Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199624 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ако си пишал на продавачот почекај има рок за кој треба да одговори  продавачот ако не одговори за тој период можеда ја ескалираш постапката  на ebay, па да  одлучи ebay.
проба ли и преку PayPal?
Сепак се ВРТИ !!!

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
можеш и со една 18650 да најдеш
Дали знаеш која е разликата кај овие UV светилки меѓу 365nm и 395nm?
Кој се 365 кој се 395nm? За лепак би требало да работат двете.
Најдов не едно место каде што за овој лепак вели:
220-260nm light source helps surface cure


Offline Mkdsime

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 158
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #587 on 02.03.2019, Saturday, 20:40:54 (Edited 04.03.2019, Monday, 01:00:06) »
bicikle На paypal страната одиш Summary и ќе видиш More about your account -> ќе одиш Resolve a problem in our Resolution Center па потоа Report a Problem потоа не знам ама сигурно ќе се снајдеш треба најверојатно да има Open a Dispute немам отворено Dispute одамна не ми текнува како беше не отидов понатаму за да не отворам ненамерно dispute на пратката па после ако не стигне да ми праат проблеми.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Пишав во тоа резулушан центар, демек на продавачот... и на ибеј пишав... Више не знам кај да се обратам, више пукнав :)

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Чим го нема продавачот само преку пејпал.


Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
 Дали од ebay  ти одговориа?
Без разлика дали е сеуште регистриран продавачот или не доколку можеш да отвориш постапка преку ebay они ке ја разгледаат и ке ти одговорат. треба неколку денови.
кога ке ја отвориш постапката ти праќаат писмо дека си покренал постапка против одреден продавач и дека тој има право да одговори за одредено време после тој период ке преземат они.
На peypal можеш за рок од 180 денови да покренеш поплака
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Чим го нема продавачот само преку пејпал.
да ама пејпал ме препраќа кај продавачот демек на меил ќе го контактирале.

Др-мр денес им пишав...

Offline krema

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 732
  • Gender: Male
Тогаш чекај да мине тој период каде што продавачот треба да се изјасни, ако не се изјасни тогаш по автоматизам добиваш рефунд.


Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #594 on 02.03.2019, Saturday, 22:22:37 (Edited 03.03.2019, Sunday, 05:55:57) »
По4екај да ти одговорат мислам дека е 7 дена но пишува и во повратната порака откако ке покренеш постапка.
На paypal имаш опција да избереш да отвориш поплака преку ebay, ако избереш некоја трансакција ти дава опција да отвориш поплаика преку ebay resolution center.
Да отвориш поплка дирекно кај paypal оди во help  имаш на десната страна горе resolution center
 

кликни на него ке ти отвори страна со копче на средината на страната


report a problem кога ке кликнеш на него ке ти ги даде направените трансакции и ке избереш за која сакаш да отвориш постапка.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #595 on 02.03.2019, Saturday, 22:56:15 (Edited 02.03.2019, Saturday, 23:43:59) »
Па и да вратат сигурно ќе биде во моја корист.... Ако не вратиз за 7 дена пак ќе пискам :)
п.с. Да де тука и на ибеј го репортирав проблемот, па ќе видам дали ќе кажат нешто, ако не ваљда по афтоматизам рефаунд.
П.п.с им пишав и ескалејт

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ако се работи за еден два отпорника одврмене навреме не е проблем да ги извадиш, но да изгубиш неколку саати за ваденје на отпорници кои вредат 2 долари не се исплакја.
Со цените на отпорниците во денешно време,  ако ги вадиш од уреди ке потрошиш повеке пари за струја отколку да ги купишод интернет.

Се согласувам, но веќе кога вадам се, од плочката, ќе ги извадам и нив ;).

А освен тоа, мене отпорникот не ми треба по еден месец или два, ми треба сега.

