Author Topic: Помош во врска со електро мотор  (Read 2660 times)

ggoce

  • Guest
Ми треба електро мотор за сечење на бакарни плочки. Од каде можам да најдам и кој би бил најдобар во таа намена. Поздрав

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #1 on 11.02.2013, Monday, 04:22:26 (Edited 11.02.2013, Monday, 04:24:29) »
Јас користам гравирка ако треба нешто прецизно да се исече (имам малечки листови како за шмишајбна за неа), но ако треба за големи плочи, може и со шмишајбна со тенок лист ;).

А имаш се друго освен електромотор (маса за сечење, листови, преносен каиш, редуктор...)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #2 on 11.02.2013, Monday, 10:58:10 (Edited 11.02.2013, Monday, 11:00:52) »
вака немам од ништо од овие споменатите компоненти но за маса за сечење ке се направи, листови баш тоа не ми е познато да не е пила?, ако е тоа ке се купи а за преносен каиш мора ли да има не ли може дирекно пилата на моторо да се прицврсти?, а редуктор искрено незнам шо е. Не ли може нешто по едноставно да се направе и помало да биде, бидејки видов поодамна на форумот имаше еден член изработено еден таков мотор, само не се сеќавам од што го беше извадил.

Споено мислење: 11.02.2013, Monday, 11:00:52
ај закачи слика од тоа гравирката да ја видам, да не е метално тело правоаголно полукружно со тенки листови што се прикачиваат на неа?

Offline ki4o01

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 213
  • Gender: Male
најверојатно мислиш на ова http://elektronika-mk.net/index.php?topic=7650.0 , јас не би ти препорачал да го користиш без некој граничник (така го викаат некој), бидејки на видено ке видиш дека за малце ке му ги фатеше двата прсти, така да ако мислиш да правиш нешто вакво направи и некоја заштита

ggoce

  • Guest
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #4 on 11.02.2013, Monday, 12:29:47 (Edited 11.02.2013, Monday, 12:34:48) »
Може да се изведе некое подвижно тело да го движе матерјалот за сечење во спротивно да биде заштита на прстите. Да се сложувам со тебе но тоа ке биде лесно да се направи битно е да се најде моторот незнам каков да тражам, и од што моше да се изваде. Давајте некоја идеа!!

Споено мислење: [time]11 Февруари 2013, 12:33:16[/time]
go4o пишал дека е изваден од вентилатор од фрижидер  :-\ тешко да најдам вентилатор од фрижидер  :)

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Ако се бавиш аматерски со правење плочки од време на време нема да ти се исплати да правиш вакво нешто, витропластот лесно се сече со бонсек, пертинаксот со засекување од двете страни лесно се крши на потребните димензии. Ако баш сакаш да ги сечеш машински подобро е да си го купиш најмалиот и најефтиниот фабрички циркулар што ќе го најдеш и да му монтираш дијамантски лист за плочки. Исто да знаеш дека листот ќе ти краде по неколку милиметри од секој рез плус ќе прави многу прашина која е канцерогена и не смееш никако да ја вдишеш (посебно од витропластот).
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

ggoce

  • Guest
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #6 on 11.02.2013, Monday, 13:02:39 (Edited 11.02.2013, Monday, 13:08:37) »
абе во еден месец ке се фанат 3 до 4 проекта за правење, а да стругаш на рака со бонсек и со засекување не иде малку е макотрпно а и досадно. Не се сложувам на таа варијанта затоа и ја отворив ова тема со цел да дојдам до некоја идеа и да направам нешто што може да ми биде од корист за оваа намена. Ке се прашам во врска со некој помал циркулар па да видеме шо ке испадне но некако ми ми упадна во очи овој проект на гочо само со некоја измена по мое со некоја заштита.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ти дадам една идеја: имам направено дрвено постоље кое се монтира со стеги на маса.Отприлика А’4 формат со монтажа на бормашина одоздола легната,а само од даската (8 мм) излегува преку засек  мал дијамантски додаток промер 6 см кој е прицврстен за бормашината на футерот.Кога треба поголеми пакети да се сечат се монтира бормашината со дијамантскиот додаток ( дебелина на рез 3мм) и се фиксира на маса.Можеш да ставиш и штитник од проѕирно плекси стакло и за минут е готово.Само ги туркаш со некоја направа од шпер-плоча плочите и ги сече како сирење ;D.Направата е во вид на лењир со правоаголен усек и со неа ги туркаш плочите за да не ти отиде прст :D,а пожелно е бормашината да има регилација.Уште подобро е да имаш посебна регулација која може да ти биде веднаш до рака и постепено да ги зголемуваш обртаите.Го немам алатчето при рака да го сликав,ама мислам ме разбра како изгледа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #8 on 11.02.2013, Monday, 16:13:30 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 05:38:19) »
ај закачи слика од тоа гравирката да ја видам, да не е метално тело правоаголно полукружно со тенки листови што се прикачиваат на неа?

