Author Topic: reballing BGA процесори  (Read 3481 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
reballing BGA процесори
« Opened on 06.08.2011, Saturday, 18:30:03 (Edited 25.03.2013, Monday, 04:50:40) »
Денес ми донесоа за сервисирање еден апарат за коцкање APEX кој имаше проблем со графиката (chipset-от конкретно north bridge -северна единица) и бидејки имав повеќе слободно време се решив да направам еден туториал кој се надевам дека ке ве упати во прелемување на овие процесори.

Во казината овие апарати работот 24 часа, кој со тек на време од греење на пиновите на BGA процесорот се јавуаат ладни лемови односно на калај топчињата се создават воздушни пори кој создаваат лош контакт или прекин на пинот на процесорот,со што се губи сликата или се јавуваат некој вертикални линии коцки секакви пореметувања на сликата
Истиве проблеми можат да се појават и на матичните плочи на дестоп компјутерите,графичките карти,лаптопови и други уреди.

Не е добро само да се загрее BGA процесорот за да се стопи неговиот калај така може да проработи ама за некое време пак ке го јави истиот проблем.

Потребен материал и алат:



На сликата е сликан основниот алат кој ни е потребен да прелемиме еден BGA процесор.

SMD фен кој дува топол воздух добро е и да се има и предгрење кое се поставува под плочата за да ја загрее до 120 степени па потоа со фенот да го догрееме процесотор до 220 степени,ама може  да се прелеми и без предгреење.

Леткуми: за побрзо да оди работата јас користам два леткуми ERSA та ја користасм за чистење на калајот од плочата и прочесорот која имам посебен врв поголем и рамен за полесно собирање калај и да не се оштети плочата и прочесорот а WELLER от кој има пошпицаст врв го користам за ситни корекции

Вакум пенкалото се користи за вадење на процесорот од плочата кога ке го одлемуваме не пробувајте да го вадите со пинцети или некое мало штравцигерче бидејки може да се оштетат пиновите на процесорот или пак лемните места на плочата  

IR термометарот се користи за мерење на температурата на на BGA процесорот која несмее да биде поголема од 220-230 степени

Потрошен материал:
-флус за чистење
-фукс за лемење  BGA
-плетенка за собирање калај
-калај
-калак кугли
-спреј за чистење на флуксот
-алуминска фолиа


Поцнуваме со работа

Најпрвин го вадиме ладилникот кој е поставен на процесорот и околните пластики кој можат да се стопат при одлемувањето.



Потоа со помош на алуминската фолиа ги заштитуваме пластичните конектори кој се околу процесорот.
Ставаме флукс околу процесорот и поцнуваме со загревање прво го загреваме процесорот и околината околу него до 120 степени затоа и служи предгреењето кое се става под плочата оваа температура ја мериме со IR термометарот кога ке се постигне оваа температура за една до две минути треба да го загрееме до 170 степени (мериме температура) кога ке се постигне оваа температура отприлика за една минута треба да го загрееме до 220-230 степени (мериме температура) кога ке ја постигне оваа температура со помош на вакум пенкалато го вадиме од плоча процесорот и го оставаме да се лади отприка температурата треба да пага 6 степени на секунда.

При греењето може да се подуе некој електролит и да истече кој ке треба да се замени,на оваа плоча ми се подуја 2 кондензатори

Кога ке се олади процесорот и плочата започнуваме со чистење нанесуваме флукс за чистење и со помош на нов калај го собираме стариот. Кога површно ке ја очистиме плочата и процесорот од стариот калај со помош на плетенката за собирање на калај ги чистиме детално плочата и процесорот нетреба да има нерамнини треба целиот калај да се извади од кога ке исчистиме детално со помош на спреот за чистење го чистиме флуксот.





