Author Topic: Проблем со монитор AG Neovo F-417  (Read 2564 times)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Opened on 17.11.2013, Sunday, 22:05:54 (Edited 18.11.2013, Monday, 00:08:13) »
Мониторов го користам како втор монитор (помошен), значи имам два монитора на еден компјутер.
Двата монитора се поврзани на графичката од компјутерот на два DVI илези,каде што за главниот монитор има конверторче на HDMI, додека за помошнот конверторче на VGA.
Првиот монитор е нов и работи одлично,додека вториов монитор (помошниот) е купен половен пред 2- 3 месеца, работеше како што треба тогаш ,ама сега има проблем.
Кога ќе ко уклучам компјутерот за разлика од главниот монитор ,овој помошниов добива слика со закаснување (до вчера од 2-3 минути) ,за денеска да направи рекорд , му требаа цели 20 минути, што не беше случај предходно каде што се уклучуваа двата истовремено.
Можам да предпоставам што е проблемот, ама сакам да слушнам ваше мислење. ;)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
И ова е наградно прашање- се може да биде  - може да биде самиот монитор,а може и графичката,драјверите.Значи може да биде и хардвер и софтвер,ама без да се види и пробаат некои работи,не може точно да се каже од око.Прво пробај со графичките драјвери,а мониторот нормално врзи го на некој РС.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а да пробаш обратно да ги врзеш мониторите па да видиш дали е до графичката или до мониторот...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Кога ќе ко уклучам компјутерот за разлика од главниот монитор ,овој помошниов добива слика со закаснување (до вчера од 2-3 минути) ,за денеска да направи рекорд , му требаа цели 20 минути, што не беше случај предходно каде што се уклучуваа двата истовремено.

Ајде малку попрецизно. Не ми е јасно, сликата доцни на вториот монитор или доцна се пали?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Веројатно доцна се пали,барем така го разбирам.Може да е до кондензатори ,ако мониторот истото го прави врзан на друг РС.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со монитор AG Neovo f-417
« Reply #5 on 18.11.2013, Monday, 01:00:02 (Edited 18.11.2013, Monday, 06:29:31) »
Ајде малку попрецизно. Не ми е јасно, сликата доцни на вториот монитор или доцна се пали?

Да доцна се пали ,утре планирам да го проверам на друг компјутер и тука веќе ќе бидеме сигурни дали е излезот на графичката или мониторот.
Доколку е мониторот,ако имам време утре ќе го отворам и тука дефинитвно ќе ја разрешиме мистеријата ,ќе ставам и слики од внатрешноста, напојувањето за пример, да видиме во каква состојба е.
Се мислам дека некој од кондензаторите на напојувањето е, ама ќе видиме сигурно.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Да не предвидувам, ама ова ми мириса на суви електролити... и тоа изгледа повеќе се. Можно е и високонапонскиот електролит во примарната секција да е сув. Бидејќи доцна се пали, тоа значи дека switching контролерот или All-In-One колото за switching во примарната секција пробува да го покрене напојувањето за мониторот, но не може. Исто, можно е и кондензаторот за soft start да е сув. Мене ми личи на проблем во примарната секција.

Но, како што пиша, сликај, post-ирај слики, па ќе видиме ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline filipmkd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 124
А да не се издуени електролити во секундар ?  ;)

Offline SaleSk

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 434
  • Gender: Male
Проблем е времето...Залади...До пред некое време беше +20, сеа е 7 степени...
Стави го до некое грејно тело, ке видиш, ке си пали нормално...

р.ѕ. Немој да мислиш дека се зезам...Напротив...Зборувам вистина...
Оваа појава е проследена со тој феномен што го објасни...Значи мониторот има проблем со кондензатори, претпоставувам...Се додека не се отвори, и додека не се постави темата со конкретни детали, може да изиграваме магионичари.
 ;D
Душевно болниот човек никогаш не напаѓа без причина. По тоа се разликува од нормалните луѓе.
Keyboard not found...Press F1 to continue...

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Одг: Проблем со монитор AG Neovo F-417
« Reply #9 on 18.11.2013, Monday, 18:13:57 (Edited 18.11.2013, Monday, 18:44:33) »
На она што најмалку се надевав тоа се случи.
Мониторот го приклучив на друг компјутер и работи одлично не доцни воопшто се пали од првата секунда ,но кога го вратив на компјутерот каде што работеше предходно ,истиот проблем доцни oд 2 па до 20 минути кога како.
Сега не ми останува ништо друго туку прво да ги преинсталирам драјверите,да ја издувам на компресор малку ,да ја исчистам ,да се замени нешто на неа евентуално (да се провери), или крајно да продолжам да ја користам вака како што е сега со оглед на тоа дека работи исправно ,додека не купам некоја подобра во иднина.
Што ќе помогне од ова ќе видиме ќе напишам пак, иначе се работи за Nvidia GeForce 9600 GT 1GB DDR2 256 битна графичка на PALIT.



Сликава е од графичката за која што зборуваме, но сликана пред да настане проблемов,( на кулеров му фали една елиса па менував нов кулер и тогаш е сликана).

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Преинсталирај драјвери и подеси наново двата монитори да работат како 1 и 2 .Има некои опции да се вклучат исклучат,само не видов кој ОС го користиш.Пробај го прво тоа.

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Windows 7 Ultimate 64 битен. :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Пробај да најдеш на сајтот на Nvidia оригинал  драјвери за W7 и пробај со нив прво.Види дали грее премногу чипот на графичката,дали има некои кондензатори подуено.Ова графичка има и дополнително напојување па пробај и со друго напојување ,за секој случај. 8)

Offline IGOR_MK.

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 56
Драјверите сега што се инсталирани се симнати од сајтот на Nvidia пред 3 месеца, оригиналните за Windows 7 64 битен ,затоа што компјутерот го преинсталирав  со нов Windows...(ќе ги преинсталирам повторно).
Температурата мерено со еверест изгледа вака:

Motherboard   25 °C  (77 °F)
CPU   37 °C  (99 °F)
CPU #1 / Core #1   37 °C  (99 °F)
CPU #1 / Core #2   37 °C  (99 °F)
CPU #1 / Core #3   34 °C  (93 °F)
CPU #1 / Core #4   33 °C  (91 °F)
GPU Diode   36 °C  (97 °F)
Hitachi HDP725050GLA360   31 °C  (88 °F)

Евентуално кога ќе уклучам некоја игра од типот на GTA 4 се покачува на 40-41 °C и ни степен повеќе.
Ќе го проверам и напојување ако треба.



Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А да не се издуени електролити во секундар ?  ;)

Пишав и општо суви електролити ;). Три пати сум начекал сличен проблем и во два од трите, сув беше електролитот во примарната секција, за чудо, само во еден од случаите еден електролит беше сув во секундарната секција. Затоа и пишав дека можно е проблемот да е во примарот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."