Author Topic: Засилувач со TDA2030A  (Read 12808 times)

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #30 on 15.03.2013, Friday, 02:14:29 »
Тој оф топик моја грешка ај...беше како опишување на колото, немораше сите за него да се фатат. Имам основа до некаде да се правдам, за тоа што сум крив кажав. За толеранцијата кога не сум толку сигурен знам да по молчам зато што ваљда има некој што има поголемо знаење(постручен), додека кога нешто знам со сигурност и сум го пробал во пракса и знам, е да ме д*пи некој во здрав мозок не толерирам...се нервирам многу :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #31 on 15.03.2013, Friday, 07:15:13 »
по даташит незнам, ама во една книга (по неа правев) 35W пишуваше, сигурно има повеќе моќност,

Нема логика во книгата да е исправно напишано, а во datasheet да е напишано грешно. Ако во datasheet пишува 32W (не знам, не сум прочитал), значи дека засилувачот дава 32W. Освен ова, во datasheet-овите (барем за интегрирани засилувачи), често знаат да „преувеличуваат“ (се дефинира музичка моќност, не RMS, а се користат и други финти, се користел максимален напон на напојување со сигнал од 1KHz, што е стандард, но често ова не се „осеќа“ како „толку и толку“ вати). Така да, први кои би „преувеличиле“ би биле производителите (нормално, сакаат да им се продаде производот), ама не верувам дека некој кој напишал книга со шеми, знае повеќе за колово од производителот на колото.

и шо ако е постар, јак е сега? xD онака пишувам “дете“, не дека сe правам голем или нешто :P

Не те учеле како помал дека се почитуваат постари ::)?

иначе да слушнете 20ина W RMS ќе се чудите колку е, а и голема улога игра просторијата каде се пушта, на какви звучници и т.н. :P

Тоа е така бидејќи реално, поновиве генерации барем, навистина немаат претстава колку е всушност 20W RMS моќност, а тоа е така поради сите пропаганди, реклами и „тумачења на моќност под сомнителни околности“ кои ги имаат внесено фирмите во нивната пропаганда машинерија, со цел да постигнат поголема продажба на определени засилувачи, звучници, DVD плеери и што уште не. Реално, моќност од 20W RMS по канал е повеќе од доволно за домашна забава со 10-тина до 20 луѓе.

пак ќе напоменам не сфаќајте толку здраво за готово

А ти да припазиш што пишуваш за ние да не мора да се трудиме да тумачиме што да сватиме здраво за готово, а што не?

Е,сега дека погрешно си разбран - не си,верувај,добро те разбираме.Сепак,биди покоректен во изразувањето,Опомената не значи дека веднаш ке те отпишеме,туку дека веруваме да се поправиш.Точка со ова,без правдање и малку поголема толеранција кон сите.И без офф топик  упаѓања.држете се сите до темата.

Сосема во право. Правилно си разбран и очекуваме да си го корегираш односот, барем од овој аспект. Биди покултурен и почитувај ги постарите, а дел од нив се и подолго време на форумот од тебе, така да, ред е да ги почитуваш членовите со „поголем стаж“. Исто како во ново друштво, не фаќаш веднаш да се зезаш на сметка на сите останати кои се знаат едни со други „100 години“, нели?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #32 on 15.03.2013, Friday, 21:07:52 »
ддд доби пп, се надевам дека ќе се разбериме. Првиот пат не ни знаев колку год има па и што ако напишав дете, додека самиот стаж на форумот нема врска ;)

Па во секој случај е преувеличено, така секој има повеќе ќар, а неискусните се радуваат..никако не можам да објаснам дека автомобилските засилувачи немаат RMS :@ :P

Во книгата моментално ми е во работилница така да наредно слегување ќе проверам ако не заборавам :D

Па луѓе кога ќе дојде некој и те праша: „Ае брат, колку вати ти е ова чудово? 200? јас дома имам свадбарски толкај звучници не се олку гласни“ ...не сфаќајте здраво за готово од ова, а мое мислење сфаќајте :D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #33 on 15.03.2013, Friday, 21:44:13 »
Па во секој случај е преувеличено, така секој има повеќе ќар, а неискусните се радуваат..никако не можам да објаснам дека автомобилските засилувачи немаат RMS :@ :P

Тие си имаат некоја RMS моќност, ама не ги дефинираат така интегрираните засилувачи за автомобили, најчесто се дефинирани во музичка моќност, за да изгледа дека се помоќни ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #34 on 15.03.2013, Friday, 23:34:23 »
Чекај, чекај...секако имаат тие некоja RMS моќност, неубо се изразив, но многу помала од прикажаната музичка моќност израчуната во некој 3-4 m3 (кубни)...моќноста прикажана на засилувачот не е RMS, тоа беше целта, моја грешка :P

Offline munja

  • Нов член
  • *
  • Posts: 38
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #35 on 15.03.2013, Friday, 23:37:52 »
И тие мокности што ги зборувате 32 40 или не знам колку вати рмс се со 10 % изобличување што значи немат врска "миши митро да ти баам" реално 18 до 20 вати за квалитетен звук а засилувачите- интегралните за авто радија исто толку мокност вадат се повеке од 20вати е со големо изоблчување и маректиншки трик за да се породаваат производите со 4 по 35, 45, 55 вати.

