Author Topic: Помош-Мерење на кондензатори и диоди  (Read 1605 times)

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Здраво,
Сега на 25 Март полагам електроника (практична настава)
Но никако не успеав да најдам материјал .. како се мерат кондензатори , диоди .. и уште некои работи поврзани со диодите и кондензаторите , дали има некој кој што би ми помогнал и би ми пратил некои лекции и сл.
Ви благодарам!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што треба да мериш на кондензаторите и диодите? Какви кондензатори и диоди треба да мериш?

Еве дена книга за факултет за електрични мерења, има секција и за мерење на кондензатори. За диоди, не ми текнува дали имаше, можеби и имаше.

Code: [Select]
http://www.ebookee.net/-_1854808.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
А друже како можам да ја симнам ?! пошто гледам ова е нешто како кинеска страна :/
дај ми ако сакаш DOWNLOAD линк ..

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А друже како можам да ја симнам ?! пошто гледам ова е нешто како кинеска страна :/
дај ми ако сакаш DOWNLOAD линк ..

Линковите се мртви изгледа. Еве линк:

Code: [Select]
https://www.megacloud.com/s/5eKiskrmb3/EMMK.rar
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Vlatzki

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
Благодарам!