Author Topic: Јонизатор за негативни јони  (Read 3217 times)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Јонизатор за негативни јони
« Opened on 16.04.2010, Friday, 03:08:28 (Edited 16.04.2010, Friday, 03:15:03) »
Ovoj jonizator na negativni joni go napraviv semata bese kit od conrad dava -4000v ispravuvacot 12v e skrpen ,transformator od upravna elektronika , kutijata od star modem. Sluzi dobro i korisno bidejki negativnite joni se poznati kako podobni za zdravjeto, inaku sum pravel i drugi so prost mnozitel na napon sto e mnogu ednostaven


mnozitel na napon
Z33MK

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
а кога ке го вклучиш ова во струја чувствуваш нешто ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
Одг: Јонизатор за негативни јони
« Reply #2 on 16.04.2010, Friday, 12:49:19 (Edited 16.04.2010, Friday, 13:16:32) »
da prijaten miris koga ke se doblizis do vrvot na zicata
inace neg joni nemat dolg zivot .
merenjata pokazale deka na livadite,v suma i okolu vodopadite, gorskite potoci i reki sodrzaat 700-3000 a ponekogas i 15000 neg.loni vo 1cm kuben vozduh, Za sporedba vo gradskite domovi paga na 25 vo 1kuben cm.Pozitivnite joni doveduvaat do preumornost.Jonizacijata so negativni joni ima pozitivno vlijanie vrz organizmot.
Z33MK

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
а според која шема си го правел ти?? и ај кажи што делови си користел, дека и јас сакам да правам вакво нешто, ама па никако да ми текне да збарам некоја шема...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако го ставиш јонизаторот до бел ѕид, за еден месец ѕидот ќе стане црн ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
da prijaten miris koga ke se doblizis do vrvot na zicata
inace neg joni nemat dolg zivot .
merenjata pokazale deka na livadite,v suma i okolu vodopadite, gorskite potoci i reki sodrzaat 700-3000 a ponekogas i 15000 neg.loni vo 1cm kuben vozduh, Za sporedba vo gradskite domovi paga na 25 vo 1kuben cm.Pozitivnite joni doveduvaat do preumornost.Jonizacijata so negativni joni ima pozitivno vlijanie vrz organizmot.
Тоа е вистина, во град човек се чувствува како изморен. Сакам само да те прашам дали се чувствува расликата ако јонизаторот е исклучен и кога е уклучен во смисла на замореност/одмореност на организмот ? Ме интересира дали е ефикасен или повеке се должи на сугестија

Ме интересира и на која далечина делува јонизаторот ?

Фала однапред :)
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Мојот работеше со месеци и лично не почуствував нешто разлика, освен што привлекуваше прашина како луд - после прочитав дека јоните се лепеле за честичките прашина и овие станувале потешки и паѓале доле, значи би требало да ја намали количината на прашина низ дома, ама освен тоа друго нешто позитивно не осетив.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
значи би требало да ја намали количината на прашина низ дома
Хахаха добра работа
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline alex

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 54
  • Gender: Male
Одг: Јонизатор за негативни јони
« Reply #8 on 16.04.2010, Friday, 19:14:11 (Edited 16.04.2010, Friday, 19:15:48) »
ова е супер :) јас имав сличен уред на ова, и стварно имаше некоја одредена свежина воздухот, само уредот работеше 2 или 3 години :P

и
значи би требало да ја намали количината на прашина низ дома, ама освен тоа друго нешто позитивно не осетив.
тоа е супер бе, што попозитивно, ем чист воздух ем станот без прашина :)
Не биди себичен, сподели го своето знаење со другите... what goes around comes around ;)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
da vi kazam koristam jonizatori 15 godini i ne sum primetil crno ili nesto drugo sum probal desetina bez problem
eve ja semata


i eden fabricki svajcasko proizvodstvo
Z33MK

Offline at.koce

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 501
  • Gender: Male
Вакво некое трафо можно е на има во ТВ приемник?  И дали со допир на таа жицата
 (проводникот (иглата)) може да дојде до струен удар?  ??? (се извинувам што активирам стара тема)

Offline MAKEDONIA

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1253
  • Gender: Male
  • Da bides idiot e najtesko,konkurencijata e silna
moze malku da te pecne ama nema struen udar ,semisli da dopres samo vrvot ne da pravis zatvoren krug,se misli da drzis so dvete race na razlicno mesto
Z33MK

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве и од мене шема која одамна ја направив,уште кога испадна во САМ ,осумдесетите години.Работеше добро бар 5 години,па  ја дадов и не мо ја вратија.Иначе од искуство дпбро делува ако има чад од цигара,а вие сте непушач ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Иначе од искуство дпбро делува ако има чад од цигара,а вие сте непушач ;D

Ма и за пушачи е добор, мене цела соба ми смрди на цигари :S.

А инкау ова колово се приклучува на мрежен напон или ???, не ради друго, се заинтересирав да го правам, ама искрено само затоа што „анулира“ чад од цигари ;) ;D. А антената, каква треба да биде, обична бакарна жица од телефонски кабел (од старите) ќе сврши работа?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Оди директно на 220 В,Врвот е од игла.Најдобро е се да биде во пластична кутија,а отпорниците да бидат точно на број колку што пишува! Тие штитат од струен удар.Иглата со време отупува и треба да се менува!! Се на се има ефект. ;D