Author Topic: дали знае некој зошто ми е слаб сигналот на вајлресот на лаптопот  (Read 1444 times)

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
значи имам картица на пци broadcom 54g maxperformance 802.11g
и мн е слаб сигналот седам до рутерот а има 2црти дали треба нешто да се закаче антена ово оно немам поима

d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Кажи што рутер имаш ?

Дали со овој модул ловиш и други сигнали ?

Те прашувам за тоа што овие модули важат за доста добри.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
абе кога ќе ставам усб стик на лаптопот фуче 5цртки а вака само 2 да не треба некој антени да се закачени таму на тоа конекторите па за тоа да е слаб сигналот,инаку имам линксис рутер со 7дб антена   ;D
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
ОК, значи проблемот е највероватно до некои разлабавени конектори кои се, или на антената или на модулот. Како што гледам модулов има два конектори за две антени. Дали ги имаш вадено повеке пати овие конектори еден од друг ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
воопшто ништо нема на тие конектори
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
како нема? така стојат ли ???
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
да како што ја гледаш на слика така нема ништо закачено
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
епа друже на тие треба да има конектори за антена, значи тебе ти го шитнале лаптопот без антена. На старо го купи ?
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Steff_Maja

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 232
  • Gender: Male
    • FaceBook
На првата слика (горе десно) во тие две се вклучува антената.
Разгледај во околината на картичката дали има две жички со таков конектор. Најчесто се црна и бела, а се местат многу лесно. Само се притиснат врз тие конектори.
MB: ASUS Sabertooth P67 CPU: Intel Core i7 2600K 4.5 Ghz CPU Cooler: Cooler Master Nepton 240M RAM: 16 GB Kingston Hyper X Blue 1600 Mhz SSD: Samsung 830 128GB HDD: Samsung SpinPoint F3 1TB + WD Caviar Blue 1TB + Seagate 2TB VGA: ASUS GTX 770 DC II PSU: Cooler Master Silent PRO M2 1000W Case: HAF 932 (Advanced) + NZXT Sentry 2 Monitor: Samsung SyncMaster SA350 23" Full HD Led Optical: Optiarc DVD-RW Keyboard & Mouse: Logitech MK260 Speakers: Logitech Z680

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
компјутерот го земав у трампа, ми излезе мн ефтино а картичката а купив вчера од ромскиот и а наместив инаку компјутерот немаше влан
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
компјутерот го земав у трампа, ми излезе мн ефтино а картичката а купив вчера од ромскиот и а наместив инаку компјутерот немаше влан

Епа ќе треба и антени да си купиш ;). Или од стар лаптоп земи такви антенички и пушти ги по внатрешноста на лаптопот, најчесто стојат по рабовите на екранот. Ќе треба да се отвори лаптопот за да се наместат ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
знаев, ај ако има некој стар лаптоп да средиме работа ако не да си ставам усб стикот и да не беснеам ногу да си отварам работа,,,, а инаку има една црна дебела жица таму кај слотот ама ме стра да а потегнам да не откачам нешто  ;D
d.t

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
donis92 тој wifi модул си го зел од кај цигасниот пазар ?

Вака направи бидејки е проверено од мене: земи коаксијален кабел но од тој тенкиот што се користи за wifi а не некој дебел како RG58 заедно со конекторите и направи две кабелчиња со машки конектори (вид кај се продаваат такви прво) а потоа најди алуминиумска жица со дебелина 2mm и пресечи ја на 3cm и поврзија со внатрешниот проводник на кабелчето и ке имаш добар сигнал. Вака јас направив на мојот рутер кога сакав да ја извадам антената и ја тегнев па на крај излезе цела со се кабел (се скина) па некое време работев на тој начин и имав супер сигнал. Ако немаш 2mm алум. жица, стави тенка бакарна каква било но иста да е должината.
Антената најдобро да ја ставиш горе на екранот за најдобар сигнал но тоа не е пресудно, ако можеш да ја ставиш во близина на модулот (ако има место) направи така и не се замарај.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
барав сервис мануел и пишува дека во него има антени што одат до пси то а за да ги најдам и да ги доведам до тука треба да го растурам цел лаптоп и после незнам дали ќе го соберам  ;D ;D
d.t

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
барав сервис мануел и пишува дека во него има антени што одат до пси то а за да ги најдам и да ги доведам до тука треба да го растурам цел лаптоп и после незнам дали ќе го соберам  ;D ;D

Доволно е само долната пластика да ја извадиш, таа се вади само со вадење на шрафовите од долната страна (најчесто), така да не е толку голем проблем ;). Со вадење на неа не се вади ништо друго, така да нема да имаш проблем со „отпаѓање на други делови“ ;). Евентуално ќе треба да се извади HDD, можеби CD/DVD, RAM, Wi-Fi и некои други ситници, но ништо премногу сериозно ;). Шрафчињата од оздола најчесто сите имаат иста големина, а и да немаат, повеќе од две или три различни големини немаат, така да, само ќе и ги поделиш на две или три купчиња и ќе помниш кој тип каде одел ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."