Author Topic: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!  (Read 3155 times)

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во ред фала премногу, да земам звучници па ќе одлучувам. Уште едно прашање дали има проблем ако плочката од појачалото, трансформаторот бидат дирекно во кутијата?




Бидејќи како на сликата кутијата иди малце поголема затоа прашувам?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ти прикачив една таква слика,мислам.Само направи си посебна суб-шасија,па електрониката сепак да биде оклопена.Или ако можеш да си најдеш некоја метална кутија ,направи си  како фјока за неа и  предвиди целата да се вади.Иначе,сепак предлог би  бил ,бидејки споменуваш ехо,а веројатно ке бидат тука и други контроли ,да си направиш нешто како рак ,па внатре да ти влегуваат кутиите ,а горе да стои појачувачот.миксер,ехо... И се на тркалца ,со рачки.Обезбеди си услови за транспорт,тоа е во случајов битно!Еве,како на сликиве ;D ;D

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Одг: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!
« Reply #17 on 01.02.2014, Saturday, 19:43:47 (Edited 01.02.2014, Saturday, 22:51:35) »
Еве сум пак, решив да почнам со правење па зедов звучници, ќе ве молам да ми предложите каква кутија да направам...високотонецот е пиезо, не е со магнет, го зедов само да пробам дали ќе функционира, што мислите вие добро е така или да барам со магнет?

Еве го звучникот:







Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Прво ,никако пиезо високотонец.Немам апсолутно никакво искуство со овој модел,ама како што гледам се работи за ефтина варијанта на 1о инчен бас со доста средни ( 60 до5000 херци),тешка мембрана ( она 94 дб осетливост го земам со доста резерва! ;D),а веќе оние 80W 8omi со она звучно- 250W!  на картонската кутија,дава дојам дека е евтина варијанта.Прави компресиона кутија,купи некој високотонец барем 1 инч.Дефинитивно не е за вуфер,ниту ТЛ.Дали имаш пар или само едно парче? ;D

Споено мислење: 01.02.2014, Saturday, 20:08:28
ПС.Колегиве ке ја одвојат темава бидејќи овде во ова тема не и е местото!!

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во оваа тема и е местото....за истото праам муабет, едно парче е види погоре што сакам да направам па затоа тука и го објавив, јас сум креаторот на темата, бидејќи не бев во можност да го направам кога ја почнав темата, сега се одлучив.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!
« Reply #20 on 01.02.2014, Saturday, 20:27:12 (Edited 01.02.2014, Saturday, 20:39:00) »
Ако си ти автор ,ова е сосема  друг проблем,ама ајде ке видиме.

Споено мислење: 01.02.2014, Saturday, 20:38:57
Еве ти нацрти.Само растојанието  меѓу  бас/високи треба да биде друго! 8)

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Е супер, фала. Но зошто да биди компресиона кутија, јас сакам да му отворам отвори, односно канали? И уште нешто зошто не пиезо високотонец?

Offline slidermc

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 595
  • Gender: Male
Батка убаво ти кажа, пиеца никако не. Купи си компресиони драјвери со хорни, ги има евтини подобри се него пиеца. Овој звучник нема шанси да оди над 1kHz такада ке мораш да земеш свртница на таа фреквенција што дели и тоа минимум 12 дб/окт. Активен филтер е мајката тука, 24дб/окт

Компресиона кутија со мал волумен ке ти заврши работа, гледано по типот на овес.

Споено мислење: 02.02.2014, Sunday, 03:16:29
кутијата на батка е сосема ок, само јас не би ставил високотонец како таков, нема шанси да се спојат високотонец обичен со 10ка бас.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Со обзир дека  бас/среднотонецот  е  само 80W,ona 94 db не го земај здраво за готово,најди си некоја динамичка хорна ТELE или сл. а во најлош случај и нешто од BIEMA,ако најдеш.Ако си  од СК,оди до ЗЕЦ во Капиштец,ке најдеш нешто.Не троши премногу пари.