Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199500 times)

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
Тоа да ..добро е така да си имаш на залиха дома...случајно ако ти фали во моментот нешто па да употребиш,инаку сепак мислам дека е најдобро комплетно нови делови,посебно ако се работи за некој поскап проект во кои што само трансформаторите коштаат над 100 евра не е фер да се ставаат стари делови :)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Тоа да ..добро е така да си имаш на залиха дома...случајно ако ти фали во моментот нешто па да употребиш,инаку сепак мислам дека е најдобро комплетно нови делови,посебно ако се работи за некој поскап проект во кои што само трансформаторите коштаат над 100 евра не е фер да се ставаат стари делови :)

Паааааа, зависи ;). До некаде би се сложил и со оваа констатација, да не ми се има случено да извадам и 20 години страи кондензатори кои имаат подобри каратеристи од некои „Hi-End“ (или барем така ми беа презентирани, а така му беа презентирани и на човекот кој ги купил и беше убеден дека со овие кондензатори ќе добие суперирорен звук ::)) кондензатори.

Што се однесува до трафоата... мое мислење е дека со добра електромагнетна изолација и старите трафоа може да бидат многу добри, дури и ако се премотувани ;). Е сега, ако станува збор за излезни трансформатори за лампашки уреди, да, ново си е ново и во никој случај не би ставил некој стар трансформатор или некој наменет за користење на градската мрежа ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
немој да ги  преценуваш новите излезни трафа, повеќето се мотаат во кина и квалитетот е на мрежно трафо, квалитетни излезни трафа повеќе можеш да најдеш на старо отколку нови

да има нови и квалитетни ама цената им е ехаха
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline triology

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 161
а случајно да не знаете кај нас некој што мота трафоа,зборам за комплетно нови со дадени спецификации,зборам за излезни и влезни трафоа не за напојувачки торус

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
да има нови и квалитетни ама цената им е ехаха

Епа јас за овие зборувам ;D. Не зборувам за тие Кинеските ;D.

Споено мислење: 31.01.2012, Tuesday, 15:31:38
а случајно да не знаете кај нас некој што мота трафоа,зборам за комплетно нови со дадени спецификации,зборам за излезни и влезни трафоа не за напојувачки торус

Не, колку што знам никој во МК не се бави професионално со оваа работа... а спецификации, хахахахахаха ;D ;D ;D... нема шанси ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
а случајно да не знаете кај нас некој што мота трафоа,зборам за комплетно нови со дадени спецификации,зборам за излезни и влезни трафоа не за напојувачки торус

Кај нас никој, ама во соседна Србија има неколку фирми што го рабоат тоа, и тоа како што читам со мошне пристоен квалитет, но и со троцифрена цена во евра.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

stefanjanevski

  • Guest
На alibaba.com што е страната навистина има делови кој се скоро за џабе, плус и ако се поценкаш малку може и за без пари ке ти ги дадат, ама маана е тоа што праќаат само преку DHL и China Express >:(

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
не, знчи биди цврст и убеди го продавачот, можат да ти пратат и по HK mail и по China post кој се многу ефтини за разлика од другите
значи се зависи од тоа ти како можеш д апреговараш :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

stefanjanevski

  • Guest
не, знчи биди цврст и убеди го продавачот, можат да ти пратат и по HK mail и по China post кој се многу ефтини за разлика од другите
значи се зависи од тоа ти како можеш д апреговараш :)

Тринаесет пати му реков дека сакам преку China post (зашто и предходно преку тоа ми стигало се покажало како ефтино) и само вика тоа е многу споро, ќе чекаш многу, јас пак ќе му пишам мене не ми се брза. Па сеа ке видиме, инаку преку DHL ти е 40 долари, а преку China Express ти е 60 - тина долари :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #129 on 03.02.2012, Friday, 18:57:07 (Edited 04.02.2012, Saturday, 21:44:54) »
пиши му дека ако треба да платиш повеќе од 5$ за поштарина дека подоцна ќе мораш многу голема царина да платиш и пиши му дека најде од друг продавач за пониска цена на елементите со помала цена за поштарина :)
биди иновативен малку :)
------------------------------------------------------------------
ЕДИТ

04.02.2012
Денес ја извршив мојата втора нарачка од Tayda Electronics, ќе чекаме да видиме дали и оваа нарачка ќе пристигне за 8 дена   :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Денес ми стигнаа 3 LCD 2х16 со сина позадина, HJ1602A модели (компатабилни со HD44780) од ebay (2.95$ кошта парче)
ги порачав на 17.01.2012 , интересно е што секој од 16 пинови е обележан што е, почнуваат од Vss па се до A и К за позадинското осветлување :), вакви дисплеи (обележани) не сум сретнал до сега
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Супер, со здравје да си ги користиш... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Фала :)
планирам да го редизајнирам LC метарот, пошто малку го зафркнав првиот пат  ;D
планирам да направам некој добар фреквенциометар и уште еден дисплеј ми останува за нешто друго што планирам да правам  :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
и мене денеска ми стигнаа тоа лед дисплеите како што ги има нарачано и ѓаволот...интересното е што ги нарачав на 27.01 а ми стигнаа денеска...нешто побрзо од ибеј што сум нарачувал ми нема стигнато
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

stefanjanevski

  • Guest
и мене денеска ми стигнаа тоа лед дисплеите како што ги има нарачано и ѓаволот...интересното е што ги нарачав на 27.01 а ми стигнаа денеска...нешто побрзо од ибеј што сум нарачувал ми нема стигнато

Зависи и од ибеј стигаат некогас за 7 дена, зависи од кого купуваш :)