Author Topic: Избор на мотор за картинг: електричен или со внатрешно согорување  (Read 3256 times)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
значи види не се извадени од ракав немој ти погрешно да ме свати, не ги бушат со хилта туку на посебни машини мислам дека дребалица се викаше и тоа го прават специјално обучени луге а местењето на клипот е лесна работа. барем кај двотактните машини. и да силата на самиот зависи од повеке фактори но највеке од клипот, карбураторот и цилиндарот. многу луге ги појачуваат томосите бидејки и ако зариба има делови башка па и ефтини се. сето ова го знам бидејки имам дискутирано со многу автомеханичари.
Kure je kupio novog BMW-a

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Не се извадени од ракав...туку додека сам не ја склопиш машината нема да знаеш, а секој што знае не “споделува“...
- “ак сакаш донеси го, ќе ти го напрам, ќе летат“

конкретно бушењето беше последно....поголеми дизни, појака мешавина, појака радилица, бушење, друг клип (понизок и направен од полесен материјал), пломби, ограничувања...и уште работи што никој не ги открива, да речеме тајни на занаетот :P

Не придржувањето до познати пишани правила при  “фризирање“ на мотор, доведува до скратување на векот на моторот (пример што велите „зарибува“ )
Еве и да купиш цел кит, пак нема да се штеди машината којзнае колку. Има 1 другар априлија, малоси китирана...7пати ремонт, 4 пати скршена клипњача, 1 скршена радилица додека стигна нова радилица 1 месец и повеќе чекаше.  ;)

Затоа 50cc e направено за 70 да оди, ако не ништо на 110 скутер цел се треси, мали тркала нема стабилност...ако е за побрзо има и 125cc и 250cc и 600cc и многу повеќе. 50ка се знае за што служи :D

Додека незнам, никој незнае што направи овај али 130-140 возеше “чудовиштето“ повеќе од 3 години...апн 4 :D

Сеа не сум ни компетентен за да кажам во детаљи целосно за да не звучи како “од ракав“ а и да бев компетентен и да знаев, верувајте немаше да раскажам вака на форум :)

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
се сложувам со stiffy додека не ја зглобиш машината нема никогаш да знаеш, но не се сложувам со теа дека не споделуваат незнам како е кај вас но овде секој ке те научи ако сакаш, бушењето е последна но и опција која најмногу ја зголемува мокноста. и секако ке мораш да ставиш поголеми дизни ако го бушиш цилиндарот, во врска со мешовината ако ставиш премногу масло ке ја загушува машината а премалку масло за брзо време ке ја оштети така да ставај си 40мл на литар и немаш галје. истотака ако бушиш цилиндар и ставиш поголем клип ти треба и појака радалица и клињача, клипот неможе да биде понизок кај двотактните машини бидејки тој е еден вид вентил којшто го регулира дотокот на гориво во цилиндарот. некои луге дури и деклата ја снижуваат за 2мм со што се постигнува поголема компресија.и како што вели 1 човек "колата или моторот не е за убавина и чување тој е за да ти врши работа "
Kure je kupio novog BMW-a

Offline ddd

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
@stiffy несакав да пишувам во теми каде што ти делиш совети со твојот широк дијапазон на знаење но ќе направам еден исклучок,всушност ке ти поставам едно прашање........
Дали тебе ти е јасно која е таа брзина од 140km/h???
Дарко

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
обичен томос со мали модификации на карбураторо качува 75 иако на километражата пишува максимум 45  ;)
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Quote from: Toma
Затоа пишувајте аргументирано и со податоци...!
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
ахахахах, знам...ама не знаеш ти кои будали има во Охрид, а и секаде ;)

И не делам совети секаде, а каде што ги делам можам да кажам за што е така, а за што нe сум сигурен, ако грешам, поправете ме! И да, не е толку широк т.з. дијапазон на знаење али се трудам...конкретно овде се појавив ко видов апн, не дека се разбирам на оваа област (немам отворано и сл.) иако сите за теорија сме ѕверој.
Сеа не сум ни компетентен за да кажам во детаљи целосно за да не звучи како “од ракав“ а и да бев компетентен и да знаев, верувајте немаше да раскажам вака на форум :)

140...па малку побрзо и патон пред тебе се губит. Ама човек од 65кг, и без грам мозок...е таа комбинација да видиш што прави! апн-ка 140....yiying скутерче 130.

