Author Topic: Бас кутија (8" 100W)  (Read 5187 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #30 on 21.11.2013, Thursday, 21:59:22 »
Да не ги мериш Диме параметрите на кутијата!??? 8) Не треба ,брат,само прецртај ја  а има други ќе мерат..

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #31 on 12.01.2014, Sunday, 19:41:14 (Edited 13.01.2014, Monday, 21:22:15) »
бидејќи и диме и борче ме заборавија

јас направив кутија според слики од интернет (гледав колку е голема кутијата спрема звучникот)
и таква направив, сега може некој сантим горе доле али што да се прави

оваа ми е прва кутија направено т.е. уште се прави, останува уште малку да се докитираат ивиците и да се офарба (со црн мат спреј)

али тоа за нареден викенд и тогаш планирам да ја дампирам, до тогаш ја слушам вака

кажете ми само кои страници треба да се дампираат (некаде читав не требало соседни)
и со што е најдобро
еве неколку слики од моменталната состојба







Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #32 on 12.01.2014, Sunday, 19:59:00 »
Браво, изработката на кутијата е одлична ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #33 on 12.01.2014, Sunday, 20:03:55 »
Со здравје да си ја користиш ;)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #34 on 12.01.2014, Sunday, 21:41:56 »
Компресионата кутија треба лесно да ја наполниш со лио матерјалот. Не густо, подеднакво целата кутија.

Offline tomce

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 63
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #35 on 13.01.2014, Monday, 19:14:38 (Edited 13.01.2014, Monday, 19:19:33) »
како одма се приметува со бас
и музика и филмови добивааш живост, и моќност

пробував со кратење на фрекфенциите на ресиверот, некако најубаво звучи до 100Hz кога се сече
се над 100, басот е гласен

може кога ке ја дампирам кутијата ке може

тој  лио материјал, како да го барам и кај
и колку волумен е доволно

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #36 on 14.01.2014, Tuesday, 16:54:22 »
Лио-матерјал за полнење перници. Колку волумен ке ти треба не знам да ти кажам бидејки не знам ни колку литри ти е кутијата. Тоа мора да си пробаш сам.

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #37 on 26.01.2014, Sunday, 05:43:16 »
одприлика 10-15 литри помалку од волуменот на кутијата, ќе го излепиш  на сите страни.. Следен пат ако правиш кутија гледај да немаш паралелен заден ѕид со звучникот, ќе се јавуваат стојни бранови, на пример задната страна нека има облик на М кога ја гледаш оизгора, или уште подобро заоблена, полукруг. Секако може да биде кутијата пирамида, триаголник.. Кај компресионите кутии и не е важен толку многу обликот. Сепак по мое идеална кутија би се направила во облик на топка, али е безботребно комплицирање...
Ако имаш некое меко ќебе, па дури и јамболија многу добро дампира..
трета опција е мешање и разлевање на пилевина со пластобит(она за подвозја ан колине што се мачка, метална боја) така да внатрешната површина дојде како ептен груба шмиргла. Пилевината треба да биде мешана од повеќе гранулации на покрупна пилевина. е сеа не ми текина баш соодносот али би требало енкој да знае ако се одлучиш за таа опција, пошто е малце подобра од предходниве, ради што подобро дихта, бојата ќе ги затне можните процепи.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #38 on 26.01.2014, Sunday, 11:46:31 »
Нека не се мачи со пластобит, тоа нема апсорпциона способност. Имаш опција да наместиш сунгер дебел минимум 2цм на сите ѕидови од кутијата, или да ја исполниш целата кутија со лио.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #39 on 26.01.2014, Sunday, 12:03:03 »
Многу  погрешна опцијата е ставање сунгер внатре во кутијата.Ако имаш јамболија ,* пострижи*и ги влакната и наполни ја растресито кутијата.Велат дека волната е најдобар материјал за дампирање ( и најскап!).За почеток нека биде 2/3 од волуменот,а по потреба вади ,ако сметаш дека басот е пригушен.Во секој случај пробај.За страните на кутијата има едно просто правило :да не се делливи со цел број без децимали  ;D Сега ке рече некој - нема врска тоа или * то врска има тоа?*.Но,математички е докажзно дека нема да има интерференции ако должините на страните поделени со ист број не даваат цели броеви. 8) Иначе,малку потешко е и за транспорт и за изработка да правиш пирамиди ,трапези конуси,а не дај боже топки ( свери).

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #40 on 26.01.2014, Sunday, 12:13:29 (Edited 26.01.2014, Sunday, 12:15:41) »
Ставањето сунгер е докажана работа, не за џабе PMC ги користи во своите трансмисиони линии. Има и доста други компании кој го знаат бенефитот. Плус сунгерот помага да се намалат стојните бранови.

Споено мислење: 26.01.2014, Sunday, 12:15:41
Сунгерот треба да е што е можно помек. Тоа е најважната карактеристика.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #41 on 26.01.2014, Sunday, 13:02:54 »
Сунгерот го ставаат оти е најефтина варијанта.Проблемот е во тоа што сунгерот е компактен,а не растресит материјал!Мек,тврд со време се рони ,се вкрутува.Затоа не е погоден за вистинско дампирање.Е, сега евтин е  и за тоа го ставаат.Иначе мерено,сунгерот дава најлоши резултати.

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #42 on 26.01.2014, Sunday, 13:10:04 »
Абе волна си е волна. Поентата на мек сунгер е да се компримира заедно со пониските фреквенции при што енергијата од звучен потисок би се претворило во топлина при механичкото движење на сунгерот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #43 on 26.01.2014, Sunday, 13:20:17 »
Поентата на дампирањето е да се исполни просторот ,ама динамички,да се движи дампинг материјалот и да апсорбира.Енергијата која се троши на триење е смешно занемарлива,а степенот на апсорпција ,триење ,и конечно придвижување е својство на растреситите материјали како волна ,памук,вештачка волна.Последен на скалата е сунгерот и тоа исецкан на ситни делови .

Offline Otpor

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
  • Gender: Male
Одг: Бас кутија (8" 100W)
« Reply #44 on 26.01.2014, Sunday, 15:12:26 »
Нека не се мачи со пластобит, тоа нема апсорпциона способност. Имаш опција да наместиш сунгер дебел минимум 2цм на сите ѕидови од кутијата, или да ја исполниш целата кутија со лио.

Пластобитот се користи за дополнително зацврстување на иверицата бидејќи се создава цврст слој да не речам го цементира
,,Алчните за пофалба секогаш имаат мали заслуги,,

Плутарх, двесте и кусур и некоја година П.Н.Е