Author Topic: Потребна ми е шема за стробоскоп  (Read 6046 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Во право е батка со тоа дека лед диодите се по трајни и дека скоро полека полека се, се заменува со лед обичните се користат колку да се рече иако неможе 1000% да ги сменат.Сепак се одлучив за оваа шема
Code: [Select]
http://voltage.g6.cz/555-stroboskop.php  Само уште нешто отпорникот R3 треба да се пресмета по формула за да се добие пошто за различен број на диоди различен отпорник или тој е тој истиот за сите без разлика на бројот на диодите и ако може да се каже формулата ваљда ке се користи омов ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Битно е да имаш 20 mA .За 100 парчиња би ти препорачал уште еден транзистор  со 50 диоди.Посигурно е,ефектот е исти!! Битно е како ке ги наредиш диодите.Направи си матрица на плочка и буши прецизно или пак ако одиш со плочка-растер,земи малку појадер растер ( размак меѓу диодите).Тогаш ефектот ке биде поголем.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Сепак е најевтино со ксенонска сијалица  барем на старо , таков блиц ќе најде за 50 денари на старо  за 150 денари ќе земе три ксенонски сијалици  внатре како што кажав веќе има тригер и додатните делови да го коштаат уште толку  значи околу 300 денари се на се  , супер ледот е  скап сега за сега .

И за трајноста не се сложувам Батка  имам правено повеќе блиц глави со наведените ксенонски сијалици  декларирани на 120w во секунда ако ги оптеретуваш со 75ws односно  1200 mf кондензатор трајноста  со секојдневна работа им е околу 10 години а со 50 ws  се практично доживотни а во ситуацијава кондензаторот ќе биде со многумала вредност за да биде стробо така да ќе ги користи доживотно (искуствата за  горенаведеното се превземени од руски форуми каде овој вид на сијалица ја употребуваат во професионални фотостудија секој ден од сабајле до вечер инаку сијалицата е руска ) и имам најдено 40 парчиња на  старо и тоа бајаги користени и ниедна не е  цркната )

Нека си одлучи човекот сам , битно е ефтино и трајно со ксенонски сијалици.
Се сложувам само дека  со лед е понова технологија. 

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Има и уште еден битен момент, кај стробоскопите со ксенонска цевка постои висок напон, кој често се добива директно од градската мрежа, а членот што бараше шема е почетник...
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Тоа е точно Лорд зи
Штом е почетник нека прави со лед.

Trolko

  • Guest
Офтопик : xenon се изговара „зенон“, не „ксенон“. Значи е зенонска сијалица/ламба а не ксенонска :)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Не знаев дека се вика зенон
Звучи како новооткриена планета  ;D

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
xenon се изговата „ксенон“,а не како што го изговараат глупите американци „зенон“.
Ксенон е хемиски елемент,цел нормален свет го изговара „ксенон“:
Code: [Select]
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9A%D1%81%D0%B5%D0%BD%D0%BE%D0%BD

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Потребна ми е шема за стробоскоп
« Reply #23 on 07.10.2013, Monday, 14:34:08 (Edited 07.10.2013, Monday, 14:35:39) »
Уопште не сумњам...

„Уопште“ на Македнски се пишува „воопшто“

„Сумњам“ на Македонски се пишува „сомневам“

Овој дел од реченицата, на Македонски, треба да има уште едно зборче, „се“. Значи, на Македонски, овој дел од реченицата, треба да гласи: „Воопшто не се сомневам...“.

Ипак правилно напишав...

„Ипак“ на Македонски се пишува „сепак“. Овој дел од реченицата треба да гласи: „Сепак правилно напишав...“

Пардон,погрешен линк дадов у брзање...

„у“ на Македонски се пишува „во“.

Не знам како касно си ја начекал оваа книга...

„касно“ на Македонски се пишува „доцна“.

...сите можни прорачуни...

„прорачуни“ на Македонски се пишува „пресметки“.

...од страна 32 па на даље...

„даље“ на Македонски се пишува „понатаму“. Овој дел од реченицата треба да гласи „...од страна 32 па натаму...“.



Да продолжам ::)? Кој е глуп сега ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Стварно нема смисла да се пишува со србизми и на српски (странски) јазик на форумов каде официјален јазик и македонскиот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Стварно нема смисла да се пишува со србизми и на српски
“Стварно“ е српски збор..

ОК,сфатив,ќе се потрудам да не употребувам србизми..

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
навистина не сум го знел дека стварно е српски а не и македонски збор, фала во секој случај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Одг: Потребна ми е шема за стробоскоп
« Reply #27 on 07.10.2013, Monday, 19:52:31 (Edited 07.10.2013, Monday, 21:29:31) »
.Точно е дека сум почетник и ова ми е прв стробоскоп кој сакам да го направам а да биде асален инаку веќе се решив ке биде со лед језда ке ме кошта малце по скапо  али сепак со ксенон или зенон како и да е има високи напони  со кој и баш несакам да си играм.. Вака ке платам стварно повеќе но бар ке биде по сигурно доколку направам и некоја грешка. Само  имам еден проблем нити Гац нити Бт нити таа во кисела вода што е продавницата го нема овој 1x MOSFET IRL3103 некоја замена за него кој би можел да се најде во овие продавници уште логинг остана да видам ...

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Со лед диоди тешко дека некој ефект за во дискотека ќе постигнеш, само за во соба. Еве како и колку светат 64 лед диоди (константно) во споредба со 100 ватна жичана сијалица
Code: [Select]
https://www.facebook.com/photo.php?v=393028670799094. Ксенон можеш да земиш и овие за во кола што се околу 600-700 мислам дека беа сијалиците и многу повеќе светат и од лед и од жичаните, нешто како блиц се. со нив доволни ти се 35 вати, една сијалица.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Бицикле,имам еден профи-стробоскоп со ЛЕД ,без проблем 200-300 квадратни метри покрива.И спот рефлекторите веке одамна се заменети со лед  панелчиња,кои освен мала потрошувачка даваат исти ансилумени како и сијалиците,а векот на користење е многукратно поголем.Може човекот да проба со делови од стар блиц ( да го најде или евтино купи на бувљак),ако сака .