Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 114539 times)

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Колку што видов кај тие папки, не собираат повеке од 20-25 делови во еден ред.
Доколку купам 100 0805 отпорници пак ке треба да ја сечам лентата бидејки нема да ја собере цела бо еден ред.
Највероватно ке направам некоја комбинација од поголеми и помали кутии за складирање.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5313
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Јас користам кутии за сортирање, со папката имам чувство дека ќе се оштети за брзо а со овие што ги бараш ти проблемот е дека ќе треба да ги вадам од рејловите, а имам и друга проблематика тоа што нарачувам големи количини од исти елементи и нема да ми ги собира после по тие кутивчиња
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Линкот кој го постирав е како идеа за сортирање кое би ми одговарало. Нешто кое ке е соодветно за секојдневно коористење и ќе ми биде на дофат. Ми треба за сортирање на мал број компоненти, не порачувам големи количини (многу ретко повеќе од 100) и компоненти останати од проекти, компоненти кои се поретки/поскапи кои не се порачуваат во голем број.
Доколку порачуваш големи количини (1000+) тие кутивчиња сигурно не се соодветни (освен една цела кутија за еден дел )  ;D ;D. Обично смд компонентите во големи количини доаѓат на реил, не  е проблем да се чуваат така (намотани на реилот, освен ако се чувствителни на влага) или во некоја голема кутија да се стави реилот.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 5313
 • Gender: Male
  • Македонски форум за електроника
Вчера добив email од соработник од кина, со кој соработувам подолг период и ми кажа дека електрониката поскапува за минимум 25%, односно компонентите, и дека голем дел од производителиве поради кризата работаат нели со намален капацитет или воопшто неработаат посебно NXP, микрочип, тексас инструментс и ST
Ми даде предлог да си направам мала залиха на најчесто користените елементи, посебно интегралци, кристали и диоди.

Имајте во предвид доколку правите поголема количина на иста електроника дека ќе има поскапување на елементите, исто поскапено е и железот за некои си 30-35% а поскапени се и каблите за 20% во локалната продажба низ државава.
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 725
Ионака Aliexspress не е веќе тоа што беше порано, поготово со кризава со корона веќе имаат поскапено многу.

Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6307
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
И јас имам приметено дека Алиекспрес се доста поскапени за разлика од пред година и пол. Веројатно и преку сите остансти сајтови за нарачка на електроника од Кина е поскапено купувањето.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Не е само Aliexpress или кинеските продавачи, насекаде поскапуваат електронските компоненти особено чиповите/интегрираните кола. Има огромен недостаток на силиконски плочи(silicon wafers) за производство на чипови, тоа најмногу влиае на зголемувањето на цените на електрониката/електронските компонент.
Цените во интернет продавниците се качени поради големата побарувачка и зголемените поштенки трошкови. 
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Hahahaha

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 725
Не зборев само за електрониката, општо за све земено покапено е Aliexspress

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 657
 • Gender: Male
Пандемијата си зима свој данок.


Offline DX-er

 • Администратор
 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 6307
 • Gender: Male
  • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Има огромен недостаток на силиконски плочи(silicon wafers) за производство на чипови

Во контекст со муабетот, налетав на ваков необичен оглас ;)


Code: [Select]
https://a.aliexpress.com/_mrMZttN
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3883
 • Gender: Male
а што е поентава со шипонгов? На све ставија по мин 5$ шипинг.
ОВа со пандемијава беше намерно.

Offline krema

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 657
 • Gender: Male
Тежок заговор на Али за да качат шипинг па и цени. :)


Offline dr-mr

 • Експерт
 • ****
 • Posts: 712
 • Gender: Male
Поштарината се качи насекаде не само на aliexpress.  Поштенските/Шпедитерските компании за испорака особено интернационалните ги качија цените или додадоа екстра корона тарифа уште пред една година. Поради зголемениот online shopping имаат изговор да ги зголемат цените уште повеќе.
Цените на сите производи а и на поштенските/шпедитерските услуги ќе се зголемуваат, тоа е цената на модерниот начин на живеење.

Кој има ќе пржи, кој нема ќе си го др..   .
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

 • Топ Експерт
 • *****
 • Posts: 3883
 • Gender: Male
Од кај конезите најмногу се купува т.е. најмногу се користи шипингот.
Епа тоа е модата, да се оделат богати пд сиромаси, кој има да приима, кој нема да рмба цел ден за парче леб.
Не ми требит модерен живоот, ми требит безплатен шипинг, ефтина кинрска роба и добро да су платен за што е можно полесна работа. Другото е помалце важно. Ама ко што кинисало ќе останиме да си го држиме со новите цени на масло ќе немат ни да прмиме. Јбг :D