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #36 on 15.03.2013, Friday, 23:43:15 »
Доста беше офф топик, да не почнам да бришам постови 8).

Offline ShadowMaster

  • Нов член
  • *
  • Posts: 17
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #37 on 16.03.2013, Saturday, 20:58:48 (Edited 16.03.2013, Saturday, 21:21:14) »
Појачалото TDA2030 е многу добро,далеку подобро у однос звучниците што ги имаш,према тоа не ти треба подобро појачало, слободно направи го ако имаш трафо 2x12Vac. Не кажа ништо за трафото,какво трафо имаш?
Стави доволно голем хладњак за TDA2030.

Сите кондензатори обавезно да се 25V.
Кондензаторот C1 уместо електролитски стави MKT.
Кондензаторите C5 и C6 може да бидат 220uF, 470uF или 1000uF како на сликата. Ти треба плус напајање со грец и кондензатори 2x4700uF, тие не ти се нацртани на шемата. Не претерувај со поголеми кондензатори од овие,нема потреба.

Максималниот работен напон на C3, C4, C5 и C6 зависи од работниот напон. C2 пожелно е да има ист максимален работен напон како и C3, C4, C5 и C6 (може да биде поголем, не е пожелно да биде помал). C1 задолжително да е пластичен, не електролитски, со ова ќе се подобри звукот за нијанса, но не очекувај чуда од овој засилувач.

_____
Значи, да ставам МКТ(пластичен) наместо електролит, и да земам од истите на 25v.
А тие 4700uF/25V каде да ги поставам? Колку јас што разбрав, да ги сменам С5 и С7(доколку добро гледам), т.е двата на влез.
Сега ептен се збркав...
Околу напојувањето, би користел адаптер 19VDC ~1.2A .

кондензаторите не се предвидени за на плочка се монтираат на шасија, па затоа не се нацтрани...
?? He KOHTAM!? :( sry
EDIT: Трафо имам 2х9V[AC] ~1A5
EDIT2: Уште да најдев асален фотокопир каде што "ќе бидат во можност" да ми ја испечатат шемата на хартија, и притоа да не ми ја уништат истата, што ја платив 15мкд по лист!
Низ Скопјево се може да се најде! .:Револтиран:.

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #38 on 16.03.2013, Saturday, 21:41:16 »
C5 и C7 треба да стојат на плочката од засилувачот. Вредноста може да биде 220uF, 470uF или 1000uF.
Кондензатори од 4700uF, треба да има во напојувачкиот дел. Трафото што го имаш е слабо за овој засилувач.
Жан

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #39 on 17.03.2013, Sunday, 00:38:43 (Edited 17.03.2013, Sunday, 05:07:06) »
Батак, адаптер не е извор за напојување појачало...треба многу помоќно трафо со тн “среден извод“ 2х21Vac (+-25V)...кондензаторите од 4700uF треба да се поврзани во посебно направен напојувачки блок за кој и немора плочка, само со жици. Едноставно малце подлабоко проучи едноставна конструкција на појачало па да разбереш како би требало да изгледа и како функционира. Кондензаторите одбери ги за максимален работен напон од 35V, од повеќе зијан нема, додека од помалце може да се пробие диелектрикот.



еве пример од нај едноставно напојување ;)

проучи пред да почнеш со градба на нешто :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #40 on 17.03.2013, Sunday, 05:18:03 »
Околу напојувањето, би користел адаптер 19VDC ~1.2A .

EDIT: Трафо имам 2х9V[AC] ~1A5

Користи го второто трафо, не првото. Исправениот напон по грецот и кондензтаорите ќе има врендост од околу 25V, што е многу блиску до максималниот работен напон на кондензаторите. Освен тоа, тој напон од поголем од максималниот работен напон на TDA2030 (+-18V, а ти ќе му носиш +-25V).

Сега видов, и второто трафо не одговара. Струјата која може да ја даде на излез е преслаба, особено ако планираш да правиш два канала. За еден канал... можно е и да го тера некако, ама напонот ќе паѓа ако пуштиш погласно. Моја лична препорака: ниедно од двете трафа не одговара за овој проект. За овој проект, добро би било трафо од 2X9V~/50VA.

