Author Topic: Независно управување две светилки со само две жици  (Read 3028 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Независно управување две светилки со само две жици
« Reply #15 on 29.09.2013, Sunday, 23:39:02 (Edited 29.09.2013, Sunday, 23:42:06) »
Мислам дека насловот малку буни ;). Повеќето монтери до прекинувачот пуштаат еден двожилен кабел кој е за прекинување на сијалицата, но притоа тој кабел го сметаат за „една жила“ ;). Во насловот пишува „две жици“, но се смета и нулата, а не двете фази (едната за едната сијалица и другата за другата сијалица ;)). Ако се разгледа шемата, ќе стане јасно за што станува збор ;). Една фаза и една нула, а не две фази ;).

Напомена: Шемата ќе функционира само со сијалици со жаречко влакно и (најверојатно) штедливи сијалици (CFL-ки) или евентуално со неонки со електронско палење. Најверојатно нема да функционира со неонки со класично палење (комбинација стартер и пригушница).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline najdo

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 421
  • Gender: Male
Ова шемата мислам дека и некој друг ја имаше постирано или можи од др место ја имам.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
...од ко напишав сватив шо е работата...

Тоа ми беше целта, да сфатиш што е работата, не сакав да напишам "у грешка си"  ;D
Жан

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ова шемата мислам дека и некој друг ја имаше постирано или можи од др место ја имам.

Ја имав симнато од некој српски сајт на времето, ама не ми текнува кој, сега ја видов додека барав нешто низ PC и викам ај да ја ставам на форум... :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Денес ја направив онака за проба шемата иако ги немав нити сите, нити пак соодветните делови си работеше одлично. Јас како диоди ги искористив 1Н4007 и стандарден двополен прекинувач за почеток ги пуштив ламбите да светат без кондензатор и отпорник и се функционираше без никаков проблем а напонот на ламбата беше некаде околу 110 волти освен што се појавува мало и незначително  трепкање на светилките ако се загледаш во нив (најверојатно поради тоа што низ диодите поминува само една периода а другата се блокира), потоа ставив и несоодветен кондензатор од 330 микро фаради и 400 волти напон и светилката почна да свети многу силно и напониот се качи над 300 волти. Сума сумарум корисно решение кое кога ќе ги имам сите потребни делови би го поставил да работи подолго време а не како сега само 5 мин. и во воздух направено.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Независно управување две светилки со само две жици
« Reply #20 on 10.10.2013, Thursday, 17:46:38 (Edited 10.10.2013, Thursday, 17:57:29) »
Кондензаторите се ставаат за пеглање на напонот за да не треперат (жмурат) сијалиците. Отпорникот од 1MOhm се користи за брзо празнење на кондензаторите (за да може по 2, 3, 4 секунди откако ја изгасиш сијалицата, да можеш да ги фаќаш деловите од колото без опасност од струен удар). За жал, истовремено константно (додека е пуштена сијалицата) троши и струја, така да, ако не планираш да менуваш сијалици често или да преправаш нешто во колото, може а го изоставиш ;). Сијалицата, сама по себе би требала да биде доволен товар за празнење на кондензаторите ;).

Трепкањето ти се јавило бидејќи ги нема кондензаторите. Бројот на полупериоди е прополовен (од 100, сега се 50), а и бидејќи за време на негативните (или позитивните, зависи за која сијалица станува збор) полупериоди, на краевите од сијалицата всушност и нема напон, па влакното се лади :S. Не би ти препорачал вака да го тераш колото. Се намалува животниот век на сијалицата, а и за очите е непријатно :S.

Напонот ти бил преполовен бидејќи волтметарот отчитувал само една полупериода. Не знам со каков инструмент си мерел, но очигледно бил добар. Повеќето инструменти нема да јават напон од 110V бидејќи при мерење на AC сигнал, најчесто не можат да мерат ништо друго освен чиста синусоида. Браво, твојот всушност ја исчитал правилната ефективна вредност на напонот, односно 110V ;).

Само не ми е јасно како по монтажата на кондензаторот напонот рипнал на 300 и кусур волти ???. Според пресметки, 110*1.41=155V, а не 300V.

Добро е што си ставил кондензатори со поголема вредност. Всушност, колку се поголеми кондензаторите, толку подобро ;) (да не се претерува, се разбира ;D). За оваа намена, одлични би биле кондензатори од switching напојувања од телевизори или PC-иња ;) (претпоставувам дека и оние кои си ги ставил, од таму ти биле извадени ;D).