Од кога се ке се очисти процесорот го премачкуваме со тенок слој флукс кој е наменет за лемење на BGA процесори потоа почнуваме со поставување на нови калај топчиња,за да знаеме колкави топчиња треба да поставиме потребно е да најдеме datasheet за делот,со тек на искуство уште кога ке го видите процесотор ке знаете колкави калај топциња ке треба да се стават.
Конкретно за овој тип на процесор немав сеалка за топчиња па морав рачно да ги местам доста е макотрпно да се местат рачно треба да се има живци и смирена рака.
За неколку дена ке ви објаснам како да работите и со сеалка со која е многу лесно и за една минута се нанесуваат топчињата.



Откога ке ги наредиме топчињата прво правиме инспекција да не има некој споени топчиња дали се сите убаво подредени ако се е во ред со помош на дувалката ги растопуваме топчињата калај
крајниот резулат би изгледав вака



Кога ке се стопат топчињата калај процесорот го оставаме да се олади за тоа време нанесуваме тенок слој на флукс на плочата каде што ке треба да се залеми процесорот.
Кога ке се олади процесорот го поставуваме на плочата има репери со бели линии каде теба точно да стои кога ке го наместиме започнуваме со греење истата постапка како за вадење.
Откако ке го залемиме оставаме да се олади плочата,кога ке се олади започнуваме со чистење на горните делови на кој треба да лежи ладилникот и премачкуваме со нова термопаста.





Ако сме направиле се како што треба уредот ке работи без никакви проблеми.



Ова е накратко за прелемување на BGA процесори,се најубаво и успешна работа.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #1 on 06.08.2011, Saturday, 19:03:13 »
Браво, добар туторијал... ;) :)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #2 on 06.08.2011, Saturday, 20:40:42 (Edited 25.03.2013, Monday, 04:55:31) »
Искрено, не верував дека некој ќе сака да го сподели знаењето и искуството на оваа нова вештина, но очигледно имало луѓе кои сакаат да го споделат своето знаење ;). На некои форуми дури и се „ругат“ оние кои делат знаење со изговор дека „им го земаат лебот“ на сервисерите, но ако се толку добри сервисери тие кои (мислат) дека се загрозени од овој тип на делење на информации и знаење, тогаш не биле добри сервисери ;). Како и да е, го почитувам и ценам овој начин на споделување на информации ;).

Искрено, според тутоиалите кои ги имам гледано на net, мислев дека треба ептен специјален алат за да може да се изведе ова (особено мислам на сеалките), но очигледно не било потребно ништо друго освен една SMD лемна станица и куглички од калај ;). Имам само неколку прашања во врска со тутриалот.

1) Со што вршиш preheating на плочата и дали е непоходно да се врши за да успее целиот процес, на пример, дали може само да вршам heating со SMD лемна станица до 230 степени и да се надевам дека процесот ќе ми успее?

2) Од каде ги купуваш калајните куглички? Знам дека има различни гоемини и димензии, ама не знам од каде да ги купам :S. Истото прашање важи и за бакарната жица и preheater-от и сеалките, не знам од каде да ги купам истите, гледам дека online се продаваат, но дали ги има кај нас да се купат? А да, и термо сензорот, кај ги има ивие IR термо сензори да се купат и по која цена?

3) Кога ќе има втор дел од туториалов ;D (она за сеалките ;D)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #3 on 06.08.2011, Saturday, 21:01:43 (Edited 06.08.2011, Saturday, 21:05:09) »
За предгрење се продаваат посебни станици ги имаше во мега мобил тоа е во аеродром околу 3000 ден беа јас имав таква ама ми цркна сеа проектирам една за мене контролата ке биде со PIC ке се прикажува се на LCD дисплеј.

Ово процесор го вадев без предгреење и многу други имам извадено без станица за предгреење туку само со најообичен SMD фен прво го загревам местото околу процесорот и процесотор на температура од 120 степени таа температура ја мерам со IR термометар коа ке се загрее до 120 степени после ја накачувам темепературата на 170 степени па после на 220 и го вадам BGA процесорот секгаш ова ми успева.
Не ти треба предгреење можеш и само со обична SMD дувалка само ке мора да мериш температури да не се поминат границите бидејки ке цркне процесорот

Калај куглите ги имаш во мега мобил тоа ти е во ајродром до слаткарницата палма ,бакарна жица имаш скоро во секоја продавница за електронски компоненти сеалките ги нарачав од кина преку еден пријател кај нас сеуште ги нема,IR термометарот го има во логин цена 7500 ден Fluke

И треба добар флукс кој е наменет за лемење BGA  процесори не за чистење


За неколку дена ке има и 2 туториал со сеалки треба да ми донесат усте некој плочи за поправка со ваков дефект.

