Author Topic: Туторијал за користење на Ардуино  (Read 1726 times)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Туторијал за користење на Ардуино
« Opened on 01.09.2011, Thursday, 00:22:18 (Edited 01.09.2011, Thursday, 09:27:35) »
Потребен ми е туторијал кој ќе содржи ешто почетни информации околу ардуино, основни функции/ компоненти
кој компајлер се користи и начин на употреба на истиот (доколку има, ако нема само име од компајлерот па јас ќе си барам после сам како што)
Пошто е опен сорс да се поправам не е опен сосрс туку е опен хардвер развојна, дали е можно да се најде исправна шема за самоградба на уредот, да не правам за џабе ако не работи после :)

и нешто туторијали за програмирање :)
имам некој познавања како што од една друга опенсорс развојна (за пик микроконтролери) која беше прилично слична со ардуино, така да знам некој основи од програмирањето (поставување на порти, аналогни дигитални..)
имам познавање од нај нај основни работи, знам да напишам програмче за да трепка лед диода и толку :)
е сега ми треба нешто понапредно доколку има..
исто ме интересира дали кај нас во мк може да се најде ардуино негде или мора од странство да се купува :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве најдов нешто:
Code: [Select]
http://www.arduino.cc/en/Main/ArduinoBoardDuemilanoveВаљда оригиналната шема е... :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Ок, фала мали има тука интересни работи, нека поседи уште малку темава да не излези уште нешто плус па после ќе ја заклучам како исполнета :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Не е многу тешка шемава,само каде ќе го најдеш тоа FT232 интегралчето
If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ќе си го купам :)
кај да го најдам ќе го порачам од нет од ebay или од некоја друга страна кај што ќе го најдам да се продава
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
FT 232 е конвертор USB to Serial немора да го имаш него приклучиго дирекно на сериска пората сигурно софтверот кога го сетираш му местиш сериска порта

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Туторијал за користење на Ардуино
« Reply #6 on 01.09.2011, Thursday, 12:23:15 (Edited 01.09.2011, Thursday, 12:31:49) »
дали под  AVR спаѓаат AT89C2051,Atmega8 (или Атмега се?) и ако може да набројте уште кои други се под таа фирма.Знам дека ова Ардуино е развојна алатка,но сакам да прашам да не отворам друга тема.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Сите ги произведува фирмата Атмел еве страна разгледај се што имаат од микроконтролери

Code: [Select]
http://www.atmel.com/products/avr/default.asp?category_id=163&family_id=607&source=redirect

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Потребен ми е туторијал кој ќе содржи ешто почетни информации околу ардуино, основни функции/ компоненти
кој компајлер се користи и начин на употреба на истиот (доколку има, ако нема само име од компајлерот па јас ќе си барам после сам како што)
Пошто е опен сорс да се поправам не е опен сосрс туку е опен хардвер развојна, дали е можно да се најде исправна шема за самоградба на уредот, да не правам за џабе ако не работи после :)

и нешто туторијали за програмирање :)
имам некој познавања како што од една друга опенсорс развојна (за пик микроконтролери) која беше прилично слична со ардуино, така да знам некој основи од програмирањето (поставување на порти, аналогни дигитални..)
имам познавање од нај нај основни работи, знам да напишам програмче за да трепка лед диода и толку :)
е сега ми треба нешто понапредно доколку има..
исто ме интересира дали кај нас во мк може да се најде ардуино негде или мора од странство да се купува :)

Мај фејворит сабџект,

Туториали најдобро може да најдеш баш на официјалниот сајт каде што имаш how-tо-а за скоро сите библиотеки и функции

Компајлерот што го користи *ардуното* е всушност avr-gcc, стандарден C компајлер за AVR архитектурата на микропроцесорот што го користи ардуино платформата.

Кај нас ардуино такво неможе да се најде, но би ти препорачал да се зачлениш на OSSM-List мејлинг листата, можно е сега во скоровреме да се порачува некое *пакетче* со ардуина и пропратна опрема од странство:

Code: [Select]
http://lists.softver.org.mk/pipermail/ossm-members/
Во МК (Скопје) има Ардуино заедница која што гравитира околу хаклабот КИКА, така да ако имаш што и било проблем или ако сакаш да се втурнуваш во arduino-geeky-муабети, слободно намини :)

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
а дали само C се користи како стандарден јазик или има и некој други јазици :)
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Има компајлери и на микроелектроника за AVR микроконтролери MikroC MikroBasic MikroPascal

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
ама дали тој код за AVR ќе може да се искористи на платформата ардуино ?
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Тоа ти е компајлер за АVR микроконтролери зошто да неможеш да го искористиш пишуваш код за атмега168 компајлираш доиваш Hex fail и го програмираш

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
а дали само C се користи како стандарден јазик или има и некој други јазици :)
Има компајлери и на микроелектроника за AVR микроконтролери MikroC MikroBasic MikroPascal
има и Bascom,ми даде вујко ми во летото книга за Bascom-от,па ако сакате ќе ја скенирам.Само не му го памтам името на Интергрираната развојна околина(IDE) каде што се пишува и компајлира кодот.
А иначе добро ќе ти тргне,бидејќи имаш пишувано кодови во МикроБејзик(Бејзик) па ист е јазикот. ;D

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
ама дали тој код за AVR ќе може да се искористи на платформата ардуино ?


Воглавно одговорот е да. Доколку кодот е напишан за специфичниот микроконтролер кој што го користиш на ардуиното тогаш ќе работи да.

Сепак програмирање во кој било друг јазик освен C за микроконтролери (асемблер не го сметам за јазик) е лудо.