Author Topic: Квалитетен засилувач 175 вати со 2SC5200  (Read 3924 times)

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Квалитетен засилувач 175 вати со 2SC5200
« Opened on 25.04.2011, Monday, 23:10:53 (Edited 25.04.2011, Monday, 23:20:28) »
Засилувачот е доста квалитетен на звук .
Субјективно би го опишал на следен начин.
Фантастично контролирани басови дефиниција која ретко сум ја слушнал од други засилувачи .
Средните тонови се  чисти и дефинирани а вокалите одлични но малку повлечени од преден план.
високите тонови се многу дефинирани но на моменити ми пречи нивната пренагласеност (зависи од музичкиот материјал).
 Се на се прецизен и динамичен  засилувач (не за џабе го крстиле така) деталите кои ќе ги слушнете на него нема да знаете дека воопшто постоеле на музичкиот материјал.
Изработена и тестирана ми е пробна плочка .
Мирната струја се подесува на 80 милиампери по периода (според авторот Carlos) јас ја подесив на 120 милиампери што зависи од големината на ладилното тело што ќе го употребите.
кој ќе го изработи нема да згреши воопшто.
се извинувам за ПЦБ то меѓутоа ова е моја верзија на интернет неможев да пронајдам кога почнав да го тестирам.

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Да ,интересно е.Имаше вакви појачувачи во мода,една серија пред 2-3 години  и се покажаа доста добри,бар по форумиве,Ако го гледате влезниот степен има два потполно симетрични ,мислам *стримови* жаргонски ги викаа.Два по два транзистори имитираат нешто како брзи UJT транзистори со неверојатен пропусен опсег ( над 100 кхз мислам одеа) и затоа динамиката ,басот и високите се * испеглани* до крај. Мислам дека ке поработам на ова.Мое мислење:овие стабилизатори BD139/140 да се заменат со соодветни појаки и да се бандажираат напред и назад со по еден квалитетен блок од 0,22 мФ/100 В.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Одг: Квалитетен засилувач 175 вати со 2SC5200
« Reply #2 on 26.04.2011, Tuesday, 09:15:48 (Edited 26.04.2011, Tuesday, 09:20:46) »
Да Батка во право си за бд 139 /140 заборавив да напоменам јас во пробната ги заменив со одличните мје340 /350 .   
Исто секаде каде што се огледални транзистори со мала моќност 2н5401/5551 препорачувам да бидат упарени.

Ќе заборавев на ПЦБ то се испуштени кондензаторите што служат за пеглање на влезниот степен по стабилизаторите бд139/140 , па морав да ги додавам . Пред да ја црта плочката тој што сака да го изработува нека ги додаде.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитетен засилувач 175 вати со 2SC5200
« Reply #3 on 26.04.2011, Tuesday, 11:46:30 (Edited 27.04.2011, Wednesday, 03:35:51) »
Да Батка во право си за бд 139 /140 заборавив да напоменам јас во пробната ги заменив со одличните мје340 /350 .  
Исто секаде каде што се огледални транзистори со мала моќност 2н5401/5551 препорачувам да бидат упарени.

Ќе заборавев на ПЦБ то се испуштени кондензаторите што служат за пеглање на влезниот степен по стабилизаторите бд139/140 , па морав да ги додавам . Пред да ја црта плочката тој што сака да го изработува нека ги додаде.

Дај кажи неколку збора како зует засилувачов!??
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Односот сигнал шум му е толку добар на засилувачов без пуштен сигнал ,што ке помислиш дека истиот не е вклучен  во струја  ;D, односно слободно можам да кажам дека ќе ги засрами некои познати брендови на засилувачи по однос на овај параметар.

Offline Delija

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 265
  • Gender: Male
  • Господ ја сака Македонија, а и ЈАС!!!
Одг: Квалитетен засилувач 175 вати со 2SC5200
« Reply #5 on 27.04.2011, Wednesday, 03:38:01 (Edited 20.06.2011, Monday, 12:46:24) »
Односот сигнал шум му е толку добар на засилувачов без пуштен сигнал ,што ке помислиш дека истиот не е вклучен  во струја  ;D, односно слободно можам да кажам дека ќе ги засрами некои познати брендови на засилувачи по однос на овај параметар.

Жимити се така ќе бидет ако го изработиш квалитетното напојување употребено во проектот на ДАРК 2x400W транзисторски аудио засилувач!? ;) :o
Инаку и јаs има изработено засилувач сличен на овај твојот (DX Blame najnova verzija MKIII) и со ова напојување што го предлага (употребено кај ДАРК) приклучено на него одлично работит! ;)  Зато су презадоволен од него. И уште ова, тој МОСФЕТ засилувачот од 500W што го предлага и тој одлично работит и немат гајле од прегоруење пошто ги имат сите заштити,....
Ако си у могуќност и него да го сработиш ќе бидеш презадоволен од него,... ;) :) :)
Секогаш и секаде,...Најповеќе со електрониката!

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Еве ги оригиналните ПЦБ.

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Во завршна фаза (ако некого го интересира) ...

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3184
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одлично, ќе биде ова добра машина... ;D
Од каде ги набави излезните транзистори, пошто многу често ги фалсификуваат...?
И да ми дадеш контакт од мајсторот што ја правеше кутијата, ми треба и мене една ваква помасивна... ;)
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline DimitarMK

  • Ентузијаст
  • **
  • Posts: 51
Мене ме интересира предпојачалото :)
Каква лампа користиш и дали имаш шема?

Ти благодарам.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Браво, одлично сработено ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline izotop

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 357
Lampata e Ecc88 ekvivalentna(ruska Sovtek),semata  za zal nemozam da ja postiram,a majstorot na kutijata sum jas, pozdrav