Author Topic: 80MHz филтер  (Read 12414 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
80MHz филтер
« Opened on 11.10.2009, Sunday, 15:12:29 (Edited 19.03.2010, Friday, 12:06:58) »
Што е тој 80MHz филтер кој го користат кабловските телевизии и зошто го употребуваат? Имам приметено дека и без него има интернет.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Одг: 80MHz филтер
« Reply #1 on 19.03.2010, Friday, 12:05:12 »
80MHz филтер го користат кабловските телевизии кога ставаат кабловски модем. Значи што е работата: Кабловските модеми прават download на некој предефиниран „телевизиски канал“ на кој му ја користат само фрекфенцијата (фрекфенцискиот опсег) со што тој TV канал не е употреблив повеќе за пуштање на TV програма. Овој сигнал доаѓа од нодот кај што има ваков кабловски кодер + појачало за интернет. Меѓутоа проблемот со Upload од корисниците кон нодот е проблем. Најчесто корисниците имаат долги кабли, лоши конектори и слаби модеми. Тоа е решено на следниот начин: Кабловскиот модем прави Upload на нискиот спектар (таканаречен T-банд) и тоа од 4 до 50МHz низ кабелот. Бидејќи овој сигнал мора да стигне до нодот мора да е многу појак од сигналот кој доаѓа од нодот. За да овој силен сигнал не му смета на телевизорот и да му прави проблеми на MF степенот (сметњи) дечките од кабловската ставаат 80MHz високопропустен филтер за да се пропуштаат само TV каналите кон телевизорот. Меѓутоа на некои телевизори не им смета Upload сигналот на кабловскиот модем така да затоа ти е исто со филтерот и без филтерот. Јасно?
Секој над 80МHz го пропушта а секој под 80MHz градуално го ослабува. (High-pass).
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: 80MHz филтер
« Reply #2 on 18.07.2010, Sunday, 13:35:16 »
Кај мене и без филтер нема проблеми телевизорот со приемот на каналите... а може и има сметња, не знам, мене и онака сите канали ми се со снег ;D, јас делам со комшијата до мене кабелска телевизија, а он дели потоа со цела зграда ;D. Само нема везе, мене не ми пречи, и онака не гледам телевизија, ставив кабелска кога ми требаше интернет (кога се преферлив од ADSL на кабелски ;)).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."