Author Topic: Помош за аудио засилувач 10-15W?  (Read 5640 times)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Opened on 05.05.2012, Saturday, 23:23:55 »
Ги прочитав сите теми што се отворени во врска со аудио засилувачи од 10-15W ама не си најдов ниеден соодветен. Значи ќе го користам на скутер значи треба да работи на 12v, отприлика 10 15W ми се доволни значи може некоја по проста шема и интегралецот да можам да го купам во скопје. И ако некој има ваков изработен нека ми постира шема за на плочката што треба да ја нацртам. И ке му бидам многу благодарен.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да го искористиш TDA7297 (2 X 15W). Шемата е од datasheet, така да, можно е да треба да се направат мали модификации, но ништо пресериозно, најверојатно филтерска секција ќе треба да се додаде на напојувањето ако планираш да го користиш додека е пуштен скутерот.



Исто така може да искористиш и некое друго интегрирано коло, на пример TDA7266B (2 X 10W) или TDA8946AJ (2 X 15W). Шемите се многу слични, се разликуваат само некои ситни компоненти, како на пример standby и mute функциите и нивните компоненти, но податоците за нивна пресметка се дадени во datasheet-овите. Се разбира, и цените им се разликуваат. Мислам дека најевтина варијатнта ќе биде засилувачот со TDA7297, но сепак, треба да се разгледаат цените и на останатите итегрирани кола. Моја лична препорака е да не правиш засилувач од 2 X 15W туку од 2 X 10W бидејќи и 2 X 10W е прилично голема моќност, можно е да го испразниш акумулаторот за кратко време. Би ти препорачал да го градиш засилувачот со TDA7266B. Шемата е иста како и за TDA7297, само излезната моќност се разликува.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
На еден другар му правев вакво појачало, на излез да дава 2 по 10 до 12 вати. Шемата беше доста едноставна, кога ќе ја најдам ќе ја поставам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #3 on 06.05.2012, Sunday, 00:40:59 (Edited 06.05.2012, Sunday, 01:08:13) »
Me чуди на цел Форум да не си нашол ниедна шема!?? Еве некои постови:

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3735.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3642.0

http://elektronika-mk.net/index.php?topic=3744.0

а ако уште си неодлучен еве симни го и ова ( го има на Форум,ама не си го видел сигурно!)- 5000 шеми на НФ кола,па барај по Скопје!

Code: [Select]
http://www.box.com/s/3npnfosfdlulr926256x
Споено мислење: 06.05.2012, Sunday, 01:08:12
Еве и нешто како порачано за скутер

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Може да го искористиш TDA7297 (2 X 15W). Шемата е од datasheet, така да, можно е да треба да се направат мали модификации, но ништо пресериозно, најверојатно филтерска секција ќе треба да се додаде на напојувањето ако планираш да го користиш додека е пуштен скутерот.



Исто така може да искористиш и некое друго интегрирано коло, на пример TDA7266B (2 X 10W) или TDA8946AJ (2 X 15W). Шемите се многу слични, се разликуваат само некои ситни компоненти, како на пример standby и mute функциите и нивните компоненти, но податоците за нивна пресметка се дадени во datasheet-овите. Се разбира, и цените им се разликуваат. Мислам дека најевтина варијатнта ќе биде засилувачот со TDA7297, но сепак, треба да се разгледаат цените и на останатите итегрирани кола. Моја лична препорака е да не правиш засилувач од 2 X 15W туку од 2 X 10W бидејќи и 2 X 10W е прилично голема моќност, можно е да го испразниш акумулаторот за кратко време. Би ти препорачал да го градиш засилувачот со TDA7266B. Шемата е иста како и за TDA7297, само излезната моќност се разликува.

Епа вака јас се одлучив за TDA7297 и во даташитот има плочка ама да ја испечатиш, јас сакам рачно да ја нацртам ако сака некој да ми нацрта шема за рачно цртање ели пак некоја финда да каже како да ја нацртам. Фала многу

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Забоди го ИК на потенок лист бела хартија,исто и сите други делови.Потоа извади ги и со молив исцртај ги водовите меѓу деловите.Потоа појачај ги со фломастер ,преврти го листот наопаку и преку индиго прецртај  ја монтажната шема на бакарот.Е потоа со маркер исцртај ја рачно плочката па обработи ја и готово!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Шемата е многу проста, може дури да се изведе и на универзална плочка без проблем ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #7 on 12.05.2012, Saturday, 21:02:37 (Edited 12.05.2012, Saturday, 23:33:13) »
Еве како излезе кај мене усте да се избуши и да се залемат елементите. И колку волтни треба да се кондезаторите?


