Author Topic: Помош за преправка од обична во USB тастатура  (Read 1640 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Многу кажавме ,ама не знам дали се разбравме- таа стара,велам стара технолошки- не може да се *претопи* во УСБ само со лемење на жиците.Мислам дека јасно е се кажано.Секоја погрешна манипулација може да прегоре некој контролер за напон на УСБ порта! Сум се сретнал многупати со вакви * квази* преправки и секогаш завршувале со неуспех.И не е вистина дека во МКД нема добри тастатури - има ама се поскапи од 300 денари колку во просек чинат кинеските .Има * Џениус* тастатури кои се навистина добри,со многу мултимедијални подесувања ,за кои некој сигурно би далл 20-25 ЕУ,ако му е тоа потребно.И јас повеке сакам *ниски* ,меки копчиња, на кои брзо се работи  и имаат своја убавина.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош за преправка од обична во USB тастатура
« Reply #16 on 24.05.2013, Friday, 03:24:48 (Edited 24.05.2013, Friday, 03:30:27) »
Само да го дообјаснам мојот претходен post. Во поновиве тастатури и мауси (пред се мауси, јас ова во мауси го имам начекано, а за тастатури, случајно online прочитав, и тоа не сите тастатури и мауси, само во мал дел од нив) има контролери кои имаа двојни порти, односно едни пинови се за USB, други за PS/2, па само се менува кабелот уште во самата фабрика каде што се произведува маусот или тастатурата (за USB се става еден кабел, за PS/2, друг кабел и тоа е тоа). Овие тастаури и мауси не се пречести, но имам видено вакви (на пример, пиновите за Vcc и GND им се заеднички, но имаат пинови и за CLK и DATA за PS/2, односно DATA+ и DATA- за USB, значи овие контролери имаат се на се по 6 пинови за интерфејсот: Vcc, GND, CLK, DATA, DATA+, DATA-). Дури имам видено и контролер за маус кој е наменет за USB (таков конектор имаше поставено на маусот), но во datasheet-от за контролерот, пишуваше дека може да се врзе и за PS/2 (не ми текнува кој од пиновите беше поврзан за CLK и DATA, дали DATA- беше CLK а DATA+ беше DATA, не ми текнува, но во datasheet-от пишуваше дека има таква опција контролерот и, као демек, автоматски детектирал дали е врзан за USB или PS/2... колку е ова точно, не знам, не проверив). Но, од друга страна, немам видено контролер за маус кој фабрички е наменет да работи на PS/2, да може да се приклучи на USB (двата претходни примери кои ги наведов беа за мауси кои фабрички беа наменети да се користат на USB).

Значи, твојата тастатура најверојатно нема контролер кој може да работи во „двоен мод“ (на USB и на PS/2) бидејќи е постар модел (повторно, претходните два примери кои ги наведов беа на прилично нови мауси, купени 2012-та година, а освен тоа, еден од нив бил купен во странство, не кај нас), а и да не беше постар модел, како што наведов, овие два примера беа за мауси наменети да работат на USB, не на PS/2.

Ти јас разбирам „болката“... евентуално, како крајна опција, отвори ја тастатурата и ако контролерот не е изведен како „црна плуканица“ (не е "on board" залиен на плочката), провери кои му се ознаките на контролерот (чипот) и симни datasheet од него. Најпросто, направи search низ datasheet-от за зборот "USB" или "Universal Serial Bus". Ако некаде го начекаш во datasheet-от провери што пишува, дали важи за тој контролер, да не важи за некој друг од неговата фамилија, итн. Ако никаде во datasheet-от не пишува "USB" или "Universal Serial Bus"... тоа е тоа, друго освен конвертор од PS/2 во USB, не те спасува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за преправка од обична во USB тастатура
« Reply #17 on 24.05.2013, Friday, 15:41:35 (Edited 24.05.2013, Friday, 16:22:11) »
Накратко кажано: ги разбирам емоциите кон тастатурата,ама технологијата си е технологија  и не гледам зошто да се компликуваат работите.Имаш две можности,како на сликиве и крај на приказната :D :D 8) ;)