Author Topic: Механизам за стоечко биро  (Read 5721 times)

Offline draganamon

 • Нов член
 • *
 • Posts: 1
Механизам за стоечко биро
« Opened on 25.09.2023, Monday, 23:03:46 (Edited 27.09.2023, Wednesday, 12:00:36) »
Здраво дечки.
Нов сум тука, и тоталено изгубен во светот на електрониката.
Имам биро од Икеа за стоење, и сакам да составам механизам за дигање/спуштање чисто од инат на сопругата која ми рече дека не можам.
Го гледав ова
Code: [Select]
http://scott-stack.com/projects/desk.html
Елементите кој дечкото ги користи се:
Code: [Select]
https://www.amazon.com/gp/product/B014KMHSW6/ref=oh_aui_detailpage_o05_s02?ie=UTF8&psc=1
https://www.amazon.com/gp/product/B072L1766N/ref=oh_aui_detailpage_o05_s02?ie=UTF8&psc=1
https://www.amazon.com/gp/product/B075N18PXT/ref=oh_aui_detailpage_o05_s02?ie=UTF8&psc=1
https://www.amazon.com/gp/product/B01DOJXG04/ref=oh_aui_detailpage_o05_s01?ie=UTF8&psc=1
https://www.amazon.com/gp/product/B00DCAKLH2/ref=oh_aui_detailpage_o01_s00?ie=UTF8&psc=1
Дали може некој да ме советува каков мотор ми треба, и каде да најдам ?
Фала однапред.

Offline LordZi

 • Глобален Модератор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3186
 • Gender: Male
 • I'm gonna live forever or die trying...
  • LightCraft Studio
Re: Механизам за стоечко биро
« Reply #1 on 27.09.2023, Wednesday, 12:06:09 »
Бирото веке има механизам за подигање/спуштање со рачка како ова од видеото, така?
Во тој случај јас би пробал со моторче за брисачи од кола, веќе има вграден редуктор и пристоен torque и лесно и ефтино може да се најде половно. Едино останува да решиш како механички ќе го врзеш за механизмот на бирото.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio