Author Topic: Потребна ми е помош за елиминирање на брум  (Read 536 times)

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Потребна ми е помош за елиминирање на брум
« Opened on 18.06.2011, Saturday, 23:59:23 (Edited 19.06.2011, Sunday, 00:05:33) »
Дечки имам едно вакво чудо дома(има радио,мп3,сд картици,усб)

Било на што да е пуштено да свири(радио,усб,сд) во позадина стално има брум. Дури ми се чини дека се менува јачината на брумот во ритам со трепкањето на 2те точки на часовникот(кој го прикажува на дисплејот). Што би можело да биде како да се отстрани тоа брумот?
Заборавив да кажам уредот се напојува од батерија со волтажа како батериите од мобилен

Offline donis92

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 512
  • Gender: Male
со мали трансформаторчиња на влезот од интегралното / транзисторот излезен :)(по едно на канал)
d.t

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Малце експериментирам со ова и сеа приметив дека кога е откачен конекторот за предната табла тс дисплејот го снемува брумот

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ова се случува и кога се напојува од мрежен напон и кога се напојува од батерија, или само кога е приклучено едното или другото (специфицирај кое)?
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
И јас имам вакво исто, не знам шо му е финтата така шо си брчи кога трепкаат точките, ама јас воопшто не го користам часовникот, ставам USB меморија и слушам музика. Брумот најповеќе го има помеѓу песните, и во потивките делови на песните, мислам дека самиот брум е од квалитетот, на крај краева кинеско е  :D
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Значи имаат утка у дизајн кинезиве :). А брумот се слулчува било да се напојува од батерија било од адаптер или и двете заедно, брумот го има. Се губи само кога ке се исклучи дисплејот

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Веројатно е до струјата што ја влечи дисплејот, факт е дека и кога батериите се при крај едно дестина секунди брумот е побучен и потоа плеерот се исклучува.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“

Offline nikola_bb

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 380
Батеријата колку ти држи?

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Одг: Потребна ми е помош за елиминирање на брум
« Reply #8 on 19.06.2011, Sunday, 10:53:34 (Edited 19.06.2011, Sunday, 10:55:46) »
ај пробај да најдеш шема,или пак да го отвориш и сликнеш.Јас мислам напојувањето за дисплејот и напојувањето за уредот(радио,без часовник итн. што има) да ги оставиш на друго напојување.Значи дисплејот да работи на посебно напојување(некое со ЛМ317 направи му).А дали само кога ќе се изгаси позадинското осветлување го прави ова или кога се на се ќе се исклучи ЛЦД дисплејот?Јас мислам дека брумот е направен од ЛЦД дисплејот,затоа напојувај го со друго напојување(ЛМ317 и на неколку волти)

Offline cekaj

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 276
  • Gender: Male
  • Електроничар за занимација
Па за ова ако се прави посебно напојување, поарно за целото да се направи напојување, кога си дома да можеш да го приклучуваш на мрежен напон, а со истото трафо дирекно и да го полниш (не истовремено). Оти вака за полнење треба да го поврзиш на адаптер од мобилен телефон со напон од 5V. Батеријата мислам дека е литиум-јонска 3.3V.
„Електрониката да беше лесна, сите ќе беа електроничари..“