Author Topic: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!  (Read 3157 times)

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Сакам да направам звучна кутија со вградено појачало, значи заедно во кутијата, едноставно за собиранки или да го носам секаде каде што ќе ми текне. Имам појачало направено 2x100W е, така да на кутијата ќе има излез и за друг надворешен звучник да уклучам ако сакам. Тоа појачало сакам да го вградам во кутијата. Е сега сакам да ме советувате какви звучници да употребам, да не биди преголема кутијата, но ни премала, да има барам 8 или 10" бас звучник, дали да има среднотонец? И ако може да ми препорачате какви да бидат звучниците од каде да ги набавам, но да не бидат многу соленки со цената. :) Исто така каква да биде кутијата, бас рефлекс, компресиона кажете ваше мислење околу тоа?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Обавезно 10" или 12", не треба среднотонец.

Комплетен проект со 10" и високотонска хорна:
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3693

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Јас ова го разгледував http://elektronika-mk.net/index.php?topic=4855.0 можеби е слично нешто...

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Слично е, само што P.Audio е ефтино а Fane е отров скапо.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!
« Reply #4 on 09.02.2013, Saturday, 17:36:48 (Edited 09.02.2013, Saturday, 17:48:15) »
Се наоѓа и понекој Еминенс 12,а тркни и до преставниство на БИЕМА .во близина на Германската амбасада,Козле мислам дека е .Има и кај нив интересни модели и цени.Ако си од СК  8) И направи си нешто  како комбо со отворена задна страна подобро,на тркалца ,со рачка за полесно носење.Штом е за мобилна работа и преносспоред мене тоа ти е најдобра варијанта.Можеш да оставиш приклучпк за втора кутија ,ако имаш потреба

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Одг: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!
« Reply #5 on 09.02.2013, Saturday, 18:58:50 (Edited 09.02.2013, Saturday, 20:49:56) »
Вака со отворена кутија назад и не е баш најдобра варијанта, бидејќи може многу лесно да се оштетат. Не сум од Скопје, па ако може поточно да ми кажеш каде се наоѓа продавницата, бидејќи секако ќе идам за Скопје по звучници.
Друго дали имате некоја шема или димензии за кутијата, или прво да земам звучници, потоа кутија ра змислувам.
Уште нешто дали е добро со канал кој оди зад звучник и долу на кутијата. Еве слика за подобро да ме разберите :)


Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Имам едно прашање .
За каков засилувач се работи поточно .
Напиша дека е направен но стави ја  шемата  или барем фотка за да видиме дали се рабиоти за 100 вати(и какви се тие) и дали ќе може да се приклучи и носи со 10  или 12 инчи за разглас .

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
И направи си нешто  како комбо со отворена задна страна подобро,

 ???   ???   ???   ???
Аман бе batka, што напиша??   :o   :o   :o   :o
Па после некој ќе каже Маки избувнува без потреба.

batka, комбо отворено од задна страна е само за соло гитари, не е за она што му треба на Endry,отворена кутија одзади ич нема басови а Endry сака да озвучува собиранки.

Вака со отворена кутија назад и не е баш најдобра варијанта, бидејќи може многу лесно да се оштетат.

Тоа е најмалиот проблем,побитно е што таква кутија нема басови.

Друго дали имате некоја шема или димензии за кутијата, или прво да земам звучници, потоа кутија ра змислувам.
Уште нешто дали е добро со канал кој оди зад звучник и долу на кутијата.

Што комплицираш,ти дадов линк за комплетен и испитан проект од Емитер,со шема и димензии,нема што да размислуваш.