Не, не е тоа што мислиш дека е. Гравирка е нешто како многу мала бормашина, со таа разлика што го нема редукторот кој го има во бормашините (тоа е оној дел кој го намалува бројот на вртежи кај бормашината, не знам дали попрецизно е да кажам дека е тоа „пренос“, на пример, моторот прави 10 вртежи, а тоа се пренесува како 1 вртеж преку редукторот на футерот на бормашината, редуктор е всушност „менувач“, само што не можеш да го менуваш преносот ;)) и има помала моќност. Јас имам Dremel 300, но има и други брендови и модели ;). Го користам оној лист на втората слика ;).





абе во еден месец ке се фанат 3 до 4 проекта за правење, а да стругаш на рака со бонсек и со засекување не иде малку е макотрпно а и досадно.

Јас те сватив дека сакаш да сечеш баш бакарни плочки (целосно бакарни, не витропласт или пертинакс плочи). Верувај, тоа што ти го има пишано LordZi е точно, не ти се исплати за неколку пати во месецот да купуваш или правиш вакво нешто :S. Не викам дека не е досадно, да, досадно е, ама ова е премногу труд за неколку пати во месецот :S. Па дури и да купиш готова, мислам дека се тоа премногу пари ;).

Едно поедноставно и поевтино решение кое би ти го предложил е користење на убодна пила која ќе ја зашрафиш обратно (од оздола) на некоја маса и тоа да ти биде работната маса, а за убодната пила да си направиш контрола со триак ;). Но, во ваква ситуација, треба да пазиш право да сечеш бидејќи листовите за убодната пила лесно може да се свиткаат и да сечат и на косо ;D. Всушност, тоа е и намената на убодните пили ;).

Да ти дадам една идеја: имам направено дрвено постоље кое се монтира со стеги на маса.Отприлика А’4 формат со монтажа на бормашина одоздола легната,а само од даската (8 мм) излегува преку засек  мал дијамантски додаток промер 6 см кој е прицврстен за бормашината на футерот.Кога треба поголеми пакети да се сечат се монтира бормашината со дијамантскиот додаток ( дебелина на рез 3мм) и се фиксира на маса.Можеш да ставиш и штитник од проѕирно плекси стакло и за минут е готово.Само ги туркаш со некоја направа од шпер-плоча плочите и ги сече како сирење ;D.Направата е во вид на лењир со правоаголен усек и со неа ги туркаш плочите за да не ти отиде прст :D,а пожелно е бормашината да има регилација.Уште подобро е да имаш посебна регулација која може да ти биде веднаш до рака и постепено да ги зголемуваш обртаите.Го немам алатчето при рака да го сликав,ама мислам ме разбра како изгледа.

Еве, и ова е добар предлог ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #9 on 11.02.2013, Monday, 17:33:20 (Edited 11.02.2013, Monday, 18:12:36) »
Да ти дадам една идеја: имам направено дрвено постоље кое се монтира со стеги на маса.Отприлика А’4 формат со монтажа на бормашина одоздола легната,а само од даската (8 мм) излегува преку засек  мал дијамантски додаток промер 6 см кој е прицврстен за бормашината на футерот.Кога треба поголеми пакети да се сечат се монтира бормашината со дијамантскиот додаток ( дебелина на рез 3мм) и се фиксира на маса.Можеш да ставиш и штитник од проѕирно плекси стакло и за минут е готово.Само ги туркаш со некоја направа од шпер-плоча плочите и ги сече како сирење ;D.Направата е во вид на лењир со правоаголен усек и со неа ги туркаш плочите за да не ти отиде прст :D,а пожелно е бормашината да има регилација.Уште подобро е да имаш посебна регулација која може да ти биде веднаш до рака и постепено да ги зголемуваш обртаите.Го немам алатчето при рака да го сликав,ама мислам ме разбра како изгледа.

