Author Topic: Продавници за електронски компоненти во Скопје  (Read 41138 times)

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Здраво,ако сака некој делови од Конрад може да нарача од нивната страна www.conrad.de Германска фирма која препорачува делови насекаде низ светот!!Ова го дознав кога сакав да нарачам делови!!!Влезете на страната(www.conrad.de)има место за пребарување и кога ќе пронајдете тоа што го сакате за секој производ има шифра,шифрата се праќа кај нив во ГТЦ и тие ви го нарачуваат делот (предметот)но се плаќа и поштарина!!!! Пишува best nr. 666666 - 55 вие им го кажувате бројот 666666.Тоа е шифра која секој предмет ја има!!!


Споено мислење: 12.08.2010, Thursday, 22:34:03
Бројот т.е. шифрата се наоѓа над сликата!!!!

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Баш гледав цени на делови на Conrad, скапи се, барем сега за сега. Освен за мерни инструменти, за нешто повеќе не вреувам дека ќе се исплати да се нарачува :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Скапи се ама квалитетни ;D ;D ;D ;D

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Одг: Продавници за електронски компоненти во Скопје
« Reply #48 on 12.08.2010, Thursday, 22:50:02 (Edited 12.08.2010, Thursday, 22:52:28) »
Па и не с ебаш нешто преквалитетни :S, еве на пример продваат производи од Behringer, што сите што се разбираат во аудио техниката знаат дека се евтини копии од многу поскапи уреди (имам дома Behringer миксер VMX-300 и знам како звучи, а сум имал можност да користам и Ecler Nuo 2.0, разликата во звукот е неспоредлива, а искрено разликата во цената не е преголема ;)).

Мада морам да признаам дека Voltcraft мерните инструменти им се релативно солидни, односот цена/перформанси е одличен ;).
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline SKOLS_OLD

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 2782
  • Gender: Male
Ама може да нарачаш некој дел кој го нема во Скопје (во големите продавници за електроника) па јас би нарачал да го нема во МК!!!И тоа по интерпол ќе го барам тој дел!! ;D ;D ;D

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Ама може да нарачаш некој дел кој го нема во Скопје (во големите продавници за електроника) па јас би нарачал да го нема во МК!!!И тоа по интерпол ќе го барам тој дел!! ;D ;D ;D
е ај дали може да се нарача транзистори KT920A/Б/В или MRF237  или варикап диоди KV1310 :) ако овие работи може да се најдат во таа продавница тогаш ке ти поверувам за постот.
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Па провери, можно е да можат да ги нарачаат ;), само по која цена, тоа е прашањето :S. Да не излезе на крајот старата народна „више дара него масло“ :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
Еве ја лопкацијата на таа продавничката во Ѓорче за која што зборував ;).



Абе ај брзо кажете како се вика оваа продавница и ако може бројче, ако не ке барам на 188

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Ај ќе видиме, со време можеби ќе донесат и нешто поинтересно ;).

EDIT: Не знам како се вика, порано беше TB Сервис Баже, сега не знам како се вика :S, а и бројче немам :S.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline stefan_mkd

  • Нов член
  • *
  • Posts: 25
a до колку работи да не знае некој?

Offline Bojan

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3235
  • Gender: Male
  • Turn it ON and keep it ON
Бдс-електроник

адреса: Ѓорче Петров 71/1
место: Скопје
телефон: (02) 2032 748

there you go...
Теоријата е ,кога се знае се,а ништо не функционира.Праксата е кога се функционира ,а не се знае зошто.Ние во Македонија успешно ја спојуваме теоријата и праксата ,при што ништо не функционира и никој не знае зошто!!!
(позајмено од batka)

Offline DX-er

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 6340
  • Gender: Male
    • Докажи дека си човек и речи стоп за убиствата на бебиња! Ако не си човек, требало и тебе да те абортираат :)
Некој што ги знае точните локации на овие продавници нека ги пронајде на Google Earth и нека ги стави на форумот. Нека пише и за работното време доколку знае.

Електро Ваце, Т.Ц. Бисер (позади во зградите)
ЕФОР електроника во Топанско во трговскиот

Мислам дека уште овие две останаа непознати за дел од форумџиите а за сите други продавници има точни локации од Google Earth
Чувството кога некој ограничен со размислувањето ке зборува за двојни стандарди/демократија/правила... бљак...

кликни тука за инфо околу форумот.

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Eве каде е Ваце во аеродром :D ;) Тhe image says everything ;D

If you're good at something, never do it for free... -Joker

Offline GigaWatt

  • Администратор
  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 12890
  • Gender: Male
  • Не фалширам
Знам каде е, ама еднаш или два пати ја имам начекано да работи, јас не знам што прават, работат или не ???.
It's not schizophrenia... It's just a voice in my head...

"This is really a generic concept about human thinking - when faced with large tasks we're naturally inclined to try to break them down into a bunch of smaller tasks that together make up the whole."

"Newton's third law: The only way humans have ever figured out of getting somewhere is to leave something behind."

Offline Malecko

  • Топ Експерт
  • *****
  • Posts: 3059
  • Gender: Male
Знам каде е, ама еднаш или два пати ја имам начекано да работи, јас не знам што прават, работат или не ???.
Aбре работи тој ама отвара кога ќе му текне хах ;D :D
If you're good at something, never do it for free... -Joker