Author Topic: Шема за робот  (Read 3206 times)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Шема за робот
« Opened on 07.12.2011, Wednesday, 18:28:03 »
Ова дефинитивно е нај глупата шема што ја имам видено, т.с. не е права шема

Еве слика:


извор:
Code: [Select]
http://imakeprojects.com/Projects/spider-robot-sculptures/
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

stefanjanevski

  • Guest
Одг: Шема за робот
« Reply #1 on 07.12.2011, Wednesday, 19:04:26 »
Па ова не е шема, ова некој си правел бубачка :D

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: Шема за робот
« Reply #2 on 07.12.2011, Wednesday, 19:05:27 »
стварно незнам што е глупо тука...има многу други вакви работи правено...те човечиња, те чопери некои и такви работи...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Одг: Шема за робот
« Reply #3 on 07.12.2011, Wednesday, 19:06:57 (Edited 07.12.2011, Wednesday, 19:17:14) »
стварно незнам што е глупо тука...има многу други вакви работи правено...те човечиња, те чопери некои и такви работи...
глупаво е да се уништуваат делови безпотребно наместо да им се најде нивната положба во некое коло овој си правел пајак :D

Па ова не е шема, ова некој си правел бубачка :D
т.с. не е права шема
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Шема за робот
« Reply #4 on 07.12.2011, Wednesday, 19:46:08 »
глупаво е да се уништуваат делови безпотребно наместо да им се најде нивната положба во некое коло овој си правел пајак :D

Па може прегорени се, од кај знаеш ;D. И јас сум се зезал вака со прегорени делови ;). Ај отпорниците, се гледа дека се нови, ама па 1 денар се кај нас, а во странство гратис ги даваат ако земеш роба над определена количина ;) ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Шема за робот
« Reply #5 on 18.11.2013, Monday, 12:14:50 »
А јас имам еден куп прегорени отпорници, кондензатори, интегрални и.т.н. еве ми украс за работилницата, да не биди толку досадна. ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline MarkoMK

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1001
  • Gender: Male
Одг: Шема за робот
« Reply #6 on 18.11.2013, Monday, 23:48:06 »
А јас имам еден куп прегорени отпорници, кондензатори, интегрални и.т.н. еве ми украс за работилницата, да не биди толку досадна. ;D

Друже ти со високиов напон све си прегорел  ;D ;D ;D ;D
Life is too short to remove USB safely ..

Offline KiloVolt

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 814
  • Gender: Male
  • Високонапонски Фанатик
Одг: Шема за робот
« Reply #7 on 19.11.2013, Tuesday, 09:16:59 »
Друже ти со високиов напон све си прегорел  ;D ;D ;D ;D
Абе од телевизори расипани со сум расклопувал имам полна фиока делови! Иначе и тоа се случува, да тестирам нешто како ќе реагира на висок напон ;D
Temporary things have a nasty habit of becoming permanent.

High voltage experimenting is like the mafia, once you're in, you ain't getting out!

Never underestimate the power of stupid people in large groups.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Шема за робот
« Reply #8 on 03.03.2014, Monday, 15:42:44 »
Нека каже KiloVolt седевме кај мене и со трафото на 220V и 5-6 ампери уклучив кондензатор мислам беше 100uf и пукна како петарда, а го држев на 15сантиметри од главата, а KiloVolt бегаше низ куќа. а и со отпорнициве ги горам бидејќи наставникот ми ги дава имам еден куп...И чадат црно.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шема за робот
« Reply #9 on 03.03.2014, Monday, 15:56:55 »
Абе Атанас ,нели рековме веќе без офф топик работи.Ова тема не е за рекла-казала.Имате фејзбук за тоа.Ова е Форум и држи се до правила.

Offline Atanas

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 729
  • Gender: Male
Одг: Шема за робот
« Reply #10 on 03.03.2014, Monday, 15:59:41 »
Па во забава е што ?

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: Шема за робот
« Reply #11 on 03.03.2014, Monday, 16:02:55 (Edited 03.03.2014, Monday, 16:06:28) »
Што ако е во забава? Темава е * Шема за робот* , а не да ми кажува некој твој другар како петарди и кондензатори сте пукале.Многу претера денес,помина Прочка за проштавање,полека малку.

beethoven

  • Guest
Одг: Шема за робот
« Reply #12 on 04.03.2014, Tuesday, 13:08:44 »
Атанас батка е во право темата е шема за робот а не ти да кажуваш што си правел со киловолт и си пукал кондензатори прво тоа не е за овде(позајменоо од батка),а второ ти не треба да се фалиш дека си уништувал работи кои можеби немаат некоја вредност ама се важни и зошто да ги уништуваш и плус тоа е како да газиш леб.