Добра ти е идејата батка сега ми текна дека имам некаде бормашина  :) што несум ја користел и забрави на неа може да се изведе со неа да се монтира на некоја иверица што ја имам по дома да се стегне со некоја стегичка, одлично баш ке гледам да ја најдам

Споено мислење: [time]11 Февруари 2013, 18:06:33[/time]


Гигават пред 3 год сакав ваква да земам за бушење на плочки но земав др со адаптер. Оваа гравирка што си ја постирал е со повеке намени. Еве ја мојта но не ја бива за тоа

Offline filipbc

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
oд каде кожам да купам вакво бушаличе за бушење плочки бакарни и колку пари се ???  ???  ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #11 on 11.02.2013, Monday, 19:43:34 (Edited 11.02.2013, Monday, 19:48:22) »
Гигават пред 3 год сакав ваква да земам за бушење на плочки но земав др со адаптер. Оваа гравирка што си ја постирал е со повеке намени. Еве ја мојта но не ја бива за тоа

Претпоставувам работи со адаптер... не може да постигне доволно голема моќ, затоа :S. Мојата работи на мрежен напон, затоа може и да постигне доволно голема моќност да сече се и сешто ;D. Да бидам искрен, опасна е, неколку пати ми се има случено да се засечам со неа, така да, ако планирате да купувате, многу пазете при работа со неа ;)... и задолжително носете заштитни наочари (јас немам ;D, ама наредно тоа си купувам ;), не знаете колку пати ми се има случено парче пластика или искра да ми летне блиску до око, а еднаш и во око ми летна, па потоа вода, се плакнеш, не гледаш како што треба цел ден ;D... за малку око ќе сум си извадел ;D).

Како и да е, Dremel се Multitool алатки, имаат повеќе намени ;). Затоа и имаат толкав асортиман на наставци кои може да се додаваат на Dremel-от ;). Скоро и да нема што не може да се направи со него ;). Јас кога прв пат го купив, го купив пред се за бушење на плочки, ама до сега, најмалку за тоа ја имам користено гравирката ;D. Најкорисна ми била за сечење, брусење, шмирглање и обликување на мали предмети. На пример, многу често ми се наоѓала при сервисирање на laptop-и или netbook-ови, особено ако треба да се прави некое ново скршено делче ;). Со гравиркава, песна е ;D.

Имам сечено и виропласт и пертинакс плочки со неа ;). Прилично добро сече, но потоа ќе треба убаво да ја досредиш површината на линијата по која си сечел со шмиргла или нешто слично ;). Може и со гравирката ова да се среди, со алатката за шмирглање, ама попрецизни резулати се добиваат ако рачно го средиш ова ;). А и не е премногу работа, најчесто само мало дотерување треба да се направи ;). Како и да е, Dremel-от ми скратува доста на време ;). Инаку, витропласт плочки со Thin Cut лист одлично се сечат ;). Пертинаксот малку загреваат при сечењето, па знаат да сменат боја при сечењето и да остане плочката малку потемно кафеавкаста по рабовите отколку на средината :S. Ова најчесто се случува ако сечам на помал број на вртежи, ако ја ставам гравирката на 20.000 или 25.000 вртежи, нема проблем, брзо се сече и не менува боја пертинаксот ;). Е сега, недостаток е што при овие брзини треба многу да се пази ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #12 on 11.02.2013, Monday, 19:47:55 (Edited 11.02.2013, Monday, 20:04:22) »
oд каде кожам да купам вакво бушаличе за бушење плочки бакарни и колку пари се ???  ???  ???


500 или 600 ден беше со адаптер од продавница за железарија така кажано оти типо разни работи продава. Иначе имам видувано и во рием штип, алфа битола, логинг скопје има ги секаде.

Споено мислење: 11.02.2013, Monday, 20:04:21
Гигават пред 3 год сакав ваква да земам за бушење на плочки но земав др со адаптер. Оваа гравирка што си ја постирал е со повеке намени. Еве ја мојта но не ја бива за тоа

Претпоставувам работи со адаптер... не може да постигне доволно голема моќ, затоа :S. Мојата работи на мрежен напон, затоа може и да постигне доволно голема моќност да сече се и сешто ;D. Да бидам искрен, опасна е, неколку пати ми се има случено да се засечам со неа, така да, ако планирате да купувате, многу пазете при работа со неа ;)... и задолжително носете заштитни наочари (јас немам ;D, ама наредно тоа си купувам ;), не знаете колку пати ми се има случено парче пластика или искра да ми летне блиску до око, а еднаш и во око ми летна, па потоа вода, се плакнеш, не гледаш како што треба цел ден ;D... за малку око ќе сум си извадел ;D).

Како и да е, Dremel се Multitool алатки, имаат повеќе намени ;). Затоа и имаат толкав асортиман на наставци кои може да се додаваат на Dremel-от ;). Скоро и да нема што не може да се направи со него ;). Јас кога прв пат го купив, го купив пред се за бушење на плочки, ама до сега, најмалку за тоа ја имам користено гравирката ;D. Најкорисна ми била за сечење, брусење, шмирглање и обликување на мали предмети. На пример, многу често ми се наоѓала при сервисирање на laptop-и или netbook-ови, особено ако треба да се прави некое ново скршено делче ;). Со гравиркава, песна е ;D.

