Author Topic: 2x100W аудио засилувач со 2xTDA7294  (Read 3079 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
2x100W аудио засилувач со 2xTDA7294
« Opened on 26.02.2013, Tuesday, 00:13:36 »
Како што кажува насловот од неодамна почнав со изработка на аудио засилувач со две интегрални кола од серијата TDA7294. Се одлучив за овој засилувач бидејки имав дома неколку такви интегрални кола, а и според тоа што имав од документи и што имам читано засилувачите со овие кола немаат некои големи одстапувања од одличен звук. Малку проблем при изработка на ова појачало ќе ми биде набавката на трансформатор, но се надевам дека во некоја од продавнициве за електроника ке најдам соодветен. Па да почнеме, еве неколку слики од плочката, за која сум многу благодарен на еден човек дури од далечна Кина кој се нафати да изработи вакво нешто и да ми го прати во Македонија за ефтини пари.

Еве слика од плочката без делови на неа



Еве неколку слики и до каде стигнав со изработката





Плочкава јас почнав да ја изработувам според шемите на страната на ST и некако стапив во контакт со човеков и ми рече дај прати да видам. Јас му пратив рече имам јас нешто вакво и ми прати готова плочка. Иначе на плочката покрај тоа што е засилувачот има вградено и заштита за звучниците, којашто функционира преку двојно реле од 12 волти. Во прилог следува документот според кој јас почнав да ја работам :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
А шемата по која е работена плочката, ја немаш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
А шемата по која е работена плочката, ја немаш?

Ја нема оргиналаната, како што напишав погоре јас почнав според тие од ST, таму имаше пример со една јас почнав да ја спојувам и да добијам за да биде со две и после тоа планирав да направам посебна заштита на друга плочка, ама не испагаа работите како што треба и тој ми излезе во пресрет :)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Вакво нешто постираше Лордзи или Дока,не се сеќавам. А и во Емитер мислам дека ја имаа пробано... 8) Му треба ли шема некому?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ја нема оргиналаната, како што напишав погоре јас почнав според тие од ST, таму имаше пример со една јас почнав да ја спојувам и да добијам за да биде со две и после тоа планирав да направам посебна заштита на друга плочка, ама не испагаа работите како што треба и тој ми излезе во пресрет :)

Па кажи му да ти ја прати шемата и ППК-то. Убаво што си направил ти, ама никој друг не може да го направи истото.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве линк

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9797.0


само кај Дока подруго е плочката направена ,ама комплетна е со сите регулации.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве линк

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=9797.0


само кај Дока подруго е плочката направена ,ама комплетна е со сите регулации.

ОК, ама ова не е буквално истата шема. Сигурно е многу слична (освен тонските регулации, тоа го нема на оваа шема), ама не е буквално иста.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве ако сакаш иста шема и плочка

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/amplifier/power-amplifier-circuit-tda7294-bridge-stereo/

Offline ShAdOw

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 879
  • Gender: Male
"TDA7294 Integrated Audio Amplifier Board DIY KIT" 8) ::).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/TDA7294-integrated-Audio-amp-amplifier-board-DIY-KIT-/320730904254?pt=US_Amplifier_Parts_Components&hash=item4aad0d36be

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 2x100W аудио засилувач со 2xTDA7294
« Reply #9 on 26.02.2013, Tuesday, 00:57:22 (Edited 26.02.2013, Tuesday, 01:08:01) »
Еве ако сакаш иста шема и плочка

Code: [Select]
http://xtronic.org/circuit/amplifier/power-amplifier-circuit-tda7294-bridge-stereo/

Па не е баш буквално иста, еве гледај.





Прашањето ми беше, дали Hahahaha има шема и ППК за овој проект или не.


"TDA7294 Integrated Audio Amplifier Board DIY KIT" 8) ::).

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/TDA7294-integrated-Audio-amp-amplifier-board-DIY-KIT-/320730904254?pt=US_Amplifier_Parts_Components&hash=item4aad0d36be

Значи, всушност нема ::).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Што е битно дали е иста наполно плочката!? Битно е што на крај треба да работи,деловите си се тие.На и-беј стерео појачувач со 4 Х IC  ,готово направено е 52 $,ако некој сака готово да си го купи.Сепак ,ако би го правел ,оној проект на Дока е добар и би се одлучил за него.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Што е битно дали е иста наполно плочката!? Битно е што на крај треба да работи,деловите си се тие.На и-беј стерео појачувач со 4 Х IC  ,готово направено е 52 $,ако некој сака готово да си го купи.Сепак ,ако би го правел ,оној проект на Дока е добар и би се одлучил за него.

Нема поента да се post-ира како проект ако нема шема. ППК и не мора да има, но во конкретниов случај, очигледно е дека има и готова плочка. Затоа, пожелно е да се стави и таа. Ако нема шема, темава изгледа само како флење, ништо друго, „еве видете што направив“ ::). Убаво, ама никој друг не може да го направи.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Добро ибришете ја, многу сте ограничени во раководењето на форумот. Видете на сите други форуми, пример ќе го земам српскиот, има тема на проекти со документи и на проекти без документи. Не знам зашто и кај на да го нема тоа, ама ајде како сакате праите.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Е,пополека, не велиме да се заклучи,ама барем дај комплетна документација или направи го склопот па сликај го и темата ке си оди до крај,како на другите Форуми ;D

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Е,пополека, не велиме да се заклучи,ама барем дај комплетна документација или направи го склопот па сликај го и темата ке си оди до крај,како на другите Форуми ;D

Па горе убаво напишав, почнувам да го правам овој склоп, што значи ќе го завршам нема да бегам, ќе биде целосно објавено.