Author Topic: Ми треба помош за Windows 7  (Read 619 times)

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Ми треба помош за Windows 7
« Opened on 07.09.2011, Wednesday, 23:28:57 »
Значи вака,имам проблем со windows-от,и тоа преку ноќ се расипа :D.Проблемот е следен:сите програми,игри,се живо и диво на windows-от фонтот-името им е сменето,некое чкљ е,не е ни со букви туку со некои чудни знаци е,стрелки,кругови,топки,што се нема ;D.Тоа encoding-от што е на компјутерот(ваљда тоа е)е ставено на english-united states,има и други,canada,united kingdom итн.Кое и да го изберам пак е истото,тоа текстот не се менува...Се ова се случи преку ноќ хах,изгледав филм,го изгасив компјутерот и сабајлето ете го заеб*н ;D.Па сега ве молам за помош :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #1 on 07.09.2011, Wednesday, 23:57:55 »
Пробај да му направиш system restore со вчерашен или некој друг датум, доколку имаш опција да одбереш, кога ти работел најдобро компјутерот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #2 on 08.09.2011, Thursday, 00:00:04 »
Пробај да му направиш system restore со вчерашен или некој друг датум, доколку имаш опција да одбереш, кога ти работел најдобро компјутерот.
Пробав тоа,но вика дека нема направено backup...Знам обично автоматски прави кога ќе инсталирам некои драјвери,или некој update кога ќе направи,ама сега немаше...
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #3 on 08.09.2011, Thursday, 00:17:52 »
Ако ти е поделен хард дискот на две партиции, за да не се мачиш со барање најлесно ти е да ја форматираш само партицијата каде се наоѓа windows-от. Доколку имаш документи префрли ги на другата партиција и ќе ти бидат сочувани. Исто така, ако не сакаш да ја форматираш партицијата може да пробаш сореинстралирање на windows-от.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #4 on 08.09.2011, Thursday, 00:32:29 »
Не е поделен хард дискот,а и утепан е од реинсталирање,а и мене ми е смачено да го реинсталирам ;D ;D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline koala

  • Нов член
  • *
  • Posts: 29
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #5 on 08.09.2011, Thursday, 00:32:43 »
Ако ти се само иконите на десктопот види: десен клик на десктопот->Personalize->Window Color-> Advanced appearance settings..., во полето Item одбери Icon и види кој фонт ти е подесен.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Одг: Ми треба помош за Windows 7
« Reply #6 on 08.09.2011, Thursday, 00:33:51 »
Ако ти се само иконите на десктопот види: десен клик на десктопот->Personalize->Window Color-> Advanced appearance settings..., во полето Item одбери Icon и види кој фонт ти е подесен.
Ај ќе пробам тоа утре па ќе пишам што сум направил ;D :)
If you're good at something, never do it for free... -Joker