Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199580 times)

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Зависи што купиваш,според мене тоа што го пишав е најнискиот критериум... Сигурно нема да се репнам 500 европски кај некој со 10 салес...Али за 5-10усд и не е така критично, секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #496 on 03.12.2016, Saturday, 00:54:21 (Edited 03.12.2016, Saturday, 00:59:59) »
...секако ако за 60 еаботни денови не ти стигне робата ќе ти ги вратат парите....

По 60 дена не можеш да подигнеш dispute... продавачите го знаат ова и често знаат да го искористат против купувачите... и не се 60 работни денови, туку 60 денови (продавачите често знаат да ја шират оваа дезинформација, 60 работни денови, што не е точно, по 60 денови не можеш да подигнеш dispute). Затоа, сигурно си е сигурно, провери кои му се на продавачот refund policies пред да го купиш производот (најчесто стојат на крајот од страната на item-от кој го продава, најчесто е направено како табела, на пример "US --> 30 days, Eastern Europe --> 45 days" итн.).

Јас, во принцип, ако не ми стигне за еден месец, му пишувам на продавачот, можеби ќе почекам уште, можеби и не, но ако не стигне за 45 дена, си ги барам парите. Па ако стигне подоцна, по два месеци или нешто повеќе и ако се е во ред (производот не е проблематичен и не мора да го преправам за да проработи), му плаќам пак.

А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Quote
А 500 евра, немам намера да фрлам на ebay... особено не на Кинези Зеленко.
Така излишен е воопшто таков муабет  ;D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Точно, треба да се внимава на условите и полисите. Дури и леб кога купуваш(да не ти дадат вчерашен)  :P

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Зошто не можам да направам нарачка од алиекспрес да не има некој некоја иформација?

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Што е проблемот? Нешто ти се појавува/пишува? Објасни подетално...

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #501 on 05.12.2016, Monday, 21:46:21 (Edited 05.12.2016, Monday, 22:55:04) »
Dear Customer, we regret to inform you that due to business adjustments, the Alipay balance service will be terminated from January 1, 2017 (PDT). Please use up your remaining balance as soon as possible. Click here to find more details:
Code: [Select]
http://sale.aliexpress.com/4AUiFoEAkV.htm Ова го пишува и не можам да внесам ни име ни презиме од картичката.


Админ: кодирај линкови во иднина!

Offline Nikol4e

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 78
Од која страна нарачувате транзистори.Барам тда7294в.

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Code: [Select]
https://www.taydaelectronics.com/
Јас ситна електроника си нарачувам од тука
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Добра страна и јас од таму сум нарачувал никогаш не ме излажале  8) 8)
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Ете, гледаш како се станува уметник ;) :D.

Ама оваа ептен no name ;D. Ја нарачуваш бланк и печатиш "GigaTool" ;D... и стануваш Gembird во светот на гравирки ;D.
Нарачав no-name, а ми стигна brand-name  ;D



Цената беше 23,5 долари.
Функционална е, не е ексцентрична, не тресе и тивко работи.
Жан

Offline bicikle

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 4080
  • Gender: Male
Линк може? :)

Offline nsu

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1306
Леле Жан ама ме израдува леле како за мене се израдував стварно еј навистина.Сега ми даде мотивација да работам со здравје да си ја користиш другар да те тера 8) :D
Кога си на дното во животот ќе дознаеш колку малку пријатели имаш

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #508 on 15.06.2017, Thursday, 01:40:41 (Edited 15.06.2017, Thursday, 01:45:36) »
Нарачав no-name, а ми стигна brand-name  ;D

А, да, и мене... само мојата изгледа е под лиценца правена, Deimei ;D ;D ;D.

Бомбона е, со среќа да ја користиш ;). И мојата е иста... буквално, освен што е Deimei ;D.

Многу издржлива е и стабилна (не тресе воопшто, оригинал Dremel 300 тресе у ПМ во споредба со оваа), издржува оптоварување (читај „терање во место“ ако заглави бургија ;D) до бесвест.

Мојата има само една мана, се надевам нема да ја има твојата, многу загрева кај лагерот на местото на кое ја држиш :S. Или не е наменет тој лагер за толкав голем број на вртежи или е малку пролупан... кога ја отворив прв пат, не ми изгледаше како да е пролупан, така да, изгледа ќе да е првото ;).

Само смени и кабел. Мојата беше со US plug (и културно, ми дале и адаптерче за наш класичен штекер ;D), а освен тоа кабелот корнеше на Кина ;D. Не можев да дишам кога бев покрај неа ;D. И ставив подолг, од телевизор некој мислам дека беше и тера, фуче ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Re: Нарачка на делови и предмети од интернет
« Reply #509 on 15.06.2017, Thursday, 14:05:01 (Edited 07.04.2019, Sunday, 23:44:59) »
Линк може? :)
Го нема веќе тој линк јас од кадешто порачав, но ова е од истиот продавач.

Code: [Select]
http://www.ebay.com/itm/322383954440


nsu фала, да си купиш поубава :)


Фала GigaWatt :)
Кратко ја пробав, не знам колку ќе грее, времето ќе покаже. Инаку, не ми личи дека прави 37000 вртежи во минута, треба да проверам.
Кабелот за струја е со европски конектор, многу е мек и флексибилен, нема потреба да го менувам.
Мириса по малку незгодно, но се надевам дека ќе се излуфтира :)

На пакетчето немаше ставено цена. Пишуваше дека е подарок, па на царина го отвориле да проверат. Морав да платам 110 денари на поштарот, демек за царина.
Жан