Author Topic: Звучни кутии рачна изработка (DARK)  (Read 3596 times)

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Звучни кутии рачна изработка (DARK)
« Opened on 16.02.2010, Tuesday, 01:08:05 (Edited 12.05.2010, Wednesday, 00:19:01) »
jas imam zvucnici so 12 bass pa veke tret pat gi prepravam kutiite koj se domasno izraboteni i stari okolu 10 godini i nikogas do sea ne puknale a ima mnogu kit na niv ama normalno ubavo izraboten

a za ova za furnirot aj objasni po ubavo kaj ima sto ima posto ja posledniov pat zvucnicite koa gi praev sakav da gi zalepam zeli so furnir ama nigde nemoze da najdam celi golemi parcinja crn furnir: :S

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Звучни кутии рачна изработка (DARK)
« Reply #1 on 16.02.2010, Tuesday, 01:17:52 (Edited 16.02.2010, Tuesday, 01:48:43) »
ТУКА КЕ СТАВАМ СЛИКИ КАКВИ БЕА ЗВУЧНИЦИТЕ ПРЕД ДА ГИ ПРЕПРАВАМ ПО 3 ПАТ
МОЖЕ И САМИ ДА ГИ ЗАБЕЛЕЖИТЕ РАЗЛИКИТЕ   :)

Post Merge: [time]16 Февруари 2010, 01:19:14[/time]
вака изгледаа до пред некој месец




но си купив нови звучници за во салон и ги најдов за ефтини пари (magnat 2000)мора да кажам дека се прекрасни и многу снажни,па решив овие стариве да си ги преправам и да ги ставам во соба



купив нови високотонци или хорни сеедно  :) и ставив скоро нови среднотонци сто ми останале од порано


 дупките на звуцниците како што може да се види не се вдлабнати за да влезе звучникот внатре па така да решив да ги вдлабнам бидејки изгледаше по убаво а и има по убава изолација
пред
 

потоа

следно што сака да направам беше да ги порамнам од напрет и да им дадам убави облини








следно беше да залепам даск отозгора за да се порамни и да дојде еднакво








следно беше да им дадам убави облини и да ги искитирам убаво




првин еден слој обичен кит






потоа пластичен кит





потоа пак уште еднаш убаво ги обработивме ги смирглавме и дојде на ред да се офарбаат
пронајдов од плавата боја која сто не ми беше потребна па решив да ја искористам  еднас да ги офарбам една рака и пак да ги исшмирглам убаво со ситна шмигла се со цел да бидат што по мазни




потоа дојде на ред црната мат боја




со црната боја го поминав три пати(три раце)
одкога се убаво се исуши и среди дојде на ред да се обложат од внатрешна страна со сунгер



ито така и на скретниците беа променети конензаторите бидејки тие што беа стаени пред тоа не ми правеа кеиф и не беа со потребната конензаторкса моќ


 и еве слики од завршната фаза како искочија





звук вадат феноменален кој мисли дека не е така слободно нека дојде со свој уши да слушне да се увери а за квалитетниот звук може да потврди и еден член од форумов ВЛАТКО кој и ми го кажа овој прекрасен форум ,ито така имам и појачало кое   многу од дамна е рачно израбоено и на него ги слушам звучнициве негде околу 200 W е ке кажам повеке за него во друга тема и вуфер за во кола имам  изработено и тој ке го прикажам некој следен пат

коментари ?:)

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Во врска со фурнирот....колку што знам јас само фурнир не може да се најде,но медијапан обложен со фурнир може да се најде во скоро сите продавници за иверица и сл.Нормално откако ке се состават кутиите фурнирот ке мора да се истружи и излакира.Со ова ке добиете прекрасен изглед на дрво што сигурно ке ви го разубави собата  :) ...проверено

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ах мене ми требаше само фурнир како кант траките што се сакав цели звучници да ги обложам но никако не најдов

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Браво, супер си ги направил, имаш фат за овие работи ;). Иначе каков е тој пластичен кит што го спомнуваш?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Cyberking

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 136
Супееер изгледаат...како си го наместил тој всоба за мерак  ;D

Offline VLATKO*

  • Експерт
  • ****
  • Posts: 545
Значи звучнициве се многу добро изработени,да ги види некој би рекол дека се купени а не рачно изработени.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
пластичен кит за коли китиранје за браници такви работи  :)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
jas imam zvucnici so 12 bass pa veke tret pat gi prepravam kutiite koj se domasno izraboteni i stari okolu 10 godini i nikogas do sea ne puknale a ima mnogu kit na niv ama normalno ubavo izraboten

a za ova za furnirot aj objasni po ubavo kaj ima sto ima posto ja posledniov pat zvucnicite koa gi praev sakav da gi zalepam zeli so furnir ama nigde nemoze da najdam celi golemi parcinja crn furnir: :S

Вујкоми е професионале столар работи 30 години столарство и се што занам научив од него ама оваа работа не ми е креативна го прашав него кај може да се најде имало во Sirka тоа е негде пред блаце само нема големи парчина и не се во боја знам он кога правеше некој кутии за звучки и некој други работи ги обложуваше со фунир и го спојуваше парчињата не се познаваше спојот нигде а после ги фарбаше со бајц и на крај лакот инзвонредно изгледаат.Ако го чува еден пријател фуферот кој му го изработи вујко ми со лепење на парчиња од фурнир ке го сликнам и ке закачам во оваа тема.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
звучнициве се како фабрика да ги правела, со еден збор одлични.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Quote
пластичен кит за коли китиранје за браници такви работи

Јас досега исклучиво ставав боди кит за коли, овој пластичниот за браници изгледа е еластичен, затоа не пука.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Навистина звучниците се топ!Одлично изработено

Offline BorceBT

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 1826
  • Gender: Male
    • www.trajkovski.net
Нема слика од звучниците без заштитната маска да ги видиме!
Никогаш неможеш да знаеш се, но секогаш можеш да знаеш повеќе.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Quote
пластичен кит за коли китиранје за браници такви работи

Јас досега исклучиво ставав боди кит за коли, овој пластичниот за браници изгледа е еластичен, затоа не пука.

da da po elasticen e plasticniot no i pred da stavas kit kakov bilo treba da se stavi podloga(dvokoponentna na nistro baza ,se nanesuva so vajak ili cetka i se kitira so plasticniot kit)
se prodava vo boi i lakovi do BEDA  na prvomajksa

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
ексклузивно видео од звучниците !!!!!
на некој места басот се слуша како да хрчи но тоа е поради  апаратото бидејки е многу блиску до звучникот а и ни пола од релниот звук не се слуша , не е квалитетот како што е во живо


home made sound system by dario