Author Topic: Помош за преправка од обична во USB тастатура  (Read 1641 times)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Помош за преправка од обична во USB тастатура
« Opened on 22.05.2013, Wednesday, 10:50:42 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 13:35:56) »
Имам тастатура Ibm ептен стара е уште со првиот компјутер ја имав земено,модел kb-8926 сега ме интересира дали може да се преправи кабелот да биде со усб кабел не обичен инаку има 5 жици црвена, кафена,сива,жолта и една жица без обвивка гола ваљда таа е маса а жиците од усб кабелот се  бела,зелена,сина,портокалова знае ли некој која со која жица треба да се поврзе за да работи со УСВ кабел :S

Offline StefanJapanac

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 153
Одг: Помош за преправка од обична во УСБ тастатура
« Reply #1 on 22.05.2013, Wednesday, 11:05:26 (Edited 22.05.2013, Wednesday, 11:11:43) »
Мислам дека е невозможно  без некој конвертор од PS2 во USB. Без дополнителни кола неможеш

Споено мислење: 22.05.2013, Wednesday, 11:11:42
Пробај вака ако не те чини ништо

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
да не беше скинат конекторот би пробал затоа ги пишав жиците  пошто е скинат конекторот..

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Не може без конвертор.
Жан

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Во право е Zan, не може без конвертор. Ги има да се купат, не се баш скапи, максимум 100 денари ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Ова би требало да му заврши работа ;).

Code: [Select]
http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=408&pid=5460

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е тастатурата малку постара ,не се мачи бадијала- за 200 денари имаш веке нови тастатури,а вака може и некој УСБ порт да * рикнеш*.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако е тастатурата малку постара ,не се мачи бадијала- за 200 денари имаш веке нови тастатури,а вака може и некој УСБ порт да * рикнеш*.

Ако е емоцинално поврзан со тастатурата како јас со мојата, тотално го разбирам ;D. Јас дури барав иста како онаа што ја имам на едното (главното) PC (некоја Genius од пред 12-тина години ;D) за да поставам на PC-то во работилница ;D. По некоја случајност (читајте чиста среќа ;D), најдов баш таква ;D.

Не знам зошто, но едноставно навикнат сум на неа ;D. Немам проблем со куцање и на други тастатури, ама оваа мојата е... не знам... некако special ;D. Не е исто без неа и не сакам да ја менувам за ништо ;D. Барем од мене, имаш поддршка за подвигов warningteam ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Абе имам еден таков *емоцијалец* на работа! Реши да направи дрвена основа за тастатура ,ја исековме металната плоча.се витка фолијата и сега ке ставиме лед светло .Моментално се сечат отвори на стаклопластика .Ајде го разбирам -уникатно да било.Ама овој случај се решава со еден адаптер од 50 денари.УСБ кабелот од 1,5 м е 100 денари .

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Абе имам еден таков *емоцијалец* на работа! Реши да направи дрвена основа за тастатура ,ја исековме металната плоча.се витка фолијата и сега ке ставиме лед светло.

Не не, јас не сакам да си ја преправам мојата, одлична си е каква што е ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ама сега е 24х13 см *без нумерички дел*,а уште и *чикони*  е ,механичка.Стравотија,како на налани по калдрма да одиш! 8) ;)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Искрено сум врзан емоционално пошо не верувам новиве тастатури толку да издржат трескање  и лупање по неа  затоа не ја оставам така лесно :D него за ова нели може некако дирекно да се врзат жиците од тастатурата и жиците од усб портот :S  пошо кабелот ми е скинат-конекторот и неможам и да купам таков конвертор џабе ми е :/

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
неможе затоа што има одредена логика која се тоа контролира
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Искрено сум врзан емоционално пошо не верувам новиве тастатури толку да издржат трескање  и лупање по неа  затоа не ја оставам така лесно :D

Една од причините поради која сум емоционално врзан со мојата тастатура е токму оваа ;D. Ма што сакаш прави и, ништо не и е ;D. А новиве :S... многу се нежни :S... Кинеска направија :S... не дека овие постариве не беа од Кина ;D, и тие беа, ама па и цената им беше посоленка, што значи дека сепак биле правени како што треба ;). А не, сега, 200 денари тастатура :S... се знае што може да очекувам од тоа чудо, само од куцање ќе и паднат дирките ;D. За вакви тастатури, се знае, половина година или година и толку, фрлај ;D.

... него за ова нели може некако дирекно да се врзат жиците од тастатурата и жиците од усб портот :S  пошо кабелот ми е скинат-конекторот и неможам и да купам таков конвертор џабе ми е :/

Не верувам дека волку стара тастатура има контролер со поддршка за USB :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
...нели може некако дирекно да се врзат жиците од тастатурата и жиците од усб портот
пошо кабелот ми е скинат-конекторот и неможам и да купам таков конвертор џабе ми е

Не може жиците да се врзат директно на портот. Ако пробаш, може да го оштетиш портот или цела матична плоча, а може и да не се оштети ништо, но нема шанси да работи.
Една опција е да купиш конвертор, да го отвориш и да ги залемиш жиците од тастатурата директно на конверторот.
Друга опција е да купиш нова тастатура.

Code: [Select]
http://anhoch.com/pcmarket/index.php?cat_id=397&pid=30346
Жан