Author Topic: Има ли начин да се edit-ира HEX фајл од firmwarе за DVD-ROM  (Read 935 times)

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Прашањето не е баш наједкватно, но немав доволно место да го пишам целото прашање во насловот ;D.

Значи прашањето е всушност следново, имам firmware за DVD-ROM кој не може да чита DVD-R дискови, со DVD+R дискови нема проблем ;). Но проблемот е што повеќето дискови кои ги имам дома се DVD-R :S. Сакам да видам дали може да го направм да чита и DVD-R дискови (дека можно е да е само некој switch активиран кој му ја оневозможува оваа функција на hardware-от ;)). Знам дека има начин да се edit-ира hex кодот (отвори со notepad и менувај што сакаш ;D), но дали има начин да се добие source-от (или барем приближно да биде определен source-от, ако не повеќе барем да можам да го гледам ASM кодот) од hex фајлот? Знам дека ова звиси од контролер до контролер и од ASM јазик до ASM јазик, но не може некој програм автоматски (врз база на конструкцијата на hex фајлот) да го определи ASM јазикот кој е коситен за пишување на firmware-от? Јас барем мислам дека би требало да биде можно, но се утепав од барање на Google и не врати некои релевантни резултати :S. За burn-ување на firmware-от на контролерот не е проблем, има многу flash-ери кои може да го направат тоа, но поенатат е како да му сменам кодот, a притоа кодот да не биде jiberish и checksum-от да остане ист.

Знам, многу барам ;D, но како за почеток, само нека остане на првото прашње, значи како од hex-от да го добијам ASM кодот и евентуално ASM јазикот кој е користен за пишување на firmware-от ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline batka

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 9425
Такво нешто не сум пробал и малку не верувам дека може.Зошто треба да едитираш HEX фајл од firmwarе? Оди на Интернет ,најди  firmwarе и флешувај.Најбргу и најлесно.

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Нажалост не може да се едитира, ако се нема основниот фајл во кој е направен програмот како ASM фајл ништо, имам барано и конвертори од hex во АSM ама немам најдено такво нешто
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Такво нешто не сум пробал и малку не верувам дека може.Зошто треба да едитираш HEX фајл од firmwarе? Оди на Интернет ,најди  firmwarе и флешувај.Најбргу и најлесно.

Проблемот е што и новиот firmware не го решава проблемот (баш го flash-ував за да пробам). DVD-ROM-от пак не чита DVD-R дискови :S, само DVD+R. Затоа и барам начин да го ослободам од „ограничувањето“ што верувам дека намерно е зададено од стана на производителот (NEC, инаку не станува збора само за еден DVD-ROM туку за дв, слични модели, DV-5700A и DV-5700B) со цел да им се продаваат поновите модели :S. Поентата е дека на net не најдов решение за проблемот, сите се жалат дека го имаат, но никој не успеал да го реши дури ни со новиот firmware :S.

Нажалост не може да се едитира, ако се нема основниот фајл во кој е направен програмот како ASM фајл ништо, имам барано и конвертори од hex во АSM ама немам најдено такво нешто

Најверојатно ќе треба прво да најдам за каков тип на контролер е пишуван кодот па потоа да барам соодветен disassembler за него :S. Но тоа е тоа, ќе го расклопам па ќе видам што може да најдам ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Да и јас имам Samsung DVD кое не чита DVD-R
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ништо :S. Главниот MCU е некој 8H/3062 на Renesas, има datasheet и application tools, ама нема disassembler за него, така да, тоа е тоа :S. DVD-ROM-овите ќе идат за делови ;D.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."