Author Topic: CNC Машина  (Read 32659 times)

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
CNC Машина
« Opened on 06.06.2012, Wednesday, 01:35:25 (Edited 16.06.2018, Saturday, 18:22:03) »
CNC Машина што направив пред некое време:





Повеќето делови и материјали се купени од Хубо и Меркур.
Контролерот и моторите се од ebay.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #1 on 06.06.2012, Wednesday, 01:52:40 »
Како што пишав и во темата за побарувањето на планови за CNC машина, одлична изработка ;). Имаш планови од оваа CNC машина? Претпоставувам контролирана е од PC. Преку кој порт ја контролираш?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: CNC Машина
« Reply #2 on 10.06.2012, Sunday, 23:16:50 (Edited 10.06.2012, Sunday, 23:28:17) »
Контролирана е преку паралелен порт, софтверот е Mach 3.
Планови немам, ја правев по мои димензии. Прво ја нацртав во Google Sketchup, ама после направив многу измени:
Code: [Select]
http://sketchup.google.com/3dwarehouse/details?mid=6cef69f86c61c93f21eca034ff8ffb46

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #3 on 10.06.2012, Sunday, 23:39:23 »
ме интересира какво вретено користиш и од каде го најде
исто ме интересира навојот на тој „мутерот“ што се движи по вретеното каков е, BorceBt мене ми рече да си набавам мутер кој од внатрешна страна има федери и навојот цело време ќе го лепат со навојот на вретеното, со тоа би се добило на прецизност, јас после пробав на ситен навој (и мутерот и штрафот со ситен навој) ставив повеќе мутери кој беа поврзани еден заеден, но не ми успеа затоа што на одредени места се закочува, едноставно не се со доволна прецизност правени
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #4 on 11.06.2012, Monday, 03:31:11 »
исто ме интересира навојот на тој „мутерот“ што се движи по вретеното каков е, BorceBt мене ми рече да си набавам мутер кој од внатрешна страна има федери и навојот цело време ќе го лепат со навојот на вретеното, со тоа би се добило на прецизност, јас после пробав на ситен навој (и мутерот и штрафот со ситен навој) ставив повеќе мутери кој беа поврзани еден заеден, но не ми успеа затоа што на одредени места се закочува, едноставно не се со доволна прецизност правени

Изгледа баш така треба да го правиш, со мутер со федер, бидејќи прцизноста на самиот навој и мутерите изгледа не е преголема, па може да се случи да закочат на некое место мутерите ;).

Инаку, оваа идеја за CNC машина со вретено ми се допаѓа ;). Со соодветни преносни системи, може да се изведе и без степ мотори ;). Единствен проблем е тоа што е бааги поспора, но ако тоа не ви пречи, ова е многу поедноставно решение ;).

Инаку, еве го Google Sketchup фајлот ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CNC Машина
« Reply #5 on 11.06.2012, Monday, 04:14:18 »
so obicen motor neveruvam deka bi mozelo da se napravi zasto ne se znae polozbata na osovinata, treba da se znae polozbata na osovinata za da se znae do kaj e polozbata na oskata
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #6 on 11.06.2012, Monday, 08:47:55 »
може да се стави енкодер, тоа е најмал проблем, проблемот би бил во преносот, кај нас е проблематично да се најдат потребните делови за пренос и на крај пак ќе дојде да се импровизира со што се нашло по дома, е тогаш се губи многу на квалитет и прецизност
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #7 on 11.06.2012, Monday, 12:36:37 »
може да се стави енкодер, тоа е најмал проблем, проблемот би бил во преносот, кај нас е проблематично да се најдат потребните делови за пренос и на крај пак ќе дојде да се импровизира со што се нашло по дома, е тогаш се губи многу на квалитет и прецизност

Да, дефинитивно најголем проблем се механичките делови, електрониката и не е баш толку голем проблем.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: CNC Машина
« Reply #8 on 12.06.2012, Tuesday, 00:06:34 »
moze da se sobiraat delovi od nekoi fotokopiri i takvi raboti...ja da vidam tuka ili na net ako mozam da najdam remenici i kaisi da kupam bi bilo super...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: CNC Машина
« Reply #9 on 12.06.2012, Tuesday, 01:00:04 »
moze da se sobiraat delovi od nekoi fotokopiri i takvi raboti...ja da vidam tuka ili na net ako mozam da najdam remenici i kaisi da kupam bi bilo super...

