -40-180 хз 92 дб , лесен долг од  .Проблем ке имаакое премотуван.Ке ти ставам скица за него, да ја најдам. 8)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Абе не го знам баш твојот звучник,ама ни е познат како модел -40-180 хз 92 дб , лесен долг од  .Проблем ке имаакое премотуван.Ке ти ставам скица за него, да ја најдам. 8)
Не е премотуван не е пипан ништо ај види најди ја скицата, ама ја би сакал во некоја таква како на сликата да го ставам како горе во постот. Иначе ке брка ли работа добар ли е

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
E па направи си кутија со димензии 40 х40 х 45 см ( ширина/висина/длабочена) и стави пласична цевка со промер 40 мм со должина 180 мм,па крати ја по сантим,за да дојдеш до звукот ко је задоволува.За погон 100W  појачувачминимум софилтер за сабвуфер (најдобро активен)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #6 on 27.12.2013, Friday, 19:11:18 (Edited 27.12.2013, Friday, 21:45:28) »
E па направи си кутија со димензии 40 х40 х 45 см ( ширина/висина/длабочена) и стави пласична цевка со промер 40 мм со должина 180 мм,па крати ја по сантим,за да дојдеш до звукот ко је задоволува.За погон 100W  појачувачминимум софилтер за сабвуфер (најдобро активен)
А да не ми е коцка целата позади да ми е закривена имаш ли добра шема за таква кутија што ќе одговара на овој бас и фала батка многу и може ли фи50 ка цевка

Quote from: Администрација
Сликата е избришана поради непочитување на правилата.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ја ти пресметувам идеални димезии и волумен.Предната плоча треба да ти биде со што помала површина ,рабовите заобли ги.Цевката со 40 мм промер е стандардна цевка за водовод.Ми замерија каде сум наоѓал 50 мм несоодветни цевки :D :D.Ако најдеш и 50 мм,стави ја само полека крати за да добиеш соодветен звук.Секако,пократка ке биде отколку 40 ммм цевка.Експериментирај.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Ја ти пресметувам идеални димезии и волумен.Предната плоча треба да ти биде со што помала површина ,рабовите заобли ги.Цевката со 40 мм промер е стандардна цевка за водовод.Ми замерија каде сум наоѓал 50 мм несоодветни цевки :D :D.Ако најдеш и 50 мм,стави ја само полека крати за да добиеш соодветен звук.Секако,пократка ке биде отколку 40 ммм цевка.Експериментирај.

За таква од водовод зборам јас ама од која страна да ја ставам цевката

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #9 on 27.12.2013, Friday, 19:39:31 (Edited 27.12.2013, Friday, 22:31:21) »
Цевката стави ја на задната страна,контра басот ,во  центарот долу во средината на висина од 8 см од дното  на кутијата.

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #10 on 28.12.2013, Saturday, 14:05:50 (Edited 28.12.2013, Saturday, 17:17:33) »
Кажете некоја друга кутија како претходно што имам јас ставено слика, пошто оваа долга што е 45 самтима многу ми е долга за во гепек не ми ја собира кажете добра некоја што ќе одговара за овој бас а да е таква како на сликата

Quote from: Администрација
Сликата не ја отвора.

И фала

Offline Marjan Milosevic

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 123
Батка ти даде некои димензии. Тие ти представуваат одреден волумен. Напрај си облик каков сакаш само задржи го волуменот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Кутијата има одреден волумен и мора да е толкава.Е,сега ако скратиш од висината 5 см,треба да додадеш во ширина 5 цм за да биде отприлика истиот волумен.Направи си пропорција самиот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Изработка на бас кутија за 10 инчен бас
« Reply #13 on 28.12.2013, Saturday, 17:15:02 (Edited 28.12.2013, Saturday, 17:21:43) »
dare532, не си член од вчера, дај научи се да кодираш линкови и код за слики да поставуваш. Се нешто средувам зад тебе, или линкови, или слики или нешто трето. Последен пат ти преправам post. Нареден пат ги бришам.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
dare532, не си член од вчера, дај научи се да кодираш линкови и код за слики да поставуваш. Се нешто средувам зад тебе, или линкови, или слики или нешто трето. Последен пат ти преправам post. Нареден пат ги бришам.
Кажи ми како да ги ставам сликите прати ми во порака и се извинувам. А батка колку литражна е таа кутија ти што ми ја препорача