Author Topic: Звучници во кола  (Read 13067 times)

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Звучници во кола
« Reply #15 on 20.07.2010, Tuesday, 20:53:53 »
Модерните авто-радиа се правени со TDA83xx и тие без проблем работат на 2 оми но најчесто проблем во автомобилите се лошата инсталација.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Звучници во кола
« Reply #16 on 20.07.2010, Tuesday, 22:29:27 »
Модерните авто-радиа се правени со TDA83xx и тие без проблем работат на 2 оми но најчесто проблем во автомобилите се лошата инсталација.
Како мислиш лоша инсталација..јас би рекол дека проблем е ладењето.имам вградувано радија во коли и додека не е вградено го вклучувам за да чујам дали е се во ред поврзано.за кратко време ладилникот станува врел не мозеш со прсти да го допреш и тоа поврзано на 4омски звучници а како би било на 2ома не знам
rules are made to be broken

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Звучници во кола
« Reply #17 on 24.07.2010, Saturday, 12:15:10 (Edited 24.07.2010, Saturday, 12:21:56) »
Мислам на лоша инсталација е што фабрички вградената инсталација во поголем дел од возилата е наменета за максимум 8 до 10 ампери. со 10 ампери на 12В едвај се напојува радио со 4 поврзани звучници од 4 оми (4х20W) и тоа е многу. Па доколку се стават 2 оми звучници напонот ќе падне (и ќе грее инсталацијата) така да поголема моќ од самото радио нема ни да осетите. Ова може да се среди со носење на подебели жици за плус и маса до самото радио.  А околу греењето што го спомнова danix01 е стварно голем проблем и мора да се реши, значи да се види каков е просторот за радио во автомобилот и по можност да се направат отвори или да се сече задниот дел целосно за да може да се лади радиото. На 2 оми (со сменета инсталација за напојување) овој проблем со греењето е уште поголем но ако го решите нема да ви треба дополнителен засилувач бидејќи ќе имате доста снага од самото радио (160W - 8 звучници х 20W ако имате место или има 2 омски звучници многу квалитетни од серијата на JBL и ќе ви требаат само 4 звучници за 160W). Јас имам решено вака (колку за информација). Звучници во маската и во вратите JBL од 4 оми врзани паралелно и ставени на излезот за предните звучници од радиото. Звучници елипси назад на задната клупа JBL од 2 оми и одат директно на излезите за задни звучници на радиото. Радиото е со можност за 2 омски излези (4х45W / 2 оми) со што е невидено гласно и без засилувач, нормално задниот дел од „корпата“ за радио во автомобилот ми е сечена заради ладење и радиото е прицврстено дополнително со метални ленти за шасијата заради подобра маса и против крадење (не се вади радиото, барем не во 1 дел :) ). Се разбира имам ставено посебна жица од акумулатор дебела за напојување на радиото, има голем ефект дебелината на инсталацијата за радио и да не заборавите треба подебели жици и за звучниците, на 2х0.75мм туку барем 2х1.5мм.
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Звучници во кола
« Reply #18 on 24.07.2010, Saturday, 15:28:32 »
Батки,кај отидовте - цовекот сигурно ги изгоре излазите до сега.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: Звучници во кола
« Reply #19 on 24.07.2010, Saturday, 20:11:43 »
Хаха, штом го нема да пише сигурно ќе менува TDA :)
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline danix01

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
Одг: Звучници во кола
« Reply #20 on 24.07.2010, Saturday, 22:26:24 »
не сум менувал..барем на моето радио не....а дали некое цепкал по ЛГ радио какви излази имаат ТДА ли се и кај нив.бидејки не сум го отварал радиото па не знам
rules are made to be broken

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Звучници во кола
« Reply #21 on 21.06.2011, Tuesday, 21:06:07 »
не сум менувал..барем на моето радио не....а дали некое цепкал по ЛГ радио какви излази имаат ТДА ли се и кај нив.бидејки не сум го отварал радиото па не знам

Ни сериски ни паралелно,..најдобро куписи радио со 4 излези и потоа ич ќе немаш гајле!!??
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4079
  • Gender: Male
Одг: Звучници во кола
« Reply #22 on 22.06.2011, Wednesday, 03:13:49 »
мисла поентата беше да се врзат 6 звучки... најверојатно че треба некое поефтино и помалку снажно појачалце. така е најдобро, према мене. Инаку на јвц-то имаше некое HA интегрално, али некао доста добро ги тераше елепсите.