Author Topic: Апаратче кое свири побрзо кога се приближувам  (Read 2974 times)

Offline toteto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Апаратче кое свири побрзо кога се приближувам
« Opened on 20.02.2012, Monday, 20:57:03 (Edited 20.02.2012, Monday, 21:25:42) »
Идеата ми дојде на најголемата мака кога ја барав еден сат изгубената скиа. За оние што не знаат кога скијаш на газен снег ти се одкачи скијата ќе пролизга тро и ќе застани ама ќе се гледа, а ако скијаш по негазен снег и ти се одкачи можи да биди во радиус од 20 метри од местото кај што падна. Уште потешко е што скиата се закопва внатре, а одењето низ длабок снег и не е баш лесно.

Па така ми дојде ова на памет, едно апаратче кај мене во џеб и по едно на двете скии. Додека скијам моето е изгаснато а другите две се вклучени, ако паднам и загинам една скија го вклучвам моето и го гасам од скијата што е со мене (ако веќе имам таква ), и како се приближам до ските да почни да свири се побрзо и побрзо. За обсегот не треба многу, едно 10 до 20 метри доволно е. За напојувањето мислам дека најдобро е 9V батерија, но ако мислите можи и со друга.

Од вас барам да ми кажите дали е можно се ова да се склопи и да се направи помало од кутија цигари. И ако можи нешто шема. На итернет многу многу слабо, не знам како да пребарам за ова а кога барам за пронаоѓање на скија со радио ми излегва SkiRetriever, ова година е излезено изгледа и не е распространето уште по продавници.

Code: [Select]
http://skiretriever.com

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Имаше порано привезоци кои  кога ке им свирнеш,враќаа со звук ;D ;D

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Да имаше такви приврзоци на кои ке му свирнеш одма враќаа со звук ама па не беа мн осетливи односно на 5цм оддалеченост треба да му звиреш за да ти вратаат со звук.И башка тоа тотето не ке свире под снегот 10м по ред на секои 10-15цм  ;D

Offline toteto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Гледав и тие, има поевтини на интернет, поевтините не вервам да фаќат над метар два, а и башка снег  шо ќе има над скијата дали ќе се слуша, исто со паскапите.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
стави прекинувач и направи некоја зујалка со базер, кога ќе ти излези чевлата од скијата, нека се уклучува зујалката :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Gestak

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 240
  • Gender: Male
Ова може да се изведе со аларм за  на врата што се користат со магнет кога ке се откачи скијата почнува да свири нај едноставно така :).

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Може да се направи и да се активира со RF прекинувач, јас барем така би го извел. Значи се праќа обичен сигнал на определена фреквенција, на секоја од скиите има приемник кој доколку го прими сигналот, активира некој флип-флоп и почнува да свират скиите ;). Може да се направи да функционира и на далечинско за централна брава на кола ;). Само што има еден проблем, филтерот за сигналите треба да се направи да биде неосетлив на други типови на синали, бидејќи може да се пушта зујалката и на ѕвонење на мобилен ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline toteto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Фала многу на сите, од еден друг форум ме насочија кон линкот подолу што е. Сега за сега ќе напрам наједноставното, на една штипка на краевите алуминиумска фолија и меѓу нив изолатор (картонче), кога ќе се повлече картончето се затвора колото и два базери ќе почнат да пиштат.

Code: [Select]
http://www.jbgizmo.com/page22.html

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Code: [Select]
http://www.jbgizmo.com/page22.html

ова е обичен предавател кој има некаков тон на пискање или тактови...
значи ке го бараш предавателот според јачината на сигналот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Еве евтина конструкција со евтини делови и батериско напојување од 9V.

Offline toteto

  • Нов член
  • *
  • Posts: 4
Еве евтина конструкција со евтини делови и батериско напојување од 9V.

А нема да можи базерот да го поврзам со еден 220оми отпорник и на батерија? И меѓу нив ова со штипката.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако е базерот активен - може.Ако не ,прави ја шемата,не е многу сложено и скапо решение.

Offline Pance24

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 101
Нели ке е поарно 2 новогодишни честитки сосе бузерчиња и диодите што светат?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Па стави и ѕвончиња и не ке ти треба ништо  ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Па стави и ѕвончиња и не ке ти треба ништо  ;D
хахахах добта и испитана работа!
Него како функционира тој предавател кој емитува побрза свирка :D кога му се приближуваш ? Тоа никако не ми е јасно.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.