И да, не верував дур не го видов...3 дена на работа го немаше, дојде свиткан цел...навикнат на крос пробал скутерот на кривина да шлајфова 4 пати со се скутер се истркала. Рамо изместено и неколку ребра во офсајд xD

И да, автоматик томос-70км/ч го направи...ласер ауспух (од апн), бушеше мислам дека и другото незнам :D

П.С. Слободно пиши...можда ќе се најме негде, или се надополниме...иако поштовање (во поглед на знаење) неам према никого на форумов освен Батка, можда ќе прифатам нешто ;)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еј, ај да не затворам теми, доста со муабети за модифицирање на скутерчиња. Темата не е за тоа, темата е за бирање на мотор за картинг, дали да се користи електричен или мотор со внатрешно согорување. Ако имате нешто за тоа да додадете, бујрум, пишете, ако не, ова не е форум за фризирање на моторчиња и скутерчиња.

И stiffy, пишувај разбирливо, ништо не се разбира.

140...па малку побрзо и патон пред тебе се губит. Ама човек од 65кг, и без грам мозок...е таа комбинација да видиш што прави! апн-ка 140....yiying скутерче 130.

Ако вака со другарите си зборуваш, слободно зборувај си, ама тука, треба и некој друг те разбере што си пишал. Толкувачи немаме најмено и не планираме да најмуваме поради тебе. Многу полесно е на одмор да те пратиме.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Jovicar

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 143
Порачав сега една машина од томос, денес би го завршил со електричниот мотор но кога читав коментарите реков ајде нека е од томос аутоматик. 2000ден ке дадам али ке знам што возам и во угорница ке нема проблем :)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.

Offline MetallicA

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 716
  • Gender: Male
Одг: Избор на мотор за картинг: електричен и&
« Reply #25 on 24.06.2013, Monday, 08:19:13 (Edited 24.06.2013, Monday, 08:32:56) »
абе човек најди си и 1 црево за да му дуваш у цилиндаро да го ладеш, аутоматико грее како  улав ептен ако најдеш 1 вентилатор да му стаеш  ;D затоа цело време ти викам, за 2000ден кје најдеш од апн4 само ке и смениш карики и готово,  не се брзај прво види што како па порачувај  ;) истотака доколку неможеш да најдеш ниту 1 машина од апн4 или 6 земи од пух. јас имав 1 аутоматик со пух машина по набилдан томос нема, позади ставено помал зупчаник, за да е побрз, клип од томосче за вода 42 оргинал, спустана декла, карбуратор со поголема дизна. али зариба и толку од него. :(
Kure je kupio novog BMW-a

Offline Toma

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1490
  • Gender: Male
  • Доблесно е да си дрзок а да помагаш!!!
Иако многу добро ми е познат изразот картинг, сепак се провејува едно сомнение за што во суштина се работи или што сака да прави Jovicar и за што сака да го користи истото. Дали тоа е левата  или десната слика?

 

И уште нешто за картинг се препрачува мотор од 120cm³  до 200cm³ во зависност од потребите !
А еве и нешто за читање!
Code: [Select]
http://www.forum.hr/showthread.php?t=364095
Ако некој знае а знаеш дека знае, следи го
Ако некој знае а не знае дека знае, укажи му
Ако некој не знае а знаеш дека не знае, покажи му
Ако некој не знае а не знае дека не знае, бегај од него!!!

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Па вујче имаше направено картинг...беше во емитер Направи сам:картинг. Томе и Гиго Скендероски. Првиот модел (во емитер што беше) не знам со која машина го направија ама беше спор, додека серијата што ја направија после беа по кратки со Хонда машина...незнам колку кубици. Знам со педала од точак ги палевме. Многу интересна работа :)

И уште нешто за картинг се препрачува мотор од 120cm³  до 200cm³ во зависност од потребите !
Ам зависи колку пари има за давање, и од картингот :)

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
бушење на цилиндар не е едноставна работа луѓе, тоа се прави со постапка хоновање или леповање (тоа се македонски изрази ;D ) за површината да биде N1 или максимум N2 (рапавост на површината, што е нај фина обработка) така да ако сакате такво нешто да правите однесете моторот на некое поасално место односно во добро опремена работилница за да не ви отиде цел мотор во неповрат :D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
електричен ако ставиш ќе си имаш мака и со батериите... мада самиот мотор има помалце оддржување. Е сега бушење на блокот ова она си е башка технологија, би ти препорачал да не се занимаваш со тие работи, барем не сега, ако веќе имаш некој бензински мотор стај го него и терај, ако има потреба ќе го преправаш