Author Topic: Прерутирање или делење на хадверски уреди преку мрежа?  (Read 620 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашањево може да звучи малку чудно, но кога ќе образложам зошто, ќе ви стане јасно ;).

На пример, имате ново PC и нема на него COM или LPT порти, но имате стара PIII-ка, PII-ка или P4-ка кој не ја користите за ништо, а ви требаат овие порти од неа. Сите знаеме колку се добри USB конверторите на порти за потребите во електрониката ::), па поради тоа мораме да се снаоѓаме. Прашањето е релативно едноставно, како може да ги поделам овие порти низ мрежата, или евентуално да ги „прераспределам“ само едно PC да може да ги користи (нешто како прераспределување на хардверски ресурси ќе му дојде, но не баш така)?

Уште една причина за делење на било какви хардверски ресурси низ мрежата: имате само еден DVD режач, а имате многу компјутери, некои од нив може да се и во иста просторија. Ај, ова е лесно, shared drive и нема проблем, ама прашњето ми се надоврзува (донекаде) со претходното. Дали постои програм или алатка (во било кој оперативен систем) со што може ова да се направи, општо, за било какви хардверски уреди кои едно PC ги има, а друго сака да ги користи (тука спаѓаат и USB порти, но не може да спаѓаат, на пример, графички карти). Пример, приклучувам USB меморија на едно PC и ми ја јавува на друго PC преку Ethernet и можам да пишувам, читам од неа, се преку Ethernet. На првото PC не мора ни да ја јави, само треба да ги препрати податоците преку мрежа до друго PC ;). Исто така многу битно прашање би било, дали и двете машини мораат да имаат ист опреативен систем или не. Не би имал проблем таа машина на која сакам да и ги „крадам“ ресурсите да ја конфигурирам и под UNIX (таа и онака најверојатно нема да има ни монитор, само bare bones, колку да работи), ама би имал проблем кога би морал под него да работам на другата машина.

Предлози, идеи, искуства, било што од ова е добредојдено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
COM или LPT портите имаат повеке ограничувања и не може да ги користиш онака како сакаш.Ако немаш LPT  или RS232 најбрзо решение е PSI плочка .Има и адаптери RS232 на USB,така што и тоа се решава,

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Проблемот е што често USB конверторите не функционираат како што треба, а PCI картиците се скапи или не може да се најдат:S. Конкретно USB конверторите за LPT порта не функционираат, како LPT порта туку како виртуелен принтер се инсталираат (што не ми е потребно). Мислам дека вакво нешто е изводливо, но прашањето е дали на некој му текнало нешто вакво до сега и дали решил да го направи. Може да се користи TCP/IP како протокол за размена на податоци, а може и некој трет протокол да се инсталира накнадно ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Му текнало,му текнало... ;D ;D Колку стари печатари со LPT подршка има,а на новиве плочи не се приклучуваат.. Ако можеше така,немаше по 50-60 LPT to USB, или PSI плочки да се продаваат. 8)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Еве некој совтвер само е трајал верзија пробајго ако работи како што треба побарај крак.
Code: [Select]
http://www.network-serial-port.com/nspk-start/?ver=5.8
Со микроконтролер може да се се направи конвертор,ентернет во сериска ансихрона комуникација во план ми е да проектирам ваков тип на конвертор само да се ослободам малце.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Еве некој совтвер само е трајал верзија пробајго ако работи како што треба побарај крак.
Code: [Select]
http://www.network-serial-port.com/nspk-start/?ver=5.8

Јас најдов еден друг, ама изгледа овој е попрактичен, кај тој требаше да се инсталираат и некои сервиси накнадно :S. Овој некако попрактичен ми изгледа ;). Фала за линкот, ќе проверам да видам како работи ;).

Со микроконтролер може да се се направи конвертор,ентернет во сериска ансихрона комуникација во план ми е да проектирам ваков тип на конвертор само да се ослободам малце.

Да, ова би бил добар проект, ама мислам дека истото може да се изведе само со софтвер, гледав некои софтверчиња на интернет кои го прават ова (несакајќи ги најдов, барајќи го ова што го барам ;) ;D).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."