Значи, да ставам МКТ(пластичен) наместо електролит, и да земам од истите на 25v.

Само C1 го ставаш пластичен, сите останати кондензатори треба да се електролитски.

А тие 4700uF/25V каде да ги поставам? Колку јас што разбрав, да ги сменам С5 и С7(доколку добро гледам), т.е двата на влез.

Претспоставувам дека мислиш на C5 и C6 и дека си направил грешка при куцање. Како и да е, да, тие кондензатори од 4700uF треба да дојдат на местото на C5 и C6. Но, бидејќи на плочката нема доволно место за овие кондензатори, ќе мора да се постават некаде во кутијата и со жички да се поврзат за адекватните лемни точки. Притоа, не мора да се вадат кондензаторите C5 и C6 од 220uF, може овие од 4700uF да се постават паралелно на нив ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #41 on 17.03.2013, Sunday, 11:17:09 (Edited 17.03.2013, Sunday, 11:43:53) »
треба многу помоќно трафо со тн “среден извод“ 2х21Vac (+-25V)...

Околу напојувањето, би користел адаптер 19VDC ~1.2A .

EDIT: Трафо имам 2х9V[AC] ~1A5

Користи го второто трафо, не првото. Исправениот напон по грецот и кондензтаорите ќе има врендост од околу 25V, што е многу блиску до максималниот работен напон на кондензаторите. Освен тоа, тој напон од поголем од максималниот работен напон на TDA2030 (+-18V, а ти ќе му носиш +-25V).

Сега видов, и второто трафо не одговара. Струјата која може да ја даде на излез е преслаба, особено ако планираш да правиш два канала. За еден канал... можно е и да го тера некако, ама напонот ќе паѓа ако пуштиш погласно. Моја лична препорака: ниедно од двете трафа не одговара за овој проект. За овој проект, добро би било трафо од 2X9V~/50VA.

За ова појачало мора трафо 2x12Vac со снага барем 50VA. Со него после грец и кондензатори се добиваат 2x16Vdc и снага на појачалото 16W на 4 Ома по канал. Напонот на сите кондензатори е 25V, нема потреба од повисок напон.

Трафо 2x21V после исправљач дава 2x28Vdc а тоа е превише.
Адаптер 19Vdc/1,2A е премал по напон, со него појачалото ќе има 5W/4Ома,а шемата за појачалото треба да се преправи за едноструко напајање.
Трафото 2x9V/1,5A има мал напон,со него неможе да се извади максималната снага од појачалото. Со ова трафо после исправљачот се добива 2x12Vdc па појачалото ќе има 9W на 4 Ома. Струјата 1,5A од трафото е таман за оваја снага на излаз за еден канал,а може и за два канала ако не се претерува.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #42 on 17.03.2013, Sunday, 20:32:58 (Edited 17.03.2013, Sunday, 23:58:59) »
За ова појачало мора трафо 2x12Vac со снага барем 50VA. Со него после грец и кондензатори се добиваат 2x16Vdc и снага на појачалото 16W на 4 Ома по канал. Напонот на сите кондензатори е 25V, нема потреба од повисок напон.

Мислам дека напон од 2X16V е преблиску до максималниот работен напон од 2X18V (еднонасочен). Јас не би го правел вака засилувачот или ако евентуално го правам вака, би му ставил моќни зенер диоди, со моќност од неколку вати и со напон на пробив од 18V. Со ваква заштита, можеби и би го правел засилувачот да има работен напон од 2X16V.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #43 on 17.03.2013, Sunday, 22:04:30 (Edited 18.03.2013, Monday, 00:02:07) »
Мислам дека напон од 2X16V е преблиску до максималниот работен напон од 2X18V (еднонасочен). Јас не би го правел вака засилувачот или ако евентуално го правам вака, би му ставил моќни зенер диоди, со моќност од неколку вати и со напон на пробив до 18V.

Да,тоа е блиску до максималниот напон,али нема потреба од зенер диоди,може со две-три обични диоди у серија на плус и минус од напајањето ако има потреба,најдобро е прво да се измери напонот после исправљачот колку е стварно.

Offline stiffy

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 490
  • Gender: Male
  • ак сакам.
Одг: Засилувач со TDA2030A
« Reply #44 on 17.03.2013, Sunday, 23:46:56 (Edited 17.03.2013, Sunday, 23:54:45) »
Луѓе, моја грешка...зборував за напони за со TDA2050,  за 2030 трафо 2x12Vac (+-15V). Се збунив со работните напони :D

Маки, Гига...мислам дека нема да има многу разлика, додека опција за 2x10-11V може да направи...а со ова +-16V ќе работа воглавно :P