Имам сечено и виропласт и пертинакс плочки со неа ;). Прилично добро сече, но потоа ќе треба убаво да ја досредиш површината на линијата по која си сечел со шмиргла или нешто слично ;). Може и со гравирката ова да се среди, со алатката за шмирглање, ама попрецизни резулати се добиваат ако рачно го средиш ова ;). А и не е премногу работа, најчесто само мало дотерување треба да се направи ;). Како и да е, Dremel-от ми скратува доста на време ;). Инаку, витропласт плочки со Thin Cut лист одлично се сечат ;). Пертинаксот малку загреваат при сечењето, па знаат да сменат боја при сечењето и да остане плочката малку потемно кафеавкаста по рабовите отколку на средината :S. Ова најчесто се случува ако сечам на помал број на вртежи, ако ја ставам гравирката на 20.000 или 25.000 вртежи, нема проблем, брзо се сече и не менува боја пертинаксот ;). Е сега, недостаток е што при овие брзини треба многу да се пази ;D.

гига колку пари се движи твојава гравирка?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Помош во врска со електро мотор
« Reply #13 on 12.02.2013, Tuesday, 06:00:43 (Edited 12.02.2013, Tuesday, 06:07:51) »
гига колку пари се движи твојава гравирка?

Мислам дека околу 5000 ја земав (4500, така нешто). Верувај, гравирката е најмал проблем ;D. Потоа ќе се утепаш од давање пари за наставци ;D (алатчиња за Dremel-от). До, сега, сигурно имам дадено уште 3000 денари за наставци ;D. Скапи се, ама па квалитетни се, така да, не ми е жал за парите ;). Се исплати ако ти е ќеиф (хоби) или ако можеш да и ги извадиш парите ;). Верувај, скоро и да нема што не може да се прави со неа ;). Од поправки, до правење накит, резбање на дрво, камен, стакло, метал... што и да е, сечење пластика, обликување керамика и плочки, можеш да ја монтираш на CNC машина... не знам, што се не имам видено на youtube да прават со Dremel-и ;D. А да, исто, најнова „фора“ за Dremel-чињава е case modding ;). Да видиш што прават со гравиркиве... да се чудиш ;D.

Имаше еден „пакет“ во кој стига Dremel 300 заедно со сите основни наставци, како и продолжната сајла (посебен дел е тоа, преку неа се пренесуваат вртежите на поголема далечина, ако ти треба прецизност или ако треба да се буши во многу мали места, оваа сајла е совршено решение, се држи исто како пенкало ;), со неа се резба дрво и се гравира метал и стакло ;)). Ако сакаш, можеш тој пакет да го купиш, ама скапичок е :S. Мислам дека беше околу 10.000 денари во Neptun, ама не ме земај за збор, прашај во Neptun. Инаку, во Neptun се најевтини. Искрено, не сакам да ги фалам Neptun, ама навистина најниски цени имаат за било каков алат. Mr. Bricolage се барем за 10% поскапи, а и нема толкав избор како што има во Neptun, навистина, очекував поголем избор да видам кога се отвори Mr. Bricolage, ама кога влегов... преголема хала во која има се и сешто, а го нема тоа што го барам :S. Освен тоа, поуслужливи се продавачите, а и алатот им е далеку од неквалитетен. На пример, во Mr. Bricolage начекав Raider ::). Мислам дека во Neptun такви брендови не носат (може и грешам, можеби и имаат, ама јас немам начекано).

Како и да е, еве неколку клипчиња од youtube, да видиш што се можеш да правиш со неа ;). Јас со зината уста останав кога го видов се ова ;) ;D.

Amazing Carbide Cutting Wheels that work as hard as you do!

How to Make Shell Jewellery with the Dremel 300 series multi tool

Dremel 300: 2 Uses

Cortando madera Dremel 300

Removing Grout with a Dremel Rotary Tool

Dremel Diamond Engraving tip with flexshaft - example of use

Wycinanie otworów przy pomocy Dremel 300 series
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

ggoce

  • Guest
Сега го видов и тоа што не го знаев, значи свашта се праве со ова  :D но мислам дека имам видено во штип со комплет опрема сајла како додаток и овие за сечене, дупчење и стругање. Цената мислам дека и беше околу 1500 горе доле со некоја стотка, но доста време помина од тогај, но нормално сигурно е со послаб квалитет. Исто друга гледав во вод на оваа слична но со батерија на полнење и со регулација за број на вртежи. Тогаш не сум знаел дека може буквално за се да ми се најде но во скоро време ке мора да земам една ваква. Гига не сум знаел дека во нептун продават и дремели  :D јас мислев дека е само за бела техника, но имало и алати за домаќинство интересно баш ке проверам.