Од сервис нема многу пари ова го работам од мерак повеке заработувам кога на неокоја фирма ке испроектирам некој уред и плус ако се изработува во сериа се зимаат убави парички

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #4 on 06.08.2011, Saturday, 21:49:09 »
Добра работа! Го поздравувам Гоце и неговиот труд! Туторијалов *фаќа* место! ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #5 on 07.08.2011, Sunday, 04:45:20 »
Сакам да се заблагодарам за информацијата каде можам да ги најдам топчињата калај ;). И уште едно прашање, знам дека има разлика во големините, ама не знам точно кои големини за каков тип на чипови се. Кои би ми биле најпотребни, еве на пример, за прелемување на BGA контакти од northbridge? Како се означуваат димензиите на куглиците? Се ова може да ми го кажат во Мегамобил или треба да им кажам големина на куглиците (според некој коден систем) за да може да ми ја дадат „таа и таа“ големина на куглиците?

...IR термометарот го има во логин цена 7500 ден Fluke

Нема некој поевтин некаде??? Не е малку скапо ова за термометар :S?

Ќе се распрашам ако не, ќе видам каде што има и каде што нудат, па ако најдам поевтин, ќе пишам ;). За ова барем можам да се распрашам, а и знам каде да прашам ;).

И треба добар флукс кој е наменет за лемење BGA  процесори не за чистење

Имам еден flux во шприц (туба) кој најчесто гго корстам за одлемување и залемување на SMD компоненти, до сега се има покажано добро, иако имам видено и подобри лемови со други типови на flux-ови, само што не знам кои се (најчесто, не сакале да кажат тие кои го вршеле прелемувањето :S). Мојот има ознаки RMA-223, некој Кинески е, нема ознаки на прозиводител (со други зборови, Господ знае кој го призвел ;D). Може да го користам тој за reballing? Би препорачал некој конкретен бренд и место од каде можам да го купам?

Од сервис нема многу пари ова го работам од мерак повеке заработувам кога на неокоја фирма ке испроектирам некој уред и плус ако се изработува во сериа се зимаат убави парички

Кај нас за вакви работи нема пари, во странство, грдни суми на пари фрлаат за ова, особено ако некој „ганц нов“ лаптоп (пример, една година стар) им се зезне, а кај нив менуваат лаптопи како што ние менуваме чорапи (иако и ива зависи, во некои западни држави лаптопите се скапи како кај нас, во некои се многу евтини... зависи), така да, работа скоро секогаш има, особено летно време ;D. Баш правев муабет на MSN со еден сервисер од Германија, рече дека моментално, од сревисирање, само од тоа се правеле пари. Не ми е поентата дека сакам апри да права, туку дека можеби некој ден ќе ми се најде како вештина, така да, зошто да не ја знам ;). Никогаш не знам во каква ситуација ќе се најдам во животот и што ќе ми треба да знам за да можам да преживеам ;).

За предгрење се продаваат посебни станици ги имаше во мега мобил тоа е во аеродром околу 3000 ден беа јас имав таква ама ми цркна сеа проектирам една за мене контролата ке биде со PIC ке се прикажува се на LCD дисплеј.

Ова е добра идеја ;), колку што имам гледано на net, овие preheaters и не се баш нешто прекомплицирани, во принцип, станува збор за глорифицирана печка, ништо повеќе ;D. така да, може да ја изработи скоро секој кој има кантал жица со определена дебелина на располагање ;).