Во секој случај, да, би нарачал отпорници со 1% толеранција, тоа немам и да, се исплати да се нарача цела палета таква од 0.25W ;).

Тамо ми дава да му пишам порака на продавачот, пишав, па да почекам а ?

Да. Ако не ти врати за 5 дена (таква мислам дека беше политиката), од eBay ќе ти пратат потсетник со прашање „дали сакаш eBay да се инволвира во проблемот“, ќе одговориш „да“ и ќе ја елаборираш причината. Парите ги враќаат за максимум 2 дена (мене барем не ми се има случено да чекам повеќе од 2 дена), иако најчесто, барем во ваква јасна ситуација (продавачот никаде го нема), парите ги враќаат за неколку часа.

Еднаш покренав case преку PayPal... не знам што финта направи продавачот, на крајот излезе дека јас сум виновен ???. Нешто беше финта со ненавремено одговарање на case-от... не знам што точно направи, како и да е, го изгубив case-от и затоа веќе не покревам case преку PayPal.

Ако си пишал на продавачот почекај има рок за кој треба да одговори  продавачот ако не одговори за тој период можеда ја ескалираш постапката  на ebay, па да  одлучи ebay.

Да, ќе почекаш некој ден ако постапката ја ескалираш до тоа да се инволвира eBay во неа ;), но секогаш ги враќаат парите ;).

Пишав во тоа резулушан центар, демек на продавачот... и на ибеј пишав... Више не знам кај да се обратам, више пукнав :)

Не треба на две места да отвораш. Ова го имам прочитано неколку пати на форумот на eBay... не знам зошто, најверојатно бидејќи се два посебни системи, па ако ти ги вратат парите од едно место, можно е и од другото да ги вратат пак ако донесат одлука во твоја полза, па на крајот да завршиш со двојна сума ;D. Не дека ќе ти се слоши од вишок пари, ама не сакаат вакви работи ни од страната на eBay, ни од страната на PayPal.

Јас би затворил еден од case-овите. Кој... ти одлучи си. Јас би за тој на PayPal.

Чим го нема продавачот само преку пејпал.

Нема везе... мене ми имаат вратено пари преку eBay, а продавачот беше fake (му го имаа избришано account-от на eBay од нивна страна по поплака на купувачи дека е fake). Само што мораше да почекам едно недела или две за да ми ги вратат парите, толку, на крајот ми ги вратија ;).

Артиклот сеуште стои во purchase history ако треба да го бираш преку resolution center. Тоа е најважно. Ако стои и ако може да покренеш case, нема од што да се плашиш, кога тогаш ќе се реши случајот ;).

Без разлика дали е сеуште регистриран продавачот или не доколку можеш да отвориш постапка преку ebay они ке ја разгледаат и ке ти одговорат. треба неколку денови.

Да, само треба време да помине, ништо повеќе ;). Тоа е ticket систем. Кога ќе дојде твојот ticket на ред, ќе биде решен ;).

Тогаш чекај да мине тој период каде што продавачот треба да се изјасни, ако не се изјасни тогаш по автоматизам добиваш рефунд.

Токму така ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Се случувало и од "избришани" продавачи да ми стигнат пратки, ама овде едната пратка нема тракинг, другата има неклј безвеза тракинг, а едната ми пром'кнала од евиденција и не сум ја зел, а господава од пошта меѓувреме не ми пратиле картонче дека имам пратка, али се надевам дека продавачот ќе ја препрати повторно па пвај пат нема да ми избега или барем да ме рефундира, али за тој случај контактирав само со продавачот.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Ако продавачот не е повеке регистриран на ebay не значи дека пратката нема да стигне.
Доколку продавачот не е повеке регистриран на ebay и пакетот нема број за следење, ebay побрзо ги решаваат проблемите, обично со враќање на парите назад бидејки продавачот неможе да се контактира.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Code: [Select]
https://www.fasttech.com/p/8717300  ете ги истите по упола цена ама се стори :)