Author Topic: Помош за изработка на апарат за заварување со електроди  (Read 3074 times)

Offline puknati

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 160
  • Gender: Male
Означен е како 5-6 KVA, али јадрото внатре не е ни приближно со таа снага. Апаратите за заварување работат во интермитиран погон, на секој апарат интермитенцијата  е дадена во % зависно од амперажата.

Јас си направив цо2 апарат од јадро како твоето 5x5 cm ЕИ тип, дава струја(мерена) од 140 ампери.Али цо2то има стабилен напон и затоа кај него е погодно ЕИ тип на јадро.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
јадрото е големо, го немам мерено ама ако некогаш во скоро време го отварам ке измерам и ке пишам  ;) UI тип е, и целиот апарат е 30кг ;D
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Lux

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 338
kako moze na svajc za zavaruvajne de stavite zica so silikonska ili gumena izolacija abre luge aparatot pri varejne nekogas znae i so raka da ne se drzi ona ke se stopi i sto potoa pufff  za gabe rabota,moze da stavis polna zica da ja sogolis gumata i ja izoliras so knizen izolir za spricajne koli.batka cinam bese vo postovite ti kaza upotrebi 4 ili poubavo 6mm za primar,za sekundar mozesda zemes od EVN alaminska zica sto ja stavat na banderi i ja izvadis celicnata sredna i izuliras so knizen izolir i ok-izlezen napon treba da ima od 40 do 45v~. i drugarce imas soliden aparat za vadejne oci.od mobil.
Боже чувајме од пријатели,од непријатели сам ќе се чувам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Батка ,имам еден таков во самоградба ,со силиконска изолација  флак  3х3 мм и работи беспрекорно и не се стопило ништо до сега.Не знам што ти подразбираш за силиконска   изолација,ама  гумата и пластиката немаат никаква допирна врска со тоа.Не сум од мобилен. 8)