Author Topic: Нарачка на делови и предмети од интернет  (Read 199484 times)

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Цената е 7,99 со поштарина, или поштарина се наплаќа дополнително
Сепак се ВРТИ !!!

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
плаќаат поштарина, барем до сега плаќаа поштарина :D
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Сега видов дека за поштарина не наплакјаат
Сепак се ВРТИ !!!

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Ќе сака нека некој да ми направи услука да ми порача транзитор 2sc2630 преку нет?

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Имаш негде најдено ?
или по желба на купувачот да бидат нарачани
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline gocebabe

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 103
Гледав на ebay евтини се по 23 долари имаше по евтини а кај нас скапи и ги нема ако можиш шо по евтини тоа по убаво ако најдиш?

Offline Hahahaha

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 726
Проба некој да го нарача ова

Code: [Select]
http://www.pollin.de/shop/dt/NjE5OTkxOTk-/Bauelemente_Bauteile/Sortimente/Sonstiges/Elektronische_Bauteile.html

Offline elektro

  • Нов член
  • *
  • Posts: 16
comet.bg е овластед застапник за farnell.com голем дел од производите што се на страната ги немаат но кај нив но стигаат за два дена од farnell.
можете да нарачувате од comet.bg дирекно со каталошките шифри од farnell.com можете да платите како сакате картици или банкрски испорачуваат преку ups dhl ... пишете им дирекно на маил или јавете им се на телефон и се ке ви објаснат.

Offline dr-mr

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 778
  • Gender: Male
Дали Comet почна да испракја за Македонија.
Пред неколку месеци бев во софија во Comet ми кажаа дека не испорачуваат по пошта за Македонија, поштарината е голема и не се исплаќало.
Сепак се ВРТИ !!!

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Никогаш не сум порачувал преку интернет, но сакам да пробам преку алиекспрес дали некој има искуство со таа страна ?? На производите пишува Фри Шипинг али ипак мене тоа малце и ме збунува дали за фри шипинг би платил поштарина и тие додатни глупости и каде би ја подигнал нарачката ? конкретно еве да нарачам некој електронски компонент Интегрални кола, транзистори и тие глупости??

Offline Zan

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 883
Јас сум порачувал од DealExtreme.
Code: [Select]
www.dx.comСе плаќа со кредитна картичка, а нарачката преку пошта ја добиваш дома, се разбира ако е нешто ефтино. Ако е поскапо од 45 евра, треба да платиш и царина. Поштарина не се плаќа.
Жан

Offline Z31GH

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 714
  • Gender: Male
Aliexpress  е страна која му зададе добар удар на ebay.  За жал немаш половни добра, само нови, нешто што го има во ибеј. Во корист е за нас, бидејќи можеме да порачуваваме. Free shipping  имаш преку China post ама трае од 15-60 дена. DHL ili FedEx стигнува порачката за неколку дена ама плаќаш неколку стотици евра поштарина. Еден мој пријател порача полнач за лаптоп, околу 5 евра беше ама 60 дена чекаше
Hams do it! With Frequency

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Јас конкретно чекам обично од 10-12 дена.Последниот пат чекав само 10 дена за пакет сијалици со ЛЕД.Работат доста професионално и за пофалба.

Offline warningteam

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 292
Јас конкретно чекам обично од 10-12 дена.Последниот пат чекав само 10 дена за пакет сијалици со ЛЕД.Работат доста професионално и за пофалба.

Батка збориш за истата страна aliexpress или некоја друга ? доколку збориш за истата  како ја нарачуваш пратката преку China post или си плаќаш по соленко преку ДХЛ  па ти стига брзо ? и дали до дома ти ја носат пратката или мораше да плаќаш нешто во пошта ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Зборувам за Aliexpress !! Ја добивам пратката нормално,по пошта ,убаво спакувана,изолирана со стиропор.Не плаќаш ништо во пошта.