Да, ама не е тоа тоа :S. Поентата е да биде проект и да може секој да го изработи (ако не од секаде, барем оние кои се од МК да може деловите да ги купат тука) ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: CNC Машина
« Reply #10 on 12.06.2012, Tuesday, 01:13:07 (Edited 12.06.2012, Tuesday, 01:18:47) »
Вретената се обични штрафови од Хубо (6mm x 1m).

На секое од вретената е врзана по една пластични плочка направена од тврда пластика во кој е нарежен навојот од вретеното со греење на вретеното и вртење. Платичните плочки се од обична  даска за сечење на зеленчук купена од Веро.
Платиката е многу тврда и не сум имал проблем со разлабавување.

Проблемот на овие вретена од обични штрафови не е прецизноста. Прецизни се, но се многу спори.

Шините по кој одат оските се лизгачи за плакари купени од Меркур.

Споено мислење: [time]12 Јуни 2012, 00:17:58[/time]
Оска:

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: CNC Машина
« Reply #11 on 12.06.2012, Tuesday, 10:48:48 »
брзината ти ја диктира степ моторот и чекорот кој го прави на завртување, и голем проблем е прецизноста, верувај ми :D
треба да видиш да побараш штрафо со тесен навој, со многу потесен од сегашниот, или во краен случај сам да си „нарежиш“ еден.
ќе побарам јас по кинескиве продавачи на ebay дали има некој такви мутери со федер, ако најдам тоа после одам на степ мотори и контролер :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: CNC Машина
« Reply #12 on 12.06.2012, Tuesday, 19:58:25 (Edited 12.06.2012, Tuesday, 20:06:20) »
Мојата машина со 1600 степови прави еден круг што се пренесува во еден милиметар движење (навојот е со раздел 1мм), затоа реков дека прецизноста е голема. Навојот е веќе доволно и премногу тесен. Нарежаните вретена имаат кос трапезоиден навој кој со помалку вртења прави поголемо движење.

Инаку тоа дека брзината е контролирана со бројот на степови да, но тој број има некој физички лимит (од контролерот, од моторот) кој откако ќе го достигам самиот мотор се закочува.


Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Одг: CNC Машина
« Reply #13 on 12.06.2012, Tuesday, 22:08:49 (Edited 12.06.2012, Tuesday, 22:10:46) »
Ок дечки.... Гледам дека имате одличен производ, одлична машина, секоја чест. Ме радува кога гледам вакви проекти од амбициозни луѓе. Сега нешто да ви кажам од мојата машинска струка. Читам правите муабет за вретена. Немојте да користите обични нарежани шипки со обичен навој и мутер. Морате да користите вретено со ТРАПЕЗЕН ИЛИ КВАДРАТЕН НАВОЈ. Мутерот да е исто трапезен или квадратен. Со тоа ја добивате прецизноста која ја барате и нема да има никакво заглавување на мутерот. единствено таквото навојно вретено трпи терет и нема да се расипе.
Hams do it! With Frequency

Offline peceps

  • Нов член
  • *
  • Posts: 11
Одг: CNC Машина
« Reply #14 on 12.06.2012, Tuesday, 22:32:24 »
Се слагам за вретената, но жал такви вретена во Македонија тешко може да се најдат, и се скапи :(.
Затоа се снаоѓаме вака со ефтини материјали и делови и што има по дома :)