Author Topic: Кинески лемни станици  (Read 64621 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #135 on 04.02.2019, Monday, 05:33:07 »
На класичен 50хз трансформатор секако ќе има пад на напон, но не е страшно, ако е 4А сигурно ќе биде волт два. Во тек сум преправка на смпс ( atx ) од пц, па ако се покаже добро ќе го презентирам , бидејќи го оддржува напонот константен... Мислам дека нема да има проблем со ДЦ.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #136 on 04.02.2019, Monday, 11:46:01 »
Не, нема да има проблем и со DC напон ;). Барем не за греачот, за контролата... зависи која ја користиш.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #137 on 04.02.2019, Monday, 15:20:24 (Edited 04.02.2019, Monday, 15:37:58) »
Thanks GigaWatt и bicikle,
јас би се сложил со мислењето на bicikle околу моќноста на трафото кај копиите на хако и пак би рекол дека тоа трафо што го китајците стават во копиите нема повеќе од 2А, прашањето ми беше дали некој го има измерено и пресметано колку амперско е истото бидејќи спрема сликите (или е отпичка варка) е доста мало за да биде 3А или повеќе амперско.
Кај моето DIY мислам дека имам повеќе од 4А, и само да го надополнам bicikle, грејачите кај овие рачки во принцип се околу 50W, барем кај мојот А1321 контролер работи со таков термопар од 50W.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #138 on 04.02.2019, Monday, 16:47:18 »
Мислам дека некој во темава имаше ставено слики од фабричка копија на 936 ???.

Да, еве, на првата страна ;).

Code: [Select]
http://elektronika.mk/index.php?msg=116771
Не ми изгледа баш така мало, височко е ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #139 on 04.02.2019, Monday, 17:04:56 »
Овој модел е од дигиталната верзија на хако со 4 изводи на секундар, да има на висина, но овие што јас ги постирав се пониски колку што можев да забележам.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #140 on 04.02.2019, Monday, 17:15:57 »
Хммм... навистина, некако пониско изгледа трафото.

Епа да, најверојатно не може да даде повеќе од 2A на 24V~. Само не ми е јасно зошто е тоа релевантно ако планираш сам да ја правиш лемната станица ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 730
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #141 on 04.02.2019, Monday, 17:34:46 »
Муабетот ми беше дека во копиите бутат несоодветно (некоќно) трафо, и одтаму ми е прикаската дека подобро е да се земе контролер од кај китајците а дома да му накалемиш трафо кое што ќе биде барем 3A или поголемо.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #142 on 04.02.2019, Monday, 18:14:27 »
Да, тоа е дефинитивно најдобра опција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Кинески лемни станици
« Reply #143 on 04.02.2019, Monday, 18:16:23 »
Со оглед на тоа што трафото единствено на почеток работи континуирано, после тоа само уклучи/исклучи за одржување на температурата. доволни се и 2А... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #144 on 04.02.2019, Monday, 18:28:03 »
Да, ама ако го подесиш на 400 и кусур степени, нема да ги постигне. Знам, ми се има случено ваква работа. Пред се бидејќи напонот многу ќе падне. Можеби и ќе може да трафото да даде 3A, дури и континуирано, ама на 19V~ :-\... и затоа нема да може да постигне 430, 450, 480 степени :-\. Ако ова не ви пречи, терајте и така, и со 19V~ ќе успеете да постигнете до кај 400 степени, ама мене ми пречи, па затоа не се одлучив да ја направам така лемната станица. Колега еден откопа од некаде трафо со 27V~ и тоа што ставив ;). Не знам дали е доволно моќно, ама знам дека паѓа напонот до кај 24V~ кога ќе почне греачот да грее.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Кинески лемни станици
« Reply #145 on 04.02.2019, Monday, 19:44:11 »
Ако подесиш било која кинеска станица на 400С прости се од врвот, ќе поплави целиот и не држи веќе калај... ;D
За нормална работа 320-350С е таман... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #146 on 04.02.2019, Monday, 21:03:01 »
Со оглед на тоа што трафото единствено на почеток работи континуирано, после тоа само уклучи/исклучи за одржување на температурата. доволни се и 2А... ;)
Се слагам но во вакви изведби разликата во цена од 2А до 4А е мала, не се исплати да си го кратиш комодитетот, ќе добиеш малце брзина во греење и за подебели проводници ќе немаш потреба да бараш друга лемилица, ако е 2А ќе се лади леткумот ако сакаш да залемиш, што знам 4мм жица на пример...

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Кинески лемни станици
« Reply #147 on 05.02.2019, Tuesday, 01:07:15 »
Ако подесиш било која кинеска станица на 400С прости се од врвот, ќе поплави целиот и не држи веќе калај... ;D

Па... не би рекол... можно е јас такви врвови да имам нарачано (некои поквалитетни :P)... посинуваа врвовите, ама малку исчисти ги на сунгерче и нема проблем (да ги оладиш :P). Јас така околу две години терав со еден врв. Тек потоа почна да се распаѓа :D.

Без разлика, има места каде мораш да тераш со 400. Зависи со што работиш. Има ground planes, ехееее... по 10 слоја. Нема шанси да ги загрееш ако не ја ставиш лемната станица на барем 400 степени.

Се слагам но во вакви изведби разликата во цена од 2А до 4А е мала, не се исплати да си го кратиш комодитетот, ќе добиеш малце брзина во греење и за подебели проводници ќе немаш потреба да бараш друга лемилица, ако е 2А ќе се лади леткумот ако сакаш да залемиш, што знам 4мм жица на пример...

Се сложувам... не би сакал да менувам леткум секој пат кога ќе сакам да залемам нешто подебело.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Re: Кинески лемни станици
« Reply #148 on 05.02.2019, Tuesday, 10:08:28 »
Што знам, јас на HQ-то над 350С не подесувам никогаш, пошто еден врв упропастив така, а на таа температура без проблем лемам и подебели жици. За ептен големи работи имам една Искра од 150W ;D.
Иначе, на повеќеслојни плочки прво им правам предгреење со дувалката, после леткум ;). Ти текнува што зборевме за рутерчето дома што ми е, конечно му сменив електролити, ама прво мораше да го греам местото со топол воздух, иначе џабе и на 450С да ти е подесен леткумот, попрво водот или via-та ќе изгорат и ќе се одлепат него ли што ќе се откачи ноџето од масата... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Re: Кинески лемни станици
« Reply #149 on 05.02.2019, Tuesday, 17:51:52 »
Не ми ннаправи проблем врвот ни на максимум, ако го оставиш може ќе изгори, ако работиш нема гајле.