Author Topic: Црногорски универзален транзисторски излезен степен 200/500 W  (Read 8701 times)

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Појавата на нови шеми за засилувачи никогаш не е на одмет.Еве една шема која не е нова,имаше многу подваријанти,ама ми се свиде поради комплетноста,доработката и пред се прегледноста и добрата изработка на плочите. Влез со ОП ,двојна стабилизација со зенерки ,четири транзистори во излез и еден солиден напојувачки степен.Овој излезен појачувач може да се намени за разглас,диско озвучување ,домашен систем.Напојувањето е +/- 60В, ама ке работи и со пониски напони со помала јачина.Изберете два или четири  излезни транзистори ,а со тоа и сила од 100 до некои 300 вати реални на 4 оми.
Пожелно е да се додаде и степен за каснење,како и заштита на звучниците од пробој на едносмерен напон.Ама за тоа во друга прилика,ако некој се загрее за градба.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да се надоврзам на проектот за да биде комплет,еве и заштита на звучниците од појава на едносмерен напон и каснење на почетокот.

electron

  • Guest
Добра шема, фала за споделувањето.
Имам едно прашање во врска со излезните транзистори.
Доколку сакам да направам редизајн и наместо TO-3 да употребам транзистори со TO-247 куќиште, кој NPN транзистор би бил соодветна замена за MJ 15003?  >> (не мора да е евтин, но барем да биде лесно достапен кај нас)
Измените би ги направил за да добијам помала и покомпактна ППК и монтажа на излезните транзистори директно на ладилник.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Ако цената не е битна набави MJL 21194 или некој од дадениве NPN транзистори

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
 батка , дали овој засилувач може да се спушти до 2 ома? зс на сликата пишува зв 2-8 ома

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,работи и на два ома,ама мора да ставиш поголеми ладилници,повеке струја ке влече,додатно ладење со вентилатори и добро ,малку предимензионирано напојување.

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Za rad na 2 oma mora napajanje da bude maksimalno +/-55V i mora biti barem 5 izlaznih parova. Tada se na 2 oma moze ocekivati oko 600W srednje snage. Podrazumeva se da napajanje i hladjenje mora da bude dobro dimenzionisano za te uslove.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
благодарам мн.  :)

Споено мислење: 12.11.2012, Monday, 22:25:33
а имате ли и други, шеми за засилувачи кои можат да работат на 2 ома. Ако имате и ако не ви е проблем да ги објавите

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
A sto si se tako slepo uhvatio za 2 oma? Zar nemas nacina da postignes drugaciju impedansu? Nisam siguran ni koliko si svestan kakva ce tu struja da tece i kakav ti modul za napajanje treba. Ne zaboravi da su zvucnici u realnom zivotu sve drugo samo ne omsko opterecenje.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
па мислам дека е попаметно еден канал кој работи на 2 ома за паралено да поврзам 2-звучници по 4 ома. Или се лажам?

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Ne znam kakvi su zvucnici u pitanju, ali bi mi bilo logicnije da napravis dva kanala manje snage na 4 oma i da svaki tera po jednu kutiju nego ovako.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да,во секој случај подобро е два степена по 200 вати на 4 ома,отколку моно верзија на 2 ома.Само не кажа за каква намена ,за објект,дома или за надвор би било озвучувањето?

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
а имате ли и други, шеми за засилувачи кои можат да работат на 2 ома. Ако имате и ако не ви е проблем да ги објавите

Imam i dizajn za rad na 2 oma ali ne bih javno objavljivao. Evo seme bez vrednosti elemenata cisto da vidis o cemu se radi, mada ne verujem da bi te interesovalo ako ti je izgleda vec ova sema sa KESAT neta komplikovana, a moja GAMMA je mnogo zahtevnija od nje.
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!

Offline Mirko

  • Нов член
  • *
  • Posts: 14
 во ред, фала на советите. Иначе, звучниците се 15 инчи басови , со хорни со 1 инч калем. хотните ми се биема, а басовите ми се HK. И значи да го  изработа појачалото на KESANET  и да работи канал, звучник ?

Offline Doca

  • Почивај во мир
  • Стручњак
  • *****
  • Posts: 275
    • Borina Amaterska Svastara
Po meni je to najbolje. Za jedan zvucnik jedno pojacalo a bice tako jednostavnije jer je impedansa "razumnija" a takodje i nesto sigurnije ako je to za ozvucenje. Desi se tokom veceri da iznenada otkaze pojacalo za jedan kanal pa ako nista drugo imas drugi kanal koji ce kako-tako da zavrsi posao do kraja. A ako imas samo jednopojacalo i ono otkaze...... imas katastrofu!
Kad je čovek sam, uvek je u lošem društvu!
****************************
Imati prijatelje, to znaci prihvatiti da ima lepsih, pametnijih i sposobnijih od vas. Ko to ne moze da prihvati - nema prijatelja!