Само сметај дека при напон од 110V~, односно 155V-, сијалицата ќе повлекува дупло повеќе струја со цел да компензира за понискиот напон, односно за да си ја задржи декларираната моќност ;). Бидејќи, во принцип, нашите сијалици не се наменети за работа на напон од 110V, се разбира, ова не е целосно точно и струјата нема да биде дупло појака (грубо и со нагаѓање, би требало да биде околу 1.5 пати поголема), што значи дека сепак нема да се постигне максималната моќност на сијалицата, туку би требало да биде за околу 25% пониска (на пример, од сијалица со моќност од 100W, би требало да се добијат околу 75W).

Баш ме интересира дали со понизок напон ќе се палат како што треба и CFL сијалици и неонки со електронско палење ;). Ако си во можност, пробај, баш ме интересира ;).



EDIT: Ми стана јасно зошто напонот рипнал на 300 и кусур волти ;). Пак ја погледнав шемата ;). Јасно ми е ;). Да, баш така треба да биде, треба да рипне на 300 и кусур волти ;). Сепак, во моментот на палење на сијалицата, кондензаторот повлекува значителна јачина на струја низ диодата, така да, пожелно е да се постават и малку појаки диоди (2A-ски или можеби малку појаки). 1N4007 или било кои други троми диоди со максимална јачина од 1A, може да издржат вакви peak-ови, но, што знам, јас лично, не би ризикувал ;).

А да, и уште едно прашање ;D. Дали се јавува задоцнување во палењето и гасењето на сијалицата по поставувањето на кондензаторите, и ако се јавува, дали е големо и забележливо или не ;)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Одг: Независно управување две светилки со само две жици
« Reply #21 on 10.10.2013, Thursday, 18:15:01 (Edited 10.10.2013, Thursday, 19:18:38) »
од инструмент го користев овој Mastech.



A за задоцнето палење и гасење не забележав, а кондензаторите се од расипан фрекфентен регулатор.

А за другото дали на помал напон ќе се палат CFL можам да ти кажам дека во серија со 100 ватна жаречка сијалица свети без никаков проблем дури мислам дека и животниот век и се продолжува но јас лично не ги преферирам CFL јас сум љубител на флуоресцентно (неонско) светло - го користам повеќе од 20 год. и сум многу задоволен.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Да не си измешал нешто?
CFL е исто така флуоресцентно светло.

CFL - compact fluorescent lamp
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А за другото дали на помал напон ќе се палат CFL можам да ти кажам дека во серија со 100 ватна жаречка сијалица свети без никаков проблем дури мислам дека и животниот век и се продолжува но јас лично не ги преферирам CFL јас сум љубител на флуоресцентно (неонско) светло - го користам повеќе од 20 год. и сум многу задоволен.

Да да, подоцна и јас забележав дека сум бил во грешка и дека напонот всушност и нема да биде помал ;). Моја грешка, напонот ќе си ја има адекватната вредност од 230V (ефективна вредност, исправен, над 300V) ;).

И Zan е во право ;). Во принцип, CFL-ките се неонки виткани во посебна форма со електронско палење ;). Разликата е само пакувањето ;).

И баш ме интересира дали ќе работат како што треба ;). Ако можеш, најди од некаде некоја CFL-ка или неонка со електронско палење (не со класично). Неонка со класично палење мислам дека нема да работи со оваа шема.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zdravkovski

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 506
  • Gender: Male
  • elektricar
    • најдобриот електричар во Велес
Quote
Да не си измешал нешто?
CFL е исто така флуоресцентно светло.

CFL - compact fluorescent lamp

 :) не не сум помешал ништо, точно знам дека и овие новите се флуоресцентни светилки само со електронско палење, ама јас си ги преферирам оние старите со пригушница и стартер затоа што се многу по ефтини за одржување и се по трајни.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
:) не не сум помешал ништо, точно знам дека и овие новите се флуоресцентни светилки само со електронско палење, ама јас си ги преферирам оние старите со пригушница и стартер затоа што се многу по ефтини за одржување и се по трајни.

Тоа е апсолутна вистина ;). Ама оваа шема нема да функционира со неонки со класично палење... барем така мислам, ако веќе си ја пробал, пробај и со неонки со класично палење ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."