Таков канал е тежок за штимање,не ни покушавај.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Совет за изработка на звучна кутија со вградено појачало!
« Reply #8 on 09.02.2013, Saturday, 21:24:55 (Edited 10.02.2013, Sunday, 00:12:56) »
маки ,со тебе не се допишувам,ниту ти се обраќам. Знам за што и како сака дечкото да го прави озвучувањето и токму за таа намена му предложив една ваква варијанта.Па сме се бафтале порано со такви * озвучувања на брзина*.Битно е да е згодно за пренос! Имам еден Фендер твин реверб со 2х12 Селекшн и не ни бројам колку журки јас,ама и другари,пријатели,па и нивни синови и керки имаат журки,родендени и забави направено.Е,сега,друго е сам да си озвучуваш,а ако сакаш и да го издаваш-тогаш подобро направи  друга работа - стандардни кутии со вграден слејв во едната кутија и посебно надворешен миксер на кој ке приклучиш два-три микрофони, ЦД,РС,МП3.....Ти треба да знаеш како треба тоа да изгледа.како ке се одлучиш,со какви звучници,па ке ти дадеме и некое сликиче,нацрт,шемичка..

Споено мислење: 10.02.2013, Sunday, 00:12:56
Такви кутии со канал ,какви што си нацртал не се за разгласни кутии.Тебе најдобро би ти пасувале помали кутии  со бас рефлекс отвори.Одлучи се како и со која димензија звучници ке работиш ,па ке дадеме предлог.Имаче .најмалку 10-12 инчни нека бидат басовите .Не наведе какво појачало имаш,правено,готово....

Offline Endry

  • Нов член
  • *
  • Posts: 24
Во ред значи прво да набавам звучници па ќе ве известам какви ќе земам.
Иначе ако најдам шема од појачалото ќе ја постирам, појачалото е правено, не е готово.

И уште нешто едниот звучник да биде бас-среднотонец, а високотонецот каков да биде, хорна? Што препорачувате?

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
маки ,со тебе не се допишувам,ниту ти се обраќам. Знам за што и како сака дечкото да го прави озвучувањето и токму за таа намена му предложив една ваква варијанта.Па сме се бафтале порано со такви * озвучувања на брзина*.Битно е да е згодно за пренос! Имам еден Фендер твин реверб со 2х12 Селекшн и не ни бројам колку журки јас,ама и другари,пријатели,па и нивни синови и керки имаат журки,родендени и забави направено.

batka,тебе ти се се обраќам да не делиш погрешни совети а им се обраќам на другите да одат на сајтот на Фендер и да прочитаат за што и за која намена служи Фендер Твин реверб. Фабриката Фендер го направила за гитари,не е за друга намена. А ти што си го користел за друго,па и Фендер Стратокастер гитара можеш да користиш уместо лопата за копање бавча, супер ќе си ја ископаш.  :D   :D   :D   :D
batka, нема у свет  фирма за разгласни звучници што прави кутија отворена позади. НЕМА! Нема кај RCF,нема кај JBL,нема кај Dynacord, нема ни кај Biema. Случајно да не мислиш дека си попаметен од сите овие фабрики?  :D   :D

И уште нешто едниот звучник да биде бас-среднотонец, а високотонецот каков да биде, хорна? Што препорачувате?
Обавезно мора хорна за високотонецот!
Ти препорачувам да си го купиш Емитер 7-8/2011, таму имаш комплетен проект,испитан, измерен,нема што да му мислиш.
Code: [Select]
http://emiter.com.mk/poveke.php?napis_id=3693

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
И оваа ли тема ќе ја упропастите со препукување...? :o
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Maki

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 721
Такви кутии со канал ,какви што си нацртал не се за разгласни кутии.

Не си свесен колку грешиш,баш такви кутии со канал се користат за разгласни кутии,ево таква кутија од RCF
Code: [Select]
www.studiognomo.it/pdf/rcfesw1018.pdf

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
И оваа ли тема ќе ја упропастите со препукување...? :o

Навистина. Дај не се препукувајте, секој си даде свој совет и свое мислење, остајте го членот да си избере што ќе прави.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако направиш кутија со канал ,таа ке има димензии што ке преставуваат проблем за транспорт! Дечково бара РАЗГЛАСНИ кутии погодни за транспорт.Во тоа е проблемот.И немам никаква намера некому да докажувам нешто,ни да се расправам Гига Ват! Еве наместо многу зборување,две конструкции ,па нека бира колегата,ако сака класични кутии за разглас.Во било која од нив може да се вгради појачувачот.

Споено мислење: 10.02.2013, Sunday, 19:12:52