Author Topic: Кутии за жива свирка  (Read 7366 times)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #75 on 26.04.2010, Monday, 18:40:21 »
Кажи ми колкав е басот и хорната.....

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #76 on 26.04.2010, Monday, 23:07:52 »
Басот е 12" а хорната незнам мала е нема на неа железо нз точно ке ставам слики

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #77 on 08.05.2010, Saturday, 23:31:08 »
еве ти нешто за скретниците......со кондензаторот С1 може да се експериментира во зависност од тоа што сакаш да добиеш...купи си еден 5,6 и уште еден од околу 3 микрофаради па употреби го тој што подобро ке ти звучи....отпорникот R1 нека биде со вредност од 4 оми но тој мора да биде барем 15 вати....тој отпорник служи за аутенција на високотонецот.....R2 нека биде од 10 оми исто така од 15-на вати....преку него ке оди дел од струјата со што нема премногу да се оптоварува високотонецот....калемот L1 нека биде до 0,3 mH(но доколку неможеш да набавиш може да помине и без него).Калемот L2 мора да го ставиш и нека биде до 0,6mH.А пак C2 нека биде над 10 микрофаради....Кондензаторите кои ке ги употребиш нека бидат МКТ или МКП но доколку можиш на високотонецот стави му МКТ...ако имаш некое прашанје повели....

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #78 on 08.05.2010, Saturday, 23:42:56 »
Опааа Баже прашања имам неколку за која шема велиш ? и незнам како се мотаат калеми и со колкава жица и како се мери големината на калемот   :( и да ти кажам те барам цел живот :)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #79 on 08.05.2010, Saturday, 23:51:28 (Edited 08.05.2010, Saturday, 23:57:36) »
еве ја шемата...изгледа имаше некаков проблем па ја немаше на предходниот пост.... еве страница каде што можеш да ги пресметуваш калемите  
Code: [Select]
http://www.captain.at/electronics/coils/ ....инаку жицата која ке ја користиш за L2 нека биде над 1,25 затоа што 80% од снагата која ке ја испорачува засилувачот ке оди преку неа....а пак за првиот калем може да биде и потенка

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #80 on 08.05.2010, Saturday, 23:54:22 »
А каде да најдам таква жица и колку пари би ме коштала и на што да ја намотам , на пластика ? и тоа 1.25 што е милиметри ??

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #81 on 09.05.2010, Sunday, 00:02:16 »
Таква жица ке можиш да набавиш кај некој винклер...ке мораш да го замолиш оти најчесто винклерите се малку тешки за таа работа за жал....инаку јадрото може да биде од што било освен од метал.Првин ке ги направиш прерачуните и според тоа ке направиш јадрото...за да можиш да го изработиш користи обична бела хартија која предходно ке ја премачкаш со дрвофикс кој предходно малку ке го разредиш со вода......откако ке се исуши ке бида мн цврсо.Анаку тоа 1.25 е во милиметри

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #82 on 09.05.2010, Sunday, 00:04:41 »
Охоооо сега ме збуни а каде да најдам винклер во битола и како да пресметам јас врска неам од ова со калемите

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #83 on 09.05.2010, Sunday, 00:13:06 »
Винклер има зад уредот(незнам како се вика) и во ушици(ЕЛЕКТРОМОТОР).За пресметката на калемите ке одиш на подолниот дел (Multi-Layer) каде што како почетен параметар ја ставаш индуктивноста за да ги добиеш бројот на намотки.За останатите параметри во калкулаторот причитај најгоре на страната

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #84 on 09.05.2010, Sunday, 00:16:48 »
Неее бе џабе врска неам од ова изглеа ништо нема да напрам со овие калемите :( а колку пари од прилика ке ми земат за двата и во меѓувреме најдов едни пластични тела од осмо оделение од брмчалката се сеќавам што ја правев ке побарам мислам дека имам уште едно такво ако брка работа

Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #85 on 09.05.2010, Sunday, 22:34:21 »
разгледај ја странава, ако не разбираш користи гугл транслејт што да ти речам друго
Code: [Select]
http://www.bcae1.com/spboxnew2.htm
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #86 on 09.05.2010, Sunday, 22:44:55 »
Многу корисна странава ама јас овие горе работите со пресметките не ги разбирам значи ми треба некој добар чоек што ке го напрај тоа за мене не е тешко ама ете кога незнаеш  :(

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #87 on 13.05.2010, Thursday, 12:10:18 »
Никој бе луѓе ???

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #88 on 13.05.2010, Thursday, 13:12:00 »
во меѓувреме најдов едни пластични тела од осмо оделение од брмчалката се сеќавам што ја правев ке побарам мислам дека имам уште едно такво ако брка работа

Тие нема да ти свршат работа, прво бидејќи се премногу мали (знам какви се, и јас имам исти дома), второ дека имаат метално јадро (се поврзуваат двата дела пластичните јадра од брмчалката со шраф).

Пресметките не се нешто премногу комплицирани, станува збор за проста математика, собирање, множење, делење... не е квантна физика ;).

Еве малку подетално обаснување за линкот што ти го има дадено baze за пресметка на калемите ;).



Code: [Select]
http://www.captain.at/electronics/coils/
N=број на намотки. Кај повеќеслојните калеми се мота еден слој, па без да ја прекинеш жицата врз тој слој друг слој итн. Вкупниот број на намотки можеш да го добиеш ако го помножиш бројот на намотки од еден слој со бројот на слоеви кои ги има калемот.

а=надворешен дијаметар. На сликата што ја post-ирав не е обележана оваа вредност, но можеш да ја добиеш како (r + (b / 2)). а е надворешниот дијаметар на калемот. Значи од кога ќе ги намоташ сите слоеви од намотката, го мериш дијаметарот на целиот калем, или можеш да го пресметаш со следната равенка:

a = b + d*k

каде што d e дијаметарот на лакираната бакарна жица со која го моташ калемот, а к е бројот на слоеви што си го намотал.

b=внатрешен дијаметар. Овој дијаметар можеш лесно да го измериш со шублер или со лењир (линијар) ако немаш шублер. Тоа е дијаметарот на јадрото на кое го моташ калемот. На сликата исто така не е облежан, но може да се пресмета како (r - (b / 2)).

l=висина на калемот. За ова не сум сигурен, но би требало да биде висина на јадрото за калемот. Ако е тоа што мислам дека е, на сликата е обележано со l. И оваа вредност можеш да ја измериш со шублер или да ја пресметаш според равенката:

l = d*m

каде што m е бројот на намотки во еден слој од калемот.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline antonio@arsenal

  • Баниран
  • Експерт
  • ****
  • Posts: 513
Одг: Кутии за жива свирка
« Reply #89 on 13.05.2010, Thursday, 15:26:18 »
Ај вака, да најдам некое јадро и да ви дадам димензии па после некој што се разбира нека ги напрај тие пресметките и јас само да одам негде кајшто мотаат и да му ги дадам пресметките и само да ми ги намотаат (се разбира ако не ви е тешко) а и од што можам да најдам јадро ???