[датотека избришана од администраторот]

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Еве како излезе кај мене усте да се избуши и да се залемат елементите. И колку волтни треба да се кондезаторите?

Па бидејќи работи на 12 волти, сеа да не ставаш кнап кондензатори, поубаво е да ставиш од 25 волти кондензатори.

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
ако сакаш да биде како made in china стави 16V кондензатори, ако сакаш да си немаш гајле 25V кондензатори стави :)
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #10 on 12.05.2012, Saturday, 22:23:17 (Edited 12.05.2012, Saturday, 22:34:12) »
Добро значи ќе се стават 25в кондезатори него овие GND-s Има усте едно GND-S i GND_PW Што треба да се приклучи на нив а и овие mute и stand by Како треба да се поврзани за да работат. Шемата за подетално ја има на 5 страна од линков

Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00001048.pdf

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Добро значи ќе се стават 25в кондезатори него овие GND-s Има усте едно GND-S i GND_PW Што треба да се приклучи на нив а и овие mute и stand by Како треба да се поврзани за да работат. Шемата за подетално ја има на 5 страна од линков

GND_S и GND_PW се Signal GND и Power GND, можеш да ги споиш заедно во една заедничка глобална GND.

Stand By и Mute може да се врзат со еден напонски делител и кондензатор. Сосема е солидна шемата што е прикажана на сликата 3 на страна 5 од datasheet-от ;). Може да се реши ова и на малку подруг начин, но овој е прилично едноставен и добар ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #12 on 14.05.2012, Monday, 14:07:16 (Edited 14.05.2012, Monday, 14:50:52) »
Добро значи ќе се стават 25в кондезатори него овие GND-s Има усте едно GND-S i GND_PW Што треба да се приклучи на нив а и овие mute и stand by Како треба да се поврзани за да работат. Шемата за подетално ја има на 5 страна од линков

GND_S и GND_PW се Signal GND и Power GND, можеш да ги споиш заедно во една заедничка глобална GND.

Stand By и Mute може да се врзат со еден напонски делител и кондензатор. Сосема е солидна шемата што е прикажана на сликата 3 на страна 5 од datasheet-от ;). Може да се реши ова и на малку подруг начин, но овој е прилично едноставен и добар ;).
Вака сеа јас кога ќе го приклучувам на акомулатор плусот од акомулаторот треба да го поврзам на VCC, а минусот од акомулаторот на една од тие гранките GND. А исто и со влезовите на In треба да го поврзам плусот од телефонот што ке ми излегува а на GND минусот? И може ли тие копчиња mute i stand by да не ги користам да ги оставам така пошто не те сватив баш добро?
Се работи за овој линк  
Code: [Select]
http://www.st.com/internet/com/TECHNICAL_RESOURCES/TECHNICAL_LITERATURE/DATASHEET/CD00001048.pdfСтрана 5 ако сака некој друг да помогне слободно. Фала многу.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #13 on 14.05.2012, Monday, 15:13:03 (Edited 14.05.2012, Monday, 15:15:04) »
Пиновите MUTE и STAND BY се добро поврзани на шемата од стр.5, нацртај ја плочката според неа и немај гајле... ;)
Поврзувањето на напојувањето и влезовите е како што напиша претходно.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline dare532

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 126
Одг: Помош за аудио засилувач 10-15W?
« Reply #14 on 14.05.2012, Monday, 15:37:07 (Edited 14.05.2012, Monday, 16:06:39) »
Пиновите MUTE и STAND BY се добро поврзани на шемата од стр.5, нацртај ја плочката според неа и немај гајле... ;)
Поврзувањето на напојувањето и влезовите е како што напиша претходно.
Фала многу така и ми е нацртана, него за да го користам на пр. mute од тоа излезот кај точка mute  до gnd да не треба да се поврзе се прекунувач некој и на пример кликнам на прекинувачот нема звук, кликнам усте еднаш има звук. тоа не ми е јасно треба ли тука да има прекинувачи или што.

Споено мислење: 14.05.2012, Monday, 16:06:39
И ова дали ова интегрално TDA7297-ST е различно пошто ова е само TDA7297 без ST?