Како и да е, ти ја поздравувам идејата ;). Се надевам дека ќе успееш ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #6 on 07.08.2011, Sunday, 13:10:39 »
За да ја знаеш точната големина на калај топциња на Chipsetot кој сакаш да го прелемиваш ке видиш во неговиот Datasheet обично за northbridge се користат 0,5мм,0,6мм,0,76мм  зависи од големината на  Chipsetot бројот на пиновите и нивната збиеност
Во мега мобил ке бараш калај кугли о,6мм или 0,5мм кој би сакал да ги земеш.


Сигурно има некаде некој поевтини само не се знае нивната точност и квалитет сепак Fluke си Fluke овој е со резолуција 1:10 а на Fluke со резолуциа 1:50 е над 30000 ден


Флуксот ако е Amtech RMA 223  тој е наменет за лемење на BGA ама јас не сум многу задоволен од него
јас користам BAKU model R-625 lo и сум презадоволен од него го има во мега мобил


Кај нас лугето не плакаат сакат се да им се направи за беспари ако може да поминат со 400 500 ден
затоа одбегнувам да правам на секого на пример за казината на кој им ги поправам апаратите бидејки не се нафака секој и за едно вакво прелемување им зимам по 6000 ден и плакаат без проблеми а на некој друг кој има лаптоп со истиот квар да му кажам толку пари ке му се слоши :)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #7 on 07.08.2011, Sunday, 17:51:35 »
колку пари кошта тоа вакумско пенкало и дали е слично со вакумска пумпа?Може ли со него да се вшмукува калај?Која е неговата цена и колку е цената на тие калајски топчиња?

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #8 on 07.08.2011, Sunday, 18:25:12 »
Вакумското пенкало е 3000 ден со него неможе да се вшукува калај тоа користи само за вадење на делови од плочата

Клај куглите се 2500 ден  250 000 топчиња

Offline Urahara

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 194
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #9 on 07.08.2011, Sunday, 19:32:26 (Edited 07.08.2011, Sunday, 19:53:38) »
Вакумското пенкало е 3000 ден со него неможе да се вшукува калај тоа користи само за вадење на делови од плочата

Клај куглите се 2500 ден  250 000 топчиња

3000!?!?! Јас купив 3 комада за 400 денари од  ebay

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #10 on 07.08.2011, Sunday, 20:07:24 »
Што имаш купено вакум пумпи за вшмукање калај или вакум пенкало за фаќање делови,фаќалки за делови имаше и за 500 ден ама нечинат.

вакум пуми имаш и за 100 ден 500 ден 1000 ден  3000 ден

Цената зависи ако бараш квалитет ке си платиш, според мене ако сакаш професијонално да си ја вршиш работата треба и профи алат тие ефтините алати само може да те остават на поларабота ако ги користиш секојдневно а ако ти се за користење два до три пати годишно ке вршат работа.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #11 on 07.08.2011, Sunday, 20:20:38 »
Goce, благодарам многу за информациите ;) ;D. Моментално немам пари за да почнам со собирање на алат, а камо ли за да почнам да учам reballing ;D, ама се надевам дека во блиска иднина ќе имам, па ќе пробам да видам како ми оди ;). Чисто ме интересираа цени и колку би ме чинел алатот за да почнам ;).

Дефинитвно ќе има слики ако направам успешен reball ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #12 on 08.08.2011, Monday, 14:58:10 »
гига во конрад мислам дека имаше за некои 3000 таков IR термометар....70% сум сигурен дека толку беше... ;D
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #13 on 08.08.2011, Monday, 16:21:01 »
гига во конрад мислам дека имаше за некои 3000 таков IR термометар....70% сум сигурен дека толку беше... ;D

Благодарам на информацијата, баш ќе проверам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: reballing BGA процесори
« Reply #14 on 08.08.2011, Monday, 16:36:20 »
еве овде види:
Code: [Select]
http://www.conrad.mk/seznam.php?k=%D0%9C%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0+%D1%82%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%B8%D0%BA%D0%B0%2C+%D0%9D%D0%B0%D0%BF%D0%BE%D1%98%D1%83%D0%B2%D0%B0%D1%9A%D0%B5