Author Topic: Звучни кутии рачна изработка (Goce)  (Read 3262 times)

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Звучни кутии рачна изработка (Goce)
« Opened on 27.01.2010, Wednesday, 20:27:59 (Edited 16.02.2010, Tuesday, 22:58:30) »
Многу сум задоволен од звукот кој го репродуцираат звучкиве.Кутиите се моја изработка ги изработував подолго време не им посветував многу внимание за ликот но во секој случај добро изгледаат дрвото што го искористив за изработка е медиапан со дебелина 2,5 cm помегу себе страниците не се заштрафени туку се ужглебани и залепени со дрвофикс.
Компоненти те се:
 
Басовите се          Dynaudio
Среднотонецот   Seas
Високотонецот    Seas

Па еве и некоја сликичка








Offline Devil

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 5329
  • Gender: Male
    • Македонски форум за електроника
Убаво направено :D
убаво изгледаат
Jас не сум себичен, помагам. Помагај и ти !

Секоја куќа си има свои куќни правила.Почитувај ги куќните правила!

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одлично изгледаат, од каде ги најде/порача звучниците?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Пред неколку години купив вакви звучки со фабрички кутии кој ѓи имам сеуште ги купив од еден пријател незнам од кај му беа на него фабричките кутии со истите компоненти изгледаат како на сликава



А пред некој месец од истиот пријател купив исти вакви звучки само кутиите беа многу оштетени и според нивниот волумен направив други кутии.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Quote
...и според нивниот волумен направив други кутии...
а баш мислев да те прашувам како ја проектираше скретницата и дали ги мереше параметрите на звучниците или ти ги даваат на готово кога ги купуваш... ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Кутијата ја правев со ист волумен како фабричката а скретници имаше фабрички направено.
А имам слушнато дека некој во Скопје мери карактеристики на звучки со кој ти го пресметува волуменот и скретницата само не ми текнува на името и кај се наогаше ако сакаш да се распрашам па да ти кажам поточни информации.


Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Нема потреба, знам кој е ;D
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Baze

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 231
  • Gender: Male
  • Ех да го оставеа Никола Тесла и понатаму да твори.
Не си им обрнал мн внимание а изгледаат одлично  :) а замисли да им обрнеше поголемо внимание  ;D  ;D

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Обрнав внимание да се залепат добро страниците мегу себе.Има работи што не се гледаат на сликите например на предниот дел се гледа спојот мегу даските нејкев да ставам кит бидејки за некое време ке пукне а и немав многу време да ги средувам со стругање за да не се приметува спојот толку.

Offline DARK

  • Баниран
  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 389
Одг: Звучни кутии рачна изработка
« Reply #9 on 15.02.2010, Monday, 02:00:33 (Edited 15.02.2010, Monday, 03:39:22) »
Здраво, јас сум нов член на форумов.
Хммм, како ќе испука китот ако го направиш како што треба, сигурно нема никогаш да испука.
И јас имам изработено сам звучни кутии, баш утре ке ви ги покажам, ке отворам една тема.

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Китот кога тогаш ке пукне како и да го направиш и каков кид да ставиш испробано.Поголема е веројатноста да пукне ако се користи помала дебелина на медиапан бидејки ке има поголеми вибрации покмегу страниците а и зависи каков звучник ке користиш ако е некој помал звучник (6") кој нема да ствара многу вибрации ке трае подолго време китот нема да пукне за брзо време ако се работи за поголем звучник (12") на пример некој вуфер за многу кратко време ке пукне испробано со направена кутија за фуфер со дебели страници добро ужглебена и залепена китот попука за два месеца со почеста употреба на фуферот скоро секој ден затоа за вакви поголеми кутии се препорачува да не се фарбаат туку најубаво да се истапацираат со синтелон.

Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Досега имам правено звучници на повеќе начини, само со штрафење, само со лепење, комбинација од двете и сл. и кај сите порано или подоцна китот има испукано, иако кај последните (комбинација со штрафење и лепење) тоа се случи после подолго време, а и пукнатините се тенки како влакно, ама сепак ги има. Во последно време ми се врти низ глава да пробам со самолеплива фолија - имитација на фурнир, на вратничка од кујна (оплеменета иверица) добро држи, на звучник не сум пробал, ако има некој искуство со ова нека пише.
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Има фурнир за медиапан со дебелина од неколку милиметри и се лепи со неости од кога ке ја обложиш кутијата ке ги обработиш ивиците ке го поминеш со бајц тоа се нанесува со четка па после со лак најубаво да го нанесеш со пиштол и изгледа фантастично како дрво.



Offline LordZi

  • Глобален Модератор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3185
  • Gender: Male
  • I'm gonna live forever or die trying...
    • LightCraft Studio
Одг: Звучни кутии рачна изработка
« Reply #13 on 15.02.2010, Monday, 19:35:27 (Edited 15.02.2010, Monday, 23:33:41) »
Дали знаеш која цена е и кај го има?
People who talk behind my back are in good position to kiss my ass!!!

"You may live to see man-made horrors beyond your comprehension." - Tesla

If animals had a religion, humans would be the devil.

LightCraft Studio

Offline Goce

  • Стручњак
  • ***
  • Posts: 366
  • Gender: Male
Ке прашам поточно па ке ти кажам