Author Topic: Како да направите универзален полнач за Li-Ion батерии од стар мобилен телефон  (Read 12735 times)

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 729
 • Gender: Male
Темава малце и мене размрда и натера да ги извадам батерииве за да ги "проветрам". ;D

Имено, пред точно една година расклопив лап топ батерија и си извадов батерии. Но, никогаш не ги тестирав дали се во ред или не т.е не им го испитав капацитетот ( и сеуште не ми е испитан, предложете како тоа да го направам  ??? ). Па, кога @GigaWatt праша дали со тоа што го постира @batka батериите се полнат и кога се под 2V, решив да тестирам. Пронајдов батерија која беше само 0,55V и ја приклучив на напон од 5V од компјутерско напојување. Се полнеше 7-8 часа и потоа кога ја проверив напонот беше 4,12V. Ја тестирав малце, односно го оставив телефонот да се наполни од 70% до 100%, по што напонот падна на 3,60V ( од тоа немам слика ).


Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
...( и сеуште не ми е испитан, предложете како тоа да го направам  ??? )...

Пробај да ги наполниш ;). Ако се наполнат до 4.1, 4.2V, исправни се ;). Можно е капацитетот да им е малку паднат, ама исправни се ;).

Ете веќе си пробал. Би требало да е исправна. Една таква батерија издржува околу едно полнење на батерија од смартфон (од прилика ист капацитет имаат).

Само што не би ти препоачал да ги полниш со 5V-ниот rail од ATX. Нема контрола на полнењето... можно е батеријата да се преполни и да експлодира. Ова не е честа ситуација, но можно е да се случи.

А зошто не ја полнеше со она малечконо полначе (она што се користи во Power Banks)? Не сакаше да ја полни батеријата кога напонот и беше 0.55V?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 729
 • Gender: Male
Ја полнев со тоа малото што го постира @batka. Ете, се гледа на сликите. А, инаку автоматски преку тоа има заштита од преполнување.

EDIT: Ако мислите за преку micro USB конекторот, не пробав, не ми текна. ;D

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
А, мислев директно го полниш од 5V-ниот rail на ATX-от... добро, си ја полнел како што треба ;).

Туку прашањето ми беше, дали почна батеријата да се полни кога напонот и беше 0.55V? Мислам преку тоа малото полначе (какво што имаше post-ирано batka, како на сликите кај тебе). Да не требаше „рачно“ да ја дополниш до 2V, па тогаш да изреагира полначот и да почне да полни?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Како што гледам од 0,55в ја полни.
Него дај турете некој линк од овие полначињава што ги имате.

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
0.55V е напонот пред да ја полни. Нема слика колкав е напонот само што ќе почне да се полни.

Еве линк ;).

Code: [Select]
https://www.ebay.com/itm/112947535834
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 729
 • Gender: Male
Од почеток ја полни, нема потреба од надополнување.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Пробав една батерија од нула и ја полни без проблем! Само пак да повторам- прво *изладете * ја батеријата во фризз, а потоа подобро и побрзо ке полни!

Offline Atanas

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 729
 • Gender: Male
Инаку, на почеток за 2 - 3 секунди се полни на 3V батеријата и потоа споро се полни до крај.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Батка ја кажа финтата одкако фрлив 2-3 "packs "  ;D Али секако со остатокот ќе пробам да ги замрзнам.

Offline batka

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 9425
Бицикле, *финтата* ја кажав и малку погоре, а ако провериш и во еден стар пост, кога тема беше мислам репарација на батерии за лап топ

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male

Offline GigaWatt

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 12891
 • Gender: Male
 • Не фалширам
Инаку, на почеток за 2 - 3 секунди се полни на 3V батеријата и потоа споро се полни до крај.

Да да, така оди. Со преправката на мобилниот телефон, не толку брзо, ама сепак, брзо оди до кај 3V и потоа успорува ;).

Бицикле, *финтата* ја кажав и малку погоре, а ако провериш и во еден стар пост, кога тема беше мислам репарација на батерии за лап топ

Мислам дека и во оваа тема некаде спомна.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 4080
 • Gender: Male
Во оваа да, ама предходно не знаев.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 732
 • Gender: Male


Измерената вредност е 41.3KOhm-и. Најверојатно вредноста е 43K, според правилото за 5% толеранција. Јас ќе искористам отпорник од 43K, па ќе видиме што ќе се случи ;).


@GigaWatt
Дали отпорот меѓу средниот пин и минус ќе биде со различни вредности ако батеријата е полна 4.2v и ако се мери истата батерија празна?
Моја логика вели дека треба да дава иста вредност.
Thanks :)

edit:
Сега гледам дека Giga не се појавил пола година на форумот :D така да тешко дека ќе добијам одговор. :)