Author Topic: Дали може да се направи вакво нешто?  (Read 796 times)

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Дали може да се најдат на интернет шеми за правење на уредот како што е на сликата, не мора да биде до толку професионално, ама да биде функционално.


Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Дали може да се направи вакво нешто?
« Reply #1 on 26.02.2012, Sunday, 18:19:40 (Edited 26.02.2012, Sunday, 18:21:22) »
Бараш шема за CDJ-ка... се зезаш, нели, хахахах ;D ;D ;D?

Може сервисна шема да ти дадам за CDJ-100S и CDJ-200, ама не и нешто повеќе од тоа ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Бараш шема за CDJ-ка... се зезаш, нели, хахахах ;D ;D ;D?

Може сервисна шема да ти дадам за CDJ-100S и CDJ-200, ама не и нешто повеќе од тоа ;D.

Нешто од помош ќе биде или тешко? Ај ако имаш прати да разгледам што како, а што цена одат овие да не знае некој?

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Нешто од помош ќе биде или тешко? Ај ако имаш прати да разгледам што како, а што цена одат овие да не знае некој?

Јас ги имам овие.



По клубови се монтираат вакви или евентуално CDJ-1000, едни од тие две, не ради друго, серво системот на CDJ-100S е ненадминат, нема подобар од него, па конечно (по еден куп пропаднати серии, подобрувања на сериите, различни решенија и што се не), решија да го вратат назад стариот серво систем кај CDJ-1000. Бафер системите ги има кај поевтини копии на DJ-ки, US Blaster на пример имаат систем со бафер мемории, но не може да се мери со серво системот на CDJ-100S и CDJ-1000 ;). Слични „финти“ пробаа да направат Pioneer во многу други серии и видоа дека „не оди како што треба“, како што одеше „мазно“ кај CDJ-100S ;).

На старо го земав 470 евра пар, на ново веќе и ги нема да се купат CDJ-100S, стара серија се, но кога можеа да се купат, беа 400 евра една, CDJ-200 се околу 500 евра една, а CDJ-1000 се околу 1000 евра една, значи 2000 евра пар... па види дали ќе најдеш шема за вакво нешто, хахахахахахаах ;D ;D ;D.

Service Manual за CDJ-100S:

Code: [Select]
http://www.4shared.com/office/gyBKNTrz/CDJ-100S_-_service_manual.html
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Може ќе најдеш, ама има да го правиш 10 години и на крај кога нема да проработи ќе се фрлиш од 10 спрат со јаже околу вратот врзано за радијатори дома.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Цел тим на инженери го имаат правено ова, ова не е FM предавателче за во кола, има подвижни делови, посебни механизми за серво системот, стабилизатори за ласер, не смее да рипне CD-то дури и ако ја уриш DJ-ката (моите рипаат, ама зошто се веќе стари и треба да им се направи мала генералка ;D), не смее да рипне ако ја тресеш во воздух, тест им се правеше (барем така гледав на времето, пред околу 8, 9 години) со фрлање на DJ-ката во слободен пад на земја, CD-то не смее да рипне, ако рипне, нешто не е во ред со DJ-ката ;D. Направени се да издржат истурање на течности (имаат коритца за собирање на течност под копчињата), прашина, екстремни температура, работат од -40 до +80 степени (барем така се дефинирани, половина од ова да е точно е супер, јас ги имам работено на прилично ладни температури, -15 мислам дека беше на Бабуна таа вечер ;D, само на почетокот дур се загреаја малку правеа проблем, потоа „не писнаа“ ;D, лаптопи откажуваа, HDD-иња на „палеа“, ама овие мука немаа, на крајот само со нив тераше цела журка ;D), заштити од пренапони и поднапони имаат (значи наменети се да работат и со прилично променлив напон, како на пример напон од аграгати), напонскиот кабел е предимензиониран (намерно, заштита од превиткување и некои други работи), двојна примарна секција имаат за напојувањето (во случај да откаже една, друга да превеземе работа), одличен излезен степен, способен одлично да го „храни“ наредниот степен од ланецот на звукот, дури и ако тој бара прилично големо количество на струја... значи наменети се за користење во екстремни услови ;)... дури и да најдеш шема за вакво нешто, механиката нема шанси да ја изведеш сам, особено не серво системот, патентиран е од Pioneer и само они ја знаат тајната, Technics пробаа да направат копја од серво системот, се избрукаа ;D. Дури и нивните CDJ-ки се со бафер системи, немаат стабилни серво системи, не знаат како да ги направат како тие на Pioneer ;). Први беа во светот на портаблните DJ CD плеери, не може некој баш лесно да ги надмине DJ-ките на Pioneer ;). Пробале многу, ретко кој успеал ;). Исто како што никој не пробува да го надмине MK-2 DJ грамофот од Technics... едноставно нема подобар, сите него го бараат, му нема конкуренција ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline gerce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 164
  • Gender: Male
Друже еве ти шема од Pioneer cdj-800,разгледај ја ама мислам тешко дека ке ја направиш.Сепак не е лошо да видиш што има внатре.Поздрав  8)

Code: [Select]
http://www.scribd.com/doc/54254734/pioneer-CDJ-800-service-manual

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Хахахаха и пак ха ха ха!!??  ;D ;D Абе биди реален,ама ако по грешка го направиш ова чудо имаш да бираш место во НАСА или во Јокохама универзитет - подпрограма - инженери на Сони! 8) 8)

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
хахахаха многу "едноставно" проекче за изработка xD нема шанси бе кај ке го напраиш .....