Author Topic: Продавам или купувам звучник (driver, драјвер) за слушалки AKG K66  (Read 3080 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Продавам или купувам звучник (driver, драјвер) за слушалки AKG K66
« Opened on 01.06.2012, Friday, 18:51:22 (Edited 06.06.2012, Wednesday, 03:52:03) »
Малку е двосмислена темава, не знаев каде да ја отворам, дали во Купувам или Продавам, и на крајот се одлучив за купувам бидејќи повеќе сакам да купам отколку да продадам ;).

Вака, значи, едниот драјвер (звучник) од слушалките е расипан (најверoјатно изгорен). Автоматски, останувам само со еден, што (се разбира) не ми врши работа ;). Така да, се одлучив или да купам друг половен (бидејќи овие слушалки се одамна discontinued од страна на AKG и не се продаваат никакви делови за нив, особено не слушалки), или да го продадам другиот драјвер ;). Било која од овие опции би ми одговарала, иако повеќе би сакал да најдам исправен драјвер (без разлика дали е користен многу или не) отколку да го продадам овој (исправниот) ;).

Значи, ознаките на драјверот се 425AW, 32ohm-ски драјвер е ;). Истиот драјвер се користи во моделите на AKG од K44 до K77 ;) (или некој сличен бил, не знам, така барем читав online, као демек, во некои од другиве модели се користел 425A, а не 425AW, која е разликата, не знам, но ако некој го има и 425A, можно е да се направи некоја спогодба ;)), исто така се користел во некои модели на Sennheiser, како HD457 (ознаката на дрјаверот е 425C1 на HD457) и моделот DT-235 на Beyer Dynamic (овој го користел моделот 425A). Еве и неколку слики од слушалките и драјверот ;).







Околу цената може да се погодиме, не е проблематично, без разлика дали сакате да го купите овој драјвер или сакате да ми продадете некој ваш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига бе,ај не се срами- дојди на пиво и ке добиеш 10 ( десет со букви) звучничиња за слушалки,дури и цели слушалки без држач ( исправни само пластичниот држач е скршен и фрлен) .Иначе не вози никој накај СК да ти ги испратам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига бе,ај не се срами- дојди на пиво и ке добиеш 10 ( десет со букви) звучничиња за слушалки,дури и цели слушалки без држач ( исправни само пластичниот држач е скршен и фрлен) .

Јас знам што си барам ;). Ако има некој, нека понуди, ова не се баш евтини headset-ови од Кина ;). Не е ни скап модел (од 5000 или 6000 денари), но дефинитивно не се евтини слушалките, 2000 денари беа на времето ;). Како и да е, барам исти такви драјвери (или со слични ознаки, не мора да се буквално истите, имам напоменато во post-от со какви ознаки би ми одговарале ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Значи, дефинитивно го продавам едниот driver (исправниот) бидејќи најдов други драјвери, од едни други слушалки, па за да не се разликуваат едниот од другиот, и двата ги сменив ;). Еве уште слики од исправниот driver. Ако има некој заинтересиран, околу цената може да се погодиме ;). Може и некоја размена на делови ;). Не е проблем ;).



It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Гига,абе имам пар вакви од слушалки Јенсен УСА.Ако имаш време да поминеш до кај мене ,ке ти ги дадам бакшиш ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Гига,абе имам пар вакви од слушалки Јенсен УСА.Ако имаш време да поминеш до кај мене ,ке ти ги дадам бакшиш ;D ;D

Ако ги имаат истите ознаки драјверите, и пари ќе ти дадам за нив, не е проблем ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Kе ставам и налепница ,ако треба,ама пари-јок! ;D Кога ке имаш можност (или ако мене ми се укаже прилика) побарај ме